لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ آبان ۱۴۰۰ تهران ۱۸:۰۲

انتشار فهرست ۷۲ نفره کشته‌شدگان حوادث انتخاباتی


صدها هزار نفر از معترضان به نتایج انتخابات روز دوشنبه ۲۵ خرداد در تهران راهپیمایی کردند.
سایت نوروز، ارگان جبهه مشارکت ایران اسلامی، اسامی و مشخصات ۷۲ تن از افرادی را که در رویداد‌های پس از انتخابات کشته‌ شده‌اند منتشر کرد.

برپایه گزارش سایت نوروز در مورد این فهرست ۷۲ نفره، کشته شدن ۲۵ نفر از سوی خانواده‌ها به کمیته پیگیری موسوی و کروبی اطلاع داده شده است و بقیه این فهرست، افرادی هستند که خانواده‌های آنها هنوز برای اعلام رسمی کشته شدن نزدیکان خود «تحت فشار» هستند و به مراجع رسمی اعلام شده از سوی میرحسین موسوی و مهدی کروبی مراجعه نکرده‌اند.

کمیته پیگیری میرحسین موسوی و مهدی کروبی، پیش از این اعلام کرده بود که تاکنون برای این کمیته کشته شدن ۷۲ نفر در روزهای پس از انتخابات محرز شده است.

سایت نوروز می‌نویسد در واکنش به «اظهارات بی‌پایه و اساس که برای پاک کردن صورت مسئله و منحرف کردن اذهان عمومی از جنایات انجام شده در حوادث پس از انتخابات بیان می‌شود» و به ویژه اظهارات فرمانده سپاه پاسداران درباره قربانیان انتخاباتی این فهرست منتشر شده است.

محمد علی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران، به تازگی ضمن تقدیر و تشکر از نیروهای تحت امر خود در کنترل اعتراض‌های پس از انتخابات گفته بود که در این رویدادهای ۲۰ نفر از نیروهای انقلابی و بسیجی «شهید» شده و از «مخالفین» نیز ۹ نفر کشته شده‌اند.

در میان این فهرست ۷۲ نفره، هفت نفر به نام‌های مصطفی غنیان، مبینا احترامی، ایمان نمازی، فاطمه براتی، محسن ایمانی، کامبیز شعاعی و کسری شرفی در حمله نیروهای امنیتی به کوی دانشگاه تهران از شامگاه روز ۲۴ خرداد تا بامداد ۲۵ خرداد ماه امسال کشته‌ شده و بیشتر آنها بی‌اطلاع خانواده‌ها مخفیانه به خاک سپرده شده‌اند.
مطابق فهرست منتشر شده در سایت نوروز، در رویدادهای پس از انتخابات دو نفر در شهر اصفهان، یک نفر در کرمانشاه و یک نفر نیز در شهر مشهد کشته‌ شده‌اند. دیگر نام‌های این فهرست که در بیشتر موارد نام محل کشته‌شدن آنها نیز ذکر شده است، متعلق به شهر تهران هستند.

در میان این فهرست ۷۲ نفره، هفت نفر به نام‌های مصطفی غنیان، مبینا احترامی، ایمان نمازی، فاطمه براتی، محسن ایمانی، کامبیز شعاعی و کسری شرفی در حمله نیروهای امنیتی به کوی دانشگاه تهران از شامگاه روز ۲۴ خرداد تا بامداد ۲۵ خرداد ماه امسال کشته‌ شده و بیشتر آنها بی‌اطلاع خانواده‌ها مخفیانه به خاک سپرده شده‌اند.

تاکنون منابع دولتی، کشته‌شدن دانشجویان در ۲۵ خرداد ماه ۱۳۸۸ را انکار کرده‌اند. فرمانده سپاه پاسداران نیز در عین حال که حضور نیروهای بسیج در کوی دانشگاه را تأیید کرده‌، اما هرگونه حمله به دانشجویان را به نیروهای «خودسر» نسبت داده است.

برپایه این گزارش شمار زیادی از این افراد که علت مرگ آنها قید شده است به وسیله گلوله کشته شده و شمار قابل توجهی نیز بر اثر ضرب و شتم و از جمله اصابت باتوم جان خود را از دست داده‌اند.

در این فهرست که مرگ افراد قید شده در آن از نظر کمیته پیگیری موسوی و کروبی محرز شده است، یازده نفر زن و بقیه مرد هستند و بیشترین کشته‌شدگان این فهرست در روزهای ۲۵ خرداد و ۳۰ خردادماه جان خود را از دست داده‌اند.

روز دوشنبه ۲۵ خرداد، صدها هزار نفر از معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری در خیابان‌های تهران دست به راهپیمایی زدند که برپایه گزارش‌ها در تاریخ ۳۰ ساله پس از انقلاب بی‌سابقه بود.

بر پایه فهرست منتشر شده در سایت نوروز، روز ۳۰ خرداد، و تنها یک روز پس از آنکه آیت‌الله خامنه‌ای، به معترضان هشدار داد که مسئولیت هرگونه خونریزی خودشان هستند، شمار قابل توجهی از معترضان به دست نیروهای امنیتی کشته شدند.

دیدن نظرات (۴۹)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG