لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۳۴

«دستگيری مظنونان حمله به سفارت آمريکا در يمن»


در انفجار چند بمب و خمپاره در پایتخت یمن که گفته می شود هدف آن، سفارت آمريکا بوده است ۱۶ نفر کشته شدند. (عکس:epa)

در پی حمله به اهدافی در نزدیکی سفارت آمريکا در يمن، يک مقام اين کشور اعلام کرد که دست کم ۲۵ نفر به ظن ارتباط با القاعده و اين حمله بازداشت شده اند.


در انفجار چند بمب و خمپاره در پایتخت یمن که گفته می شود هدف آن، سفارت آمريکا بوده است ۱۶ نفر کشته شدند که شش نفر از کشته شدگان، از مهاجمان بودند.


گزارش ها حاکی است که به رغم این بمب گذاری ها، مهاجمان نتواستند ديوارهای سفارت را تخریب کنند و تلفاتی نیز به کارکنان آمریکایی وارد نیامد.


خبرگزاری آسوشيتدپرس گزارش داده است که يک مقام بلندپايه يمنی که نخواست نامش فاش شود، اعلام کرد که در ۲۴ ساعت گذشته ۲۵ نفر در نقاط مختلف اين کشور دستگير شده و از سوی نيروهای امينتی يمنی و آمريکايی بازجويی شده اند.


به گفته اين مقام يمنی، يک تيم آمريکايی که احتمالا از اف بی آی هستند راهی يمن شده تا مسئوليت تحقيق درباره اين حمله را به دست گيرند.


در همين حال سخنگوی سفارت ايالات متحده در يمن در واکنش به اين خبر گفت که اعزام تيم اف بی ای در اين گونه موارد امری متداول است.


گزارش ها حاکی است که شهروندان يمنی بيشترين شمار زندانيان را در زندان گوانتانامو تشکيل می دهند. از ۲۷۰ زندانی گوانتانامو، دست کم ۱۰۸ نفر آنها يمنی هستند.

شان مک کورمک، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا نیز روز چهارشنبه در رابطه با اين حمله گفت: «هم اکنون يمن با مشکل القاعده، ... افراطیون خشونت طلب و تروريسم مواجه است.»


آقای مک کورمک، همچنين گفت که کاندوليزا رايس، وزير امور خارجه ايالات متحده آمریکا روز چهارشنبه با علی عبدالله صالح، رييس جمهوری يمن، تلفنی گفت و گو کرده و کشته شدن شهروندان يمنی را به او تسليت گفته است.


وی ضمن اشاره به همکاری يمن در مبارزه با تروريسم، تاکيد کرد که اين کشور بايد اقدامات بيشتری در اين راستا انجام دهد.


تد گيستارو، يک متخصص اطلاعاتی آمريکا، به تازگی در يک سخنرانی گفته بود که «يمن بار ديگر به سرعت به ميدانی برای جهادی ها» تبديل شده است.


گزارش ها حاکی است که شهروندان يمنی بيشترين شمار زندانيان را در زندان گوانتانامو تشکيل می دهند. از ۲۷۰ زندانی گوانتانامو، دست کم ۱۰۸ نفر آنها يمنی هستند.


بر پايه این گزارش ها، دولت بوش به دنبال آن است که شماری از اين زندانيان را به يمن مسترد کند اما تاکنون نتوانسته است از دولت اين کشور تضمين بگيرد که آنها آزاد نخواهند شد.


يمن در مبارزه عليه تروريسم با آمريکا همکاری می کند، اما اين کشور فقير شبه جزيره عربستان فاقد يک دولت مرکزی نيرومند است. در مناطق قبيله نشبين يمن که حاکميت دولت مرکزی در پايين ترين میزان خود قرار دارد اسلامگرايان افراطی دارای قدرت زیادی هستند.


يک مقام بلند پايه ارتش آمريکا که نخواست نامش فاش شود گفته است: رهبران ارشد القاعده خواستار افزايش فشار به يمن شده اند.


اين مقام ارتش آمريکا می افزايد: «شمال اين کشور در کنترل دولت مرکزی نيست.»


يمن در نگهداری از مظنونان از پيشينه ضعيفی برخوردار است. در سال ۲۰۰۳ از ۱۷ نفری که به دست داشتن در حمله به ناو آمريکايی متهم بودند، ۱۰ نفر فرار کردند.


يکی از متهمان رديف اول به نام جمال البداوی نيز در سال ۲۰۰۴ از زندان فرار کرد که با فشار آمريکا پاييز گذشته بار ديگر دستگير و به زندان بازگردانده شد. در پی حمله ای که در سال ۲۰۰۰ به ناو آمريکايی «يو اس اس کول» در سواحل يمن صورت گرفت، ۱۷ ملوان آمريکايی کشته شدند.


بمبگذاری در این ناو یکی از ويرانگر ترين حمله های القاعده به اهداف آمريکايی تا پيش از حملات يازده سپتامبر است.


شبکه القاعده دارای ارتباطات گسترده ای در يمن است و ریشه خانوادگی اسامه بن لادن، رهبر القاعده به این کشور باز می گردد.


سازمان های اطلاعاتی آمريکا اعلام کرده اند که در دهه ۱۹۹۰ در یمن چندين اردوگاه آموزشی القاعده داير بوده است.


XS
SM
MD
LG