لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۲:۲۱
يک مقام دولتی آمريکايی روز پنجشنبه گفت شواهدی در دست است که نشان می دهد همکاری هايی در حوزه فناوری ميان ايران و کره شمالی وجود دارد و اين مسئله باعث نگرانی عميق واشينگتن است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، «والاس گرگسون» معاون وزير خارجه آمريکا در امور دفاعی در آسيا در جريان يک جلسه در کنگره گفت:«نشانه هايی از انتقال فناوری (نظامی) ميان ايران و کره شمالی وجود دارد.»

آقای گرگسون گفت:«اين کره شمالی است که در مقايسه با طرف مقابل (ايران) تلاش بيشتری برای نقض قطعنامه های شورای امنيت در جلوگيری از انتقال فناوری و يا دور زدن تحريم ها نشان داده است.»

آقای گرگسون که در مقابل سوالات جدی تر از سوی جان مک کين، سناتور جمهوريخواه و کانديدای سابق رياست جمهوری آمريکا قرار گرفته بود، گفت که فقط در يک جلسه محرمانه می تواند به اين سوالات، پاسخ دهد.

آويگدور ليبرمن، وزير خارجه اسرائيل هم که چهارماه پيش به ژاپن رفته بود، کره شمالی را متهم کرده که مشغول تقويت نوعی از «محور شرارت» با حضور ايران و سوريه است و به اين دو کشور سلاح می فرستد.

وی همچنين به توقف محموله سلاح از سوی کره شمالی در تايلند اشاره کرده و گفت قرار بوده اين محموله به حماس و حزب الله لبنان داده شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، کره شمالی اظهارات آقای ليبرمن را رد کرده و وزير خارجه اسرائيل را «کند ذهن و بی مغز» خواند.

دولت تايلند که همچنان محموله‌های هواپيمای ايلوشين برخاسته از کره شمالی را در اختياردارد، ماه فوريه با ارسال گزارشی به کميسيون تحريم‌های شورای امنيت تأکيد کرد که همه ۳۵ تن محموله هواپيما سلاح به مقصد ايران بوده است. اين در حالی است که قطعنامه‌های شورای امنيت، کره شمالی را از فروش جنگ‌افزار منع کرده است.

کارشناسان به فعاليت های کره شمالی مشکوک هستند و با توجه به پيشرفت های پيونگ يانگ در ساخت بمب اتمی و موشک های دوربرد، آن را يکی از بهترين و مناسب ترين پتانسيل های درآمد برای کره شمالی می دانند.

سه سال پيش، جنگنده های اسرائيلی تاسيساتی مشکوک در سوريه را با خاک يکسان کردند و گفتند مشکوک به ساخت فعاليت های هسته ای بوده است. آمريکا بعد از آن گفت که سوريه با کره شمالی مشغول ساخت تاسيسات اتمی بوده است.

کره شمالی در سال ۲۰۰۳، هفت سال پيش از معاده منع گسترش سلاح های کشتار جمعی، ان پی تی، خارج شد و به رغم مخالفت ها، دو کلاهک اتمی را آزمايش کرد.

آمريکا و غرب به فعاليت های اتمی ايران مشکوک هستند و آن را تلاشی برای دستيابی به بمب اتمی می دانند. تهران اما با رد آن می گويد فعاليت های اتمی را برای توليد برق دنبال می کند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG