لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ تهران ۲۳:۰۳

بيانيه ۷۱ تن از فعالان سیاسی اجتماعی در حمايت از جنبش «رهايی بخش مردم فلسطين و ايران»


شماری از فعالان سياسی و شخصیت‌های دانشگاهی و فرهنگی، در بيانيه ای از «جنبش رهايی بخش مردم فلسطين» و حقوق مردم ايران حمایت کردند. در اين بيانيه، حمله نيروهای نظامی اسرائيل به کشتی حامل کمک برای مردم غزه، محکوم شده و از جنبش دموکراسی خواهی در ايران حمايت شده است.

در بخش ديگری از اين بيانيه روش اسرائيل در سرکوب مخالفان مشابه با روش های نظام جمهوری اسلامی در ايران مقايسه شده و دولت اسرائيل هم به گلوله بستن مردم صلح طلب همچون نظام جمهوری اسلامی تشبيه شده است.

نويسندگان اين بيانيه از واکنش جهانی نسبت به آنچه نقض قوانين بين المللی از سوی اسرائيل خوانده شده، استقبال کرده و گفته اند اقدام دولت های برای احضار سفير اسرائيل و ابلاغ اعتراض، اقدامی به جا و شايسته بوده است.

در ميان امضا کنندگان اين بيانيه، نام افرادی چون اکبر گنجی، فرج سرکوهی، احمد و محمود صدری، رضا براهنی، رامين جهانبگلو، فاطمه حقيقت جو، مهرانگيز کار و علی اکبر موسوی خوئينی به چشم می خورد.

همچنين شهرنوش پارسی پور، مجيد محمدی، کاظم علمداری و هادی قائمی هم در ميان امضا کنندگان اين بيانيه حضور دارند.

در همين حال، اسرائيل در طول روز چهارشنبه و سحرگاه پنجشنبه همه ۶۸۲ سرنشين خارجی کشتی‌های کاروان دريايی را آزاد کرد.

صدها نفر از افراد آزادشده با هواپيماهای کشور ترکيه، ۱۲۴ نفر از اعراب با اتوبوس از راه زمينی ميان اسرائيل و اردن، و بقيه با هواپيماهای يونان و هواپيماهای اسرائيلی يا چند کشور ديگر اسرائيل را ترک کردند.

آزادی همه سرنشينان کشتی‌ها يکی از درخواست‌های صريح مطرح شده در بيانيه شامگاه دوشنبه شورای امنيت بود که کابينه اسرائيل روز سه‌شنبه در نشستی به اين درخواست پاسخ مثبت داد.

در همين حال مناسبات دو کشور اسرائيل و ترکيه از رهگذر اين ماجرا شديدا لطمه ديده، و در اقدامی که تاکنون در مناسبات اسرائيل و ترکيه سابقه نداشته، اسرائيل روز چهارشنبه اکثر ديپلمات‌ها و کارکنان سفارت خود در آنکارا و کنسولگری خود در استانبول را به اسرائيل بازگرداند، اما سفيرش را در آنکارا باقی گذاشت.

در همين حال به دليل لغو همه سفرهای گردشگری، پروازهای تل‌آويو به برخی از نقاط مهم گردشگری ترکيه، مانند آنتاليا، از روز سه‌شنبه لغو شده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG