لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۱۶

لیبی صدور نفت به سوییس را متوقف کرد


ليبی در ماه ژوئيه امسال، کمی پس از دستگيری هانيبال قذافی، فرزند رهبر ليبی، تهديد کرده بود که جريان نفت به سوییس را قطع می کند. (عکس:AFP)

با گذشت سه ماه از ماجرای دستگيری فرزند معمر قذافی در سوييس، ليبی صدور نفت خود به اين کشور را متوقف کرد.


ليبی که نزديک به يک پنجم نفت سوييس را تامين می کند، در ماه ژوئيه امسال، کمی پس از دستگيری هانيبال قذافی، فرزند رهبر ليبی، تهديد کرده بود که جريان نفت به اين کشور را قطع می کند.به گزارش « آسوشيتدپرس»، لوران پائوليلو، سخنگوی شرکت نفت تام اويل سوييس، از هرگونه اظهار نظر درباره اين تصميم ليبی خودداری کرده است.


هانيبال قذافی، ۳۲ ساله، در ماه ژوئيه گذشته به همراه همسرش، آلين، پس از حادثه ای در يک هتل پنج ستاره ژنو دستگير شدند.


پسر و عروس معمر قذافی متهم بودند که یک خدمتکار مرد مراکشی و یک خدمتکار زن تونسی خود را با کمربند و آويز لباس، کتک زده اند.


هانيبال پس از دو روز و با گذاشتن وثيقه ۵۰۰ هزار فرانکی آزاد شد. همسر وی نيز که نه ماه از بارداری اش می گذشت، هنگام تحقيقات پليس سوييس به بيمارستان منتقل شد.


هانيبال قذافی که نام اصلی اش معتصم بلال قذافی است، همراه با همسرش اين اتهام را رد کرده اند. اين زوج برای به دنيا آوردن فرزندنشان در پنجم ژوييه به ژنو آمده بودند.


اين اقدام پليس سوييس، مناسبات دو کشور را به سرعت تيره کرد. ليبی شماری از ديپلمات های خود را از ليبی فرا خواند و صدور ويزا برای شهروندان سوييسی را معلق کرد.
پسر و عروس معمر قذافی متهم بودند که یک خدمتکار مرد مراکشی و یک خدمتکار زن تونسی خود را با کمربند و آويز لباس، کتک زده اند.
ليبی همچنين دو شهروند سوييسی را دستگير کرد و از شمار پروازهای اين کشور به سوی سوييس کاست. از سوی ديگر، در واکنش به اعلام خبر توقف صدور نفت به سوييس از سوی ليبی، لارس کنوشل، سخنگوی وزارت امور خارجه سوييس، گفت: از آنجا که هيچگونه پيام رسمی به از ليبی به اين کشور ارسال نشده است، نمی تواند درباره اين خبر اظهار نظر کند.

رالف هارتل، مدير عامل انجمن نفت سوييس، اين اقدام لييبی را فشار ديپلماتيک ديگری از سوی طرابلس برای بستن پرونده پسر سرهنگ قذافی در سوييس ارزيابی کرده است.


XS
SM
MD
LG