لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۲:۱۹

ايران: در صورت تامين سوخت اتمی ، غنی سازی ۲۰ درصدی دنبال نمی شود


علی اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی
علی اکبر صالحی، رييس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی گفته است اگر سوخت مورد نياز ايران تامين شود، ضرورتی هم برای دنبال کردن غنی سازی ۲۰ درصدی وجود نخواهد داشت.

به گزارش شبکه خبری العالم، آقای صالحی روز پنجشنبه گفت:« پيشتر هم اعلام کرده بوديم که دنبال کردن غنی سازی ۲۰ درصد، برای تهيه سوخت مورد نياز رآکتور تحقيقاتی – پزشکی تهران است.»

وی افزود:«ايران تمايلی ندارد ذخيره سوخت خود را برای اين موضوع مورد استفاده قرار دهد و در صورت تامين سوخت مورد نياز، غنی سازی ۲۰ درصد ضرورت ندارد.»

علی اصغر سلطانيه، نماينده جمهوری اسلامی در آژانس بين المللی انرژی اتمی هم پيشتر اعلام کرده بود مذاکرات بدون پيش شرط در مورد مبادله سوخت اتمی به آژانس اعلام شده و نامه درخواست آن هم روز دوشنبه اين هفته تحويل شده است.

آمريکا هم ابراز اميدواری کرده مذاکرات اتمی با جمهوری اسلامی از سرگرفته شود. سخنگوی وزارت خارجه آمريکا، فيليپ کراولی روز چهارشنبه ابراز اميدواری کرد مذاکرات گروه موسوم به پنج به علاوه يک با ايران از سرگرفته شود.

سال گذشته آژانس بين المللی انرژی اتمی، پيشنهاد مبادله سوخت اتمی را با مشارکت روسيه و فرانسه به ايران داد که بر اساس آن، اورانيوم کمتر غنی شده ايران به روسيه رفته و پس از غنی سازی بيشتر، در فرانسه به ميله سوختی تبديل شده و به ايران بازگردانده شود.

تهران در اردیبهشت سال جاری توافقی را با ترکيه و برزيل امضا کرد که بر اساس آن اورانيوم کمتر غنی شده ايران در ترکيه مبادله شود. غرب اين پيشنهاد را ناکافی دانست و گفت که اين کار، نگرانی های غرب از برنامه اتمی جمهوری اسلامی را کم نمی کند.

پس از رد پیشنهاد اول که حمایت آمریکا را داشت، غرب توافقنامه تهران با ترکیه و برزیل را ناکافی دانست و پس از آن، تحريم ها تشديد شده و دور چهارم تحريم های ايران در شورای امنيت سازمان ملل تصويب شد.

در حالی که بحث مذاکرات بر سر مبادله سوخت مطرح شده، مشخص نيست که کدام يک از اين دو پيشنهاد قرار است مورد گفت وگو قرار گيرد.

کاترين اشتون، رييس سياست خارجی اتحاديه اروپا هم درخواست کرده گفت وگوهای هسته ای با ايران در اولين فرصت از سرگرفته شود. وزير خارجه ترکيه خبر داده قرار است گفت وگوی خانم اشتون و سعيد جليلی، دبير شورای عالی امنيت ملی جمهوری اسلامی، در شهريورماه و پس از ماه رمضان، انجام شود.
XS
SM
MD
LG