لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۷:۵۹

دیوید کامرون: گروگان بریتانیایی احتمالا با نارنجک آمریکایی‌ها کشته شده است


لیندا نورگرو
در پی کشته شدن یک گروگان بریتانیایی در افغانستان، دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا، اعلام کرد ممکن است این زن، هنگام عملیات نجات توسط آمریکایی‌ها کشته شده باشد و نه گروگانگیران.

به گفته نخست‌وزیر بریتانیا، ژنرال دیوید پترائوس، فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان، گفته است که تحقیقاتی در مورد عملیات نجات ناموفق لیندا نورگرو صورت خواهد گرفت.

لیندا نورگرو از ماه پیش میلادی در افغانستان در دست گروگانگیران بود؛ این شهروند بریتانیایی برای یک موسسه مشغول به کار بود و در زمینه توسعه کشاورزی و مناطق روستایی فعالیت می‌کرد.

پیش از این ناتو و مقام‌های بریتانیایی گفته بودند که این زن ۳۶ ساله به دست گروگانگیران و با مواد منفجره به قتل رسیده است.

با این حال روز دوشنبه دیوید کامرون در بیانیه‌ای اظهار داشت کشته شدن وی «به احتمال زیاد در اثر اشتباه» بوده است.

نخست‌وزیر بریتانیا همچنین گفت دیوید پترائوس صبح دوشنبه با او تماس گرفته و اطلاعات جدیدی به او داده است.

دیوید کامرون در عین حال تاکید کرد وی تا تکمیل تحقیقات نمی‌تواند علت مرگ این زن را با قطعیت اعلام کند؛ وی افزود که بریتانیا و ایالات متحده در مورد مرگ این زن به طور مشترک تحقیق می‌کنند.

در همین حال دفتر نخست‌وزیری بریتانیا، با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که روز سه‌شنبه دیوید پترائوس و دیوید کامرون در لندن با یکدیگر دیدار می‌کنند.

دفتر نخست‌وزیری بریتانیا این دیدار را بی‌ارتباط با کشته شدن این شهروند بریتانیایی اعلام کرده و تصریح کرده است که این دیدار از چند هفته پیش برنامه‌ریزی شده بود.

در گزارش‌ اولیه‌ای که درباره عملیات نجات این گروگان بریتانیایی منتشر شده بود، به پرتاب نارنجک اشاره‌ای نرفته بود.

دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا، روز دوشنبه در بیانیه خود گفت به گمان وی تصمیم برای نجات این گروگان اقدامی درست بوده است.

از سوی دیگر ویلیام هگ، وزیر خارجه بریتانیا، روز دوشنبه در مجلس عوام گفت وی شخصا «چند ساعت» پس از ربوده شدن این زن، مجوز عملیات نظامی برای آزادی وی را صادر کرده بود.

ارتش ایالات متحده، روز دوشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که در بازبینی فیلم‌ها و صحبت با اعضای تیم نجات، مشخصا نمی‌توان به نتیجه قطعی درباره علت مرگ این زن دست یافت.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG