لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸ تهران ۱۴:۲۵

درخواست اسپانیا از ایران درباره از سرگیری گفت‌و گوهای اتمی


میگل آنخل موراتینوس، وزیر خارجه اسپانیا
وزیر خارجه اسپانیا روز دوشنبه در دیدار خود با منوچهر متکی از ایران خواست تا با از سرگیری گفت‌وگوها بر سر برنامه‌های اتمی‌اش به نگرانی‌های جامعه جهانی پایان دهد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از بیانیه وزارت خارجه اسپانیا گزارش داد که میگل آنخل موراتینوس، وزیر خارجه اسپانیا در دیدارش با همتای ایرانی خود از وی خواسته تا « سوءظن ایجاد شده در اذهان جامعه جهانی را درباره اهداف اتمی ایران برطرف سازد.»

وزیر خارجه اسپانیا همچنین از تهران خواست تا با آغاز دور تازه گفت‌وگوها، به سؤالات باقیمانده درباره برنامه اتمی‌اش پاسخ دهد.

ایران پس از دعوت اتحادیه اروپا برای از سرگیری گفت‌وگو، توافق کرده است که در صورت تحقق شرایطی که برای چنین گفت‌وگوهایی مد نظر دارد، از ماه سپتامبر به میز ماکره بازگردد.

از سر گیری گفت‌و‌گوها پس قطعنامه ۱۹۲۹

چندی پیش نیز كاترين اشتون كه نمايندگى كشورهاى عضو گروه ۵+۱ شامل آمريكا، روسيه، فرانسه، بريتانيا و چين همراه با آلمان را بر عهده دارد روز ۲۴ خرداد در نامه‌اى به دبير شوراى عالى امنيت ملى ايران از وى دعوت كرد تا دور جديدى از مذاكرات بر سر پرونده هسته‌اى تهران آغاز شود.

اما محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران در پاسخ به درخواست گروه ۵+۱ در نشستی مطبوعاتى با خبرنگاران گفت که : براى «ادب كردن »كشورهايى كه به قطعنامه چهارم رأى دادند، تا دو ماه ديگر با آنها درباره برنامه هسته‌اى مذاكره‌‌اى صورت نخواهد گرفت.

با این‌حال یک هفته پس از اظهارات رئیس جمهور ایران ،سعید جلیلی، ‌مذاکره کننده ارشد ایرانی‌ در گفت و گوهای هسته‌ای، در پاسخ به درخواست رئيس سياست خارجی اتحاديه اروپا، ضمن اعلام آمادگی برای آغاز گفت‌و گوهای «مشروط» گفت که دور جدید گفت و گو ها می‌تواند از سپتامبر سال میلادی جاری آغاز شود.

آقای جلیلی در نامه ای شروط ایران را در این گفت‌و‌گوها، هدف اتحاديه اروپا ازگفت‌وگوها براى تعامل و همكارى است يا «ادامه روند دشمنى و تقابل ايران»، «التزام به منطق گفت‌وگو كه لازمه آن اجتناب از هرگونه تهديد به فشار باشد» و اعلام «نظر صريح و روشن» خانم اشتون درباره «سلاح‌هاى هسته‌اى» اسرائيل عنوان كرد.

در واکنش به نامه آقای جلیلی ایالات متحده اعلام کرد که «به شرط جدی بودن ایران در گفت‌و‌گوها» از آغاز دور تازه گفت‌وگوها استقبال می‌کند.

نامه آقای جلیلی از سوی دفتر کاترین اشتون نیز «مثبت» ارزیابی شد.

درخواست گروه ۵+۱ از ایران چند روز پس از تصويب قطعنامه ۱۹۲۹ شوراى امنيت سازمان ملل عليه ايران ارسال شد. بر اساس اين قطعنامه، كه چهارمين دور تحريم‌ها را عليه تهران اعمال مى‌كرد افراد و شركت‌هاى جديدى در فهرست تحريم‌هاى سازمان ملل عليه ايران قرار مى‌گرفت.

قطعنامه ۱۹۲۹ در واكنش به امتناع ايران از متوقف كردن غنى‌سازى اورانيوم، عدم پذيرش پيشنهاد مبادله سوخت آژانس بين‌المللى انرژى اتمى از سوى ايران و همچنين آغاز غنى‌سازى اورانيوم با غناى ۲۰ درصد در ايران تصويب شد.

كشورهاى غربى نگران نظامى بودن فعاليت‌هاى هسته‌اى ايران و دستيابى اين كشور به سلاح اتمى هستند ولى تهران مى‌گويد كه اين برنامه ماهيت صلح‌آميز دارد.

دیدن نظرات (۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG