لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ تهران ۱۲:۲۲

فروشندگان آمریکایی در کریسمس داغدار شدند


طی چند ماه گذشته بسیاری از خرده‌فروشان هزینه‌های خود را کاهش داده‌اند یا برای جلوگیری از ورشستگی کامل از دولت استمداد مالی کرده‌اند. (عکس: AFP)

با تداوم بحران مالی و اقتصادی در آمریکا تازه‌ترین آمارها حاکی از آن است که میزان اندک خریدها در روزهای پایانی سال، باعث خواهد شد شمار دیگری از خرده فروشان کسب و کار خود را رها کرده اعلام ورشستگی کنند.


«شورای جهانی مراکز خرید»، یکی از مؤسسه‌هایی که از ۴۰ سال پیش بدین سو روی رفتار مصرف کنندگان مطالعه می‌کند، در آخرین گزارش خود تصویری تیره از بازار آمریکا ترسیم کرده است که در تاریخ بررسی‌های این مرکز طی چهار دهه گذشته سابقه نداشته است.


بر پایه تازه‌ترین آمار منتشر شده، مصرف کنندگان آمریکایی در واپسین روزهای سال ۲۰۰۸ امیدهای تولیدکنندگان و فروشندگان را نقش بر آب کرده و کمترین میزان خرید را از سال ۱۹۷۰ تاکنون انجام دادند.


«شورای جهانی مراکز خرید» در گزارش خود آورده است که میزان فروش در آمریکا حتی در ایام کریسمس نیز سیر نزولی داشته است.


بر پایه برآورد این مؤسسه، طی سال ۲۰۰۸ با گسترش بحران مالی و اقتصادی نزدیک به ۱۴۸ هزار فروشگاه در ایالات متحده به تعطیلی کشانده شد و انتظار می‌رود در نیمه نخست سال ۲۰۰۹ نیز ۷۳هزار فروشگاه دیگر تعطیل شوند.


مصرف‌کنندگان آمریکایی که نگران از دست دادن کار و پس‌انداز بازنشستگی خود هستند، و همچنین با شنیدن هر روزه خبرهایی درباره گسترش بحران مالی و اقتصادی، در روزهای پایانی سال ترجیح دادند دست به عصاتر حرکت کنند و به صرفه‌جویی روی بیاورند.در سال ۲۰۰۸ نزدیک به ۱۴۸ هزار فروشگاه در ایالات متحده به تعطیلی کشانده شد و انتظار می‌رود در نیمه نخست سال ۲۰۰۹ نیز ۷۳هزار فروشگاه دیگر تعطیل شوند.


به طور معمول فروشندگان و خرده‌فروشان ۲۰ تا۳۰ درصد از درآمد سالانه خود را در ایام خرید روزهای پایانی سال به دست می‌آورند.


پاکو آندرهیل، مدیر اجرایی مؤسسه «ان.وی.روسل» که ناظر بر الگوهای رفتاری مصرف کنندگان است، با اشاره به وضع پیش آمده می‌گوید: «ما آمریکایی‌ها تازه داریم می‌فهمیم که خانه‌هایمان خیلی بزرگ است، ماشین‌هایمان خیلی بزرگ است، شکم‌هایمان خیلی بزرگ شده است، بدهکاری‌هایمان بسیار زیاد است و متوجه شده‌ایم که باید رژیم بگیریم.»


کیم پیچی‌یولا، کارشناس مؤسسه «مورنیگ استار» نیز که تحولات بازار را بررسی می‌کند، می‌گوید که با توجه به کاهش چشمگیر خرید مردم در روزهای تعطیل آخر سال، احتمالا خرده‌فروشان بیشتری مجبور خواهند شد مغازه‌های خود را ببندند.


به گفته این کارشناس اقتصادی، طی چند ماه گذشته بسیاری از خرده‌فروشان هزینه‌های خود را کاهش داده‌اند یا برای جلوگیری از ورشستگی کامل، از دولت استمداد مالی کرده‌اند.


XS
SM
MD
LG