لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۴۱
سازمان گزارشگران بدون مرز، با صدور بیانیه‌ای مسدود شدن وب‌سایت‌ سه مرجع تقلید شیعه را محکوم کرد و تاکید کرد که دولت محمود احمدی‌نژاد حتی تحمل شنیده شدن صدای رهبران مذهبی را ندارد.

سازمان گزارشگران بدون مرز در بیانیه خود تصریح می‌کند: «پس از مدافعان حقوق زنان و دانشجویان حال نوبت به مراجع تقلید رسیده است تا قربانی سیاست سانسور شودند. دولت اسلامی محمود احمدی‌نژاد که از سوی ولی فقیه آیت‌الله علی خامنه‌ای حمایت می‌شود حتی تحمل شنیده شدن صدای رهبران مذهبی را هم ندارد».

سازمان گزارشگران بدون مرز می‌افزاید: «محتوای منتشر شده در سایت‌های این مراجع به مانند سایت‌های اطلاع‌رسانی و یا مخالفان سیاسی نیست که این سایت‌ها در خدمت مقلدان و برای پاسخگویی به نیازهای معنوی و مذهبی مسلمانان است».

این سازمان مدافع آزادی بیان که مقر آن در پاریس است با اشاره به فیلتر شدن پایگاه‌های اطلا‌ع رسانی شماری از مراجع شیعه تاکید می‌کند که جمهوری اسلامی «گسترش دور جدیدی از سانسور برای اینترنت» را در دستور کار خود قرار داده است.

مسدود شدن پایگاه‌های اطلاع‌رسانی این مراجع درحالی صورت گرفته است که پیش از این دفتر و خانه آیت‌الله صانعی و مسجد و دفتر آیت الله دستغیب از سوی نیروهای منتسب به حاکمیت مورد حمله فیزیکی قرار گرفته بود.

این سه روحانی برجسته، به ویژه در رویدادهای پس از انتخابات به شدت از حاکمیت انتقاد کرده و همچنان بر مواضع خود پافشاری می‌کنند.

در واکنش به فیلتر شدن پایگاه‌اطلاع‌رسانی آیت الله صانعی، دفتر وی با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد، بنا به نظر این مرجع «این مرکز همچنان به فعالیت‌های شرعی خود، در همه ابعاد عبادی، سیاسی، مبارزه فرهنگی با ظلم و ظالمان و آگاهی دادن جامعه به عواقب تضییع حقوق مردم تا رسیدن همگان به قسط و حقوقشان، ادامه» می‌دهد.

دفتر آیت الله صانعی تصریح کرده است که اقدامات حاکمیت در مسدود کردن رسانه‌های مکتوب و اینترنتی «محک مناسبی در جهت سنجش آزادی بیان» است.

دفتر آیت الله بیات زنجانی نیز با صدور بیانیه‌ای به مسدود شدن پایگاه اطلاع‌رسانی این مرجع به شدت واکنش نشان داد.

دفتر این مرجع شیعه تصریح کرده است: «طرفه آن است که این اقدام برای مسدود ساختن پایگاه اطلاع رسانی یک مرجع تقلید شیعه، در آستانۀ سالروز شهادت رئیس مذهب تشیّع حضرت امام جعفر صادق علیه‌السلام و به عاملیت دولتی انجام شده است که مدعی مهرورزی با خلق خداست و اخیراً هم به منشور مدارا و رواداری کوروش افتخار می‌کند».

دفتر آیت الله بیات زنجانی در ادامه بیانیه خود می‌گوید: «روزی را خواهیم دید که فریاد متضرّعانه آنان در پیشگاه عدل الهی بلند شود و دادگستر ابدی به حسابشان رسیدگی کند».

وب‌سایت‌های آیت الله صانعی و آیت‌ الله بیات زنجانی در تاریخ ۱۱ مهرماه و وب‌سایت آیت‌ الله دستغیب در شهریور ماه مسدود شدند.

آيت الله دستغیب، از اعضای منتقد مجلس خبرگان رهبری است و به تازگی بار دیگر اعلام کرد که این مجلس به وظایف نظارتی خود در مورد رهبر عمل نمی‌کند.

نیروهای منتسب به حاکمیت، در روزهای منتهی به «روز قدس» رشته‌های حملاتی را به مسجد قبای شیراز که آیت الله دستغیب امام جماعت آن است، ترتیب دادند؛ در زد و خوردهای صورت گرفته در این مسجد چندین نفر زخمی شدند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG