لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ تهران ۱۲:۲۲

انفجار و اعتراض در فرود‌گاه‌های بانکوک


پس از وقوع دو انفجار در دو فرودگاه بانکوک، پایتخت تایلند، که به زخمی شدن چهار نفر منجر شد، فرودگاه‌های این شهر بیش از پیش با اختلال و بی‌نظمی روبه‌رو شده است.


این انفجارها یک روز پس از اجتماع چند هزار نفر از مخالفان دولت در فرودگاه‌های بانکوک روی ‌ داده است که تا روز چهارشنبه نیز ادامه یافته است.


همزمان با بازگشت سومچای ونگساوات، نخست‌وزیر تایلند، از نشست اپک در پرو، معترضان در فرودگاه‌های بانکوک اجتماع کرده‌‌اند.


آنوپونگ پائوچیندا، فرمانده ارتش تایلند، در یک کنفرانس خبری که در روز چهارشنبه برگزار شد، از معترضان خواست که فرودگاه بین‌المللی بانکوک را ترک کنند.


فرمانده ارتش تایلند با این حال بار دیگر تکرار کرد که ارتش برای برقراری نظم دست به کودتا نخواهد زد.


فرمانده پرنفوذ ارتش در عوض از دولت خواست که «به مردم فرصتی برای تصمیم‌گیری در یک انتخابات تازه بدهد.»


به گفته یکی از مسئولان فردوگاه بین‌المللی «سووارناب‌هومی» نخستین انفجار در روز چهارشنبه و در ساعت ۵ بامداد به وقت محلی رخ داد که در پی آن یک نفر زخمی شد.


همچنین به گفته پلیس دومین انفجار در ساعت ۶:۴۰ بامداد به وقت محلی درفرودگاه بین‌المللی «دون موآنگ» رخ داد که به زخمی شدن سه نفر منجر شد. هنوز مقام‌های تایلندی اعلام نکرده‌اند که دلیل این انفجارها چه بوده است.


«اتحاد مردم برای دموکراسی» از ماه مه هواداران خود را در اعتراض‌های خیابانی علیه دولت بسیج کرده است. این گروه دولت کنونی را متهم می‌کند که آلت دست نخست‌وزیر پیشین، تاکسین شیناواترا، است.

روز سه شنبه هزاران تایلندی با اجتماع در فرودگاه بین‌المللی «سووارناب‌هوم» آن را به حالت نیمه تعطیل کشاندند.


مقام‌های پلیس می‌گویند در این اعتراض‌ها میان موافقان و مخالفان دولت تبادل آتش نیز صورت گرفته است.


ناآرامی‌های اخیر در تایلند هنگامی آغاز شد که گروه مخالف «اتحاد مردم برای دموکراسی» هواداران خود را به اجتماع در نزدیکی فرودگاه «دون موآنگ» فرا خواند. دفتر موقت دولت در نزدیکی این فرودگاه قرار دارد.


به گفته پلیس در پی این فراخوان گروه‌های هوادار و مخالف دولت با چوب و سنگ و سلاح گرم با یگدیگر درگیر شدند.


«اتحاد مردم برای دموکراسی» از ماه مه هواداران خود را در اعتراض‌های خیابانی علیه دولت بسیج کرده است. این گروه دولت کنونی را متهم می‌کند که آلت دست نخست‌وزیر پیشین، تاکسین شیناواترا، است. شیناواترا در سال ۲۰۰۶ در یک کودتای بدون خون‌ریزی سرنگون شد و هم‌اکنون در تبعید به سر می‌برد. وی به طور غیابی به فساد محکوم شده است.


XS
SM
MD
LG