لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ تهران ۱۰:۱۶

۱۷ کشته در حمله دو بمب‌گذار انتحاری به یک پاسگاه پلیس در دمشق


نمایی از حمله انتحاری به ایستگاه پلیس در محله المیدان در دمشق

حمله دو بمب‌گذار انتحاری به یک پاسگاه پلیس در دمشق در روز دوشنبه دهم مهر، به کشته شدن دست‌کم ۱۷ تن از جمله شماری غیرنظامی انجامید.

در همین روز در جریان حمله هواپیمای بدون سرنشین در شرق سوریه، ۱۰ تن از نیروهای حزب‌الله که برای کمک به نبرد نیروی نیروهای دولتی سوریه با شبه‌نظامیان داعش در منطقه بودند، کشته شدند.

به گزارش آسوشیتدپرس، هرچند دولت سوریه در حال جنگ با نیروهای داعش و نیز نیروهای همسو با القاعده است، با این حال هیچ‌یک از این گروه‌ها مسئولیت حمله انتحاری دمشق را برعهده نگرفته‌اند.

همچنین مشخص نیست که چه کسی نیروهای حزب‌الله لبنان را هدف قرار داده است.

در مورد حمله دمشق، محمد الشار وزیر کشور سوریه به خبرنگاران گفته است که دو مهاجم با مقادیر زیادی مواد منفجره روز دوشنبه وارد ایستگاه پلیس محله «المیدان» شدند که یکی از آن‌ها پیش از ورود خود را منفجر کرد.

به گفته وزیر کشور سوریه، دومین مهاجم که موفق شده خود را به داخل محوطه ایستگاه پلیس برساند، با شلیک نیروهای پلیس کشته شده ولی بمبی که این مهاجم به خود متصل کرده بود هم منفجر شده است.

گروه دیده‌بان حقوق بشر سوریه که در لندن مستقر است، تعداد کشته‌شدگان در این حمله را ۱۶ تن عنوان کرده و می‌گوید در میان آنها هشت تن از مأموران پلیس دیده می‌شوند.

این گروه همچنین از انفجار یک خودرو در جریان این حمله خبر داده است، گرچه در گزارش تلویزیون دولتی سوریه از این رویداد، اشاره‌ای به انفجار اخیر نشده است.

حمله به نیروهای حزب‌الله در شرق سوریه

دیده‌بان حقوق بشر سوریه روز دوشنبه همچنین در گزارش دیگری خبر داد که یکی از محل‌های حضور نیروهای حزب‌الله در شرق سوریه نیز پیش از ظهر دوشنبه از آسمان هدف گرفته شد. گزارش شده در این حمله ۱۰ تن از نیروهای حزب‌الله کشته شده‌اند.

حزب‌الله لبنان از همپیمانان دولت بشار اسد است و نیروهای این گروه برای کمک به نیروهای دولتی سوریه در مبارزه با داعش، در این مناطق حضور دارند.

به گزارش آسوشیتدپرس، یک مقام حزب‌الله لبنان انجام حمله هوایی را تأیید کرده ولی شمار کشته‌ها را تأیید نکرده است.

آسوشیتدپرس یادآور شده که شماری از هواپیماهای بدون سرنشین در آسمان سوریه در نواحی جنگی دیده می‌شوند، ولی به طور مشخص هویت فرد یا گروه‌هایی که آن‌ها را هدایت می‌کنند، مشخص نیست.

بر اساس این گزارش، اسرائیل پیش از این کاروان‌های حزب‌الله لبنان در سوریه را با این توجیه که اجازه نمی‌دهد سلاح‌هایی که از ایران می‌‌آید به لبنان برسند، هدف قرار داده است، ولی حمله‌های اسرائیل بیشتر در غرب و جنوب سوریه انجام می‌شود و تاکنون در شرق سوریه سابقه نداشته است.

آمریکا هم یک بار در اواخر تابستان سال گذشته، نیروهای دولتی سوریه را هدف قرار داد که به کشته شدن ۶۰ تن از آنها انجامید، گرچه پس از آن کاخ سفید با تأکید بر تعهد آمریکا به مقابله با گروه‌های جهادی، این حمله را اشتباهی توصیف کرد.

نیروهای دولتی سوریه در هفته‌های گذشته در مقابل نیروهای داعش موفقیت‌هایی داشته‌اند ولی در روزهای گذشته هدف حمله‌های سنگین هم بوده‌اند.

هفته گذشته نیروهای جهادی یک اتوبان اصلی را قطع کرده و نیروهای حامی دولت مرکزی سوریه را به دام انداختند. در جریان این حمله، حدود ۱۲۰ تن از نیروهای دولتی سوریه و نیروهای حزب‌الله لبنان و دیگر گروه‌های حامی بشار اسد کشته شدند.

نیروهای دولتی سوریه در جنگ داخلی تقریباً هفت ساله این کشور، به شدت به ایران، روسیه، حزب‌الله و دیگر گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت ایران وابسته هستند.

ایران علاوه بر اعزام نیروهای نظامی خود به سوریه، دو لشکر از مهاجران افغان و شیعیان پاکستانی را هم برای نبرد در کنار نیروهای دولتی سوریه سازماندهی کرده و به تازگی دیده‌بان حقوق بشر در گزارشی اعلام کرده است که ایران کودکان افغان را که گاه حتی ۱۴ سال بیش ندارند، در لشکر فاطمیون به کار گرفته تا در سوریه بجنگند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG