لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷ تهران ۰۱:۰۴

ایران و آمریکا: گام برداشتن بر جاده‌ای لغزنده


عبور پرچم ایران از مقابل باراک اوباما در رژه ۲۰ ژانویه در مقابل کاخ سفید، اندکی پس از مراسم تحلیف
ایالات متحده آمريکا روز چهارشنبه اعلام کرد که به‌طور کامل در مذاکرات مستقيم گروه ۱+۵ با ايران بر سر برنامه هسته‌ای اين کشور، شرکت خواهد کرد.

همان روز ایران گفت رکسانا صابری، خبرنگار ایرانی-آمریکایی، بدون مجوز خبرنگاری و تحت عنوان خبرنگار به «فعاليت‌های جاسوسی» می‌پرداخته است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در تحلیلی می‌نویسد تلاش‌های باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در برقراری تعامل با ایران، گامی به جلو برداشت، اما در همان روز یک قدم به عقب رفت.

آسوشیتد پرس، این دو رویداد را، نشانه‌ای از مشکلات رئیس جمهوری تازه نفس ایالات متحده، در راه تلاش برای بهبود روابط با ایران می‌داند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا با شعار تغییر روی کار آمد. تغییری که در نظر تحلیلگران، تعامل با دولت‌های مخالف سیاست‌های واشینگتن و از آن میان جمهوری اسلامی ایران را شامل خواهد شد.

بر همین پایه هیلاری کلینتون، وزارت امور خارجه آمریکا، روز چهارشنبه، گفت که واشینگتن تصمیم گرفته که از هم اکنون، به طور فعال در مذاکرات قدرت‌های جهانی با ايران مشارکت کند.

سیاستی که آسوشیتدپرس آن را به عنوان بازگشتی اساسی از خط مشی سیاسی جرج بوش در به انزوا کشانیدن ایران تلقی می‌کند.

همچنین رابرت وود، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا گفت: «از اين زمان به بعد هرگاه ديپلمات‌های پنج عضو دائم شورای امنيت سازمان ملل متحد همراه با آلمان بخواهند با مقام‌های ايران درباره برنامه هسته‌ای اين کشور مذاکره کنند، ديپلمات‌های آمريکايی در اين مذاکرات حضور خواهند داشت.

اما در همان روز که آمریکا گامی در جهت ایجاد تعامل با ایران برداشت، مقام‌های تهران اعلام کردند رکسانا صابری، خبرنگار ایرانی-آمریکایی که پیشتر، به اتهام خرید یک بطری شراب بازداشت شده بود، به اتهام جاسوسی برای آمریکا، درهفته آینده محاکمه خواهد شد.

بر پایه گزارش‌ها، مقام‌های قضایی جمهوری اسلامی اعلام کردند که به رکسانا صابری، اتهام فعاليت‌های جاسوسی تفهيم شده است.

تهران می‌گوید که رکسانا صابری بدون مجوز خبرنگاری و تحت عنوان خبرنگار به «فعاليت‌های جاسوسی» می‌پرداخته و برای او قرار مجرميت و کيفرخواست صادر شده است.

به گفته حسن حداد، قاضی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران، رکسانا همه اتهامات را پذيرفته است.

ایالات متحده از زمان بازداشت وی، نزدیک به سه ماه پیش تا کنون، خواستار آزادی این خبرنگار ایرانی-آمریکایی بوده است.

به نوشته آسوشیتدپرس، سی سال است که مراودات رسمی میان ایالات متحده آمریکا و جمهوری اسلامی ایران، به گفتگوهایی بر سر مسائل امنیتی در عراق و افغانستان خلاصه شده است.

روابط تهران و واشینگتن پس ازانقلاب اسلامی و گروگان‌گیری‌هایی در سفارت آمریکا در تهران قطع شد.

در هر حال، باراک اوباما، در دوران مبارزات انتخاباتیش گفت که مایل است تا به طور مستقیم و بی‌واسطه با مقام های تهران وارد گفتگو شود.

ماه گذشته نیز، اوباما در پیام نوروزی خود به ایران، گفت که اگر تهران لحن خصمانه‌اش را کنار بگذارد، آماده است تا به سال‌ها روابط پرتنش میان دو کشور پایان دهد.

آسوشیتدپرس در تحلیل خود می‌نویسد، روابط ایالات متحده آمریکا با جمهوری اسلامی ایران بر روی جاده‌ای لغزنده قرار دارد.

جاده‌ای که در آن تلاش‌های باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، بر سر بهبود مناسبات با دشمن دیرینه خود، با مشکلات زیادی روبه‌رو خواهد شد.
XS
SM
MD
LG