لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹ تهران ۱۷:۱۴

ایران از اسرائیل به شورای امنیت شکایت برد


پرچم ایران و اسرائیل
نماینده دایم ایران در سازمان ملل متحد در نامه‌ای خطاب به رئیس دوره‌ای شورای امنیت نسبت به تهدیدهای اسرائیل در مورد ایران اعتراض کرد و آن را نقض منشور سازمان ملل دانست.

در نامه محمد خزائی به رئیس دوره‌ای شورای امنیت آمده است: « اقدام مقامات متعدد این رژیم در استفاده از بهانه‌های ساختگی برای تهدید به توسل به زور علیه جمهوری اسلامی ایران كه به صراحت بر خلاف قوانین بین‌المللی و اصول بنیادی منشور ملل متحد می‌باشد، به دلیل بی‌توجهی شورای امنیت ادامه یافته است.»

نماینده ایران در سازمان ملل با اشاره به تهدید‌های اخیر بنیامین نتانیاهو و شیمون پرز، نخست‌وزیر و رئیس‌جمهوری اسرائیل نسبت به ایران و با یادآوری حمله اخیر اسرائیل به غزه، از سازمان ملل متحد و شورای امنیت خواسته است به دولت این کشور «پاسخ قاطع» بدهد و آن را «محکوم» سازد.

این نامه چند روز پس از اظهارات بنیامین نتانیاهو و شیمون پرز درباره حمله به ایران، تسلیم رئیس دوره‌ای شورای امنیت شده است.

شیمون پرز، رئیس‌جمهوری اسرائیل، یکشنبه این هفته در مصاحبه با یک رادیوی اسرائیلی تهدید کرد که در صورت شکست مذاکرات اتمی، اسرائیل به ایران حمله نظامی خواهد کرد. شیمون پرز در این مصاحبه گفت که اگر احمدی‌نژاد بر سر موضع هسته‌ای خود بماند «به او حمله خواهیم کرد.»

بنیامین نتانیاهو، نیز کمی پیش از آنکه به نخست‌وزیری اسرائیل برسد، در مصاحبه با مجله آتلانتیک که در روز ۳۱ ماه مارس سال جاری میلادی منتشر شد گفت که «باراک اوباما باید به سرعت ایران را از دستیابی به جنگ‌افزار هسته‌ای باز دارد یا اینکه اسرائیل ایران را بمباران می‌کند.»

محمد خزایی همچنین با استناد به بند ۵۱ منشور سازمان ملل متحد، اعلام کرده است که ایران در « دفاع از خود ... تردیدی نخواهد کرد.»

برپایه بند ۵۱ منشور سازمان ملل متحد «اگر به یک عضو سازمان ملل متحد حمله نظامی شود هیچ چیزی در منشور کنونی سازمان ملل متحد موجب خدشه به حق ذاتی دفاع جمعی یا فردی نخواهد شد.»

مارکو مورالز، سخنگوی هیات مکزیکی، که ریاست دوره‌ای شورای امنیت را برعهده دارد، تایید کرده است که ایران علیه اظهارات مقام‌های اسرائیلی نامه‌ای به کلود هلر، رئیس شورای امنیت، تسلیم کرده است.

مارکو مورالز گفت که این نامه به دیگر اعضای شورای امنیت ارائه خواهد شد و اقدام بعدی منوط به تصمیم اعضا خواهد بود.

شکایت‌های ایران و اسرائیل از یکدیگر

این نخستین بار نیست که تهران نسبت به اظهارات مقام‌های اسرائیلی درباره ایران به شورای امنیت شکایت می‌برد.

در سال ۲۰۰۸ نیز نماینده ایران در واکنش به اظهارات رافی آیتان، وزیر امور بازنشستگان وقت اسرائیل، که خواستار ربودن محمود احمدی نژاد و محاکمه وی شده بود، به شورای امنیت نامه‌ای اعتراض‌آمیز تسلیم کرد. در این نامه همچنین نسبت به اظهارات اهود باراک وزیر دفاع وقت اسرائیل، که«همه گزینه‌ها» را در مورد ایران قابل اجرا دانسته بود، اعتراض شده بود.

ایران در ژانویه سال ۲۰۰۸ هم نسبت به اظهارات شائول موفاز، وزیر ترابری و وزیر دفاع پیشین اسرائیل درباره ایران به شورای امنیت شکایت برده بود. یک روزنامه اسرائیلی در آن هنگام از این مقام اسرائیلی نقل کرده بود که حمله به ایران «اجتناب‌ناپذیر» است.

در سال ۲۰۰۶ نیز ایران در واکنش به افرایم سنه، معاون وقت وزارت دفاع، که گفته بود اسرائیل آماده است «به هر قیمتی» برنامه هسته‌ای ایران را متوقف کند، به شورای امنیت شکایت برده بود.

اسرائیل نیز به نوبه خود نسبت به اظهارات مقام‌های ایرانی اعتراض کرده است. در سال ۲۰۰۵ پس از اینکه محمود احمدی‌نژاد در همایشی در تهران از محو شدن اسرائیل از نقشه سخن گفته بود، شیمون پرز معاون نخست‌وزیر وقت اسرائیل خواستار اخراج ایران از سازمان ملل شد. این موضع در سخنان نماینده اسرائیل در شورای امنیت میز انعکاس یافت.

اسرائیل همچنین نسبت به «افسانه» خوانده شدن هولوکاست، از سوی محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری ایران اعتراض کرده است.

شورای امنیت سازمان ملل نیز که ایران هم‌اکنون به آن نامه اعتراض‌آمیز نوشته است، در سال ۲۰۰۵ با صدور بیانه‌ای اظهارات رئیس‌جمهوری ایران درباره اسرائیل و هولوکاست را محکوم کرد. در ژانویه سال ۲۰۰۷ نیز مجمع عمومی سازمان ملل هرگونه انکار هولوکاست را محکوم کرد.

اسرائیل در یکی از تازه‌ترین شکایت‌های خود به شورای امنیت در فوریه سال ۲۰۰۸ نسبت به اظهارات محمد علی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران، و سرلشگر حسن‌ فیروزآبادی، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، درباره اسرائیل به شورای امنیت اعتراض کرد.
XS
SM
MD
LG