لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷ تهران ۰۱:۱۲

ابتکار: مجوز شبکه‌های محیط زیستی مردم‌نهاد از سوی وزارت کشور صادر شد


رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران روز سه شنبه دوم خرداد از صدور مجوز شبکه سمن‌های مردم نهاد محیط زیستی توسط وزارت کشورخبر داد.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، معصومه ابتکار با اعلام این موضوع در نشست مدیران کل دفاتر مشارکت های مردمی دستگاه های اجرایی و قوه قضائیه گفت: مشارکت سمن‌ها در فرآیندهای آموزشی و اجرای طرح ها و پروژه‌ها غالبا کم هزینه‌تر و تاثیرگذارتر از مشارکت دستگاه های بوروکراتیک است.

خانم ابتکار با ابراز تاسف از این‌که یک سوم مواد غذایی یا به عبارت دیگر یک سوم مواد غذایی به اضافه یک سوم آب مصرفی از مزرعه تا سفره هدر می رود افزود:« این در حالی است که ایران با کمبود آب مواجه است و در رتبه های نخست دنیا به لحاظ تنش آبی قرار دارد.»

به گفته رئیس سازمان حفاظت محیط زیست یکی دیگر از نقش‌های مهم تشکل‌های مردم نهاد «موضوع دیدبانی است که دولت نیز بر آن بسیار تاکید دارد تا جایی که رئیس جمهوری در مراسم هفته محیط زیست در سال 1393 از سمن ها خواست تا هر جا محیط زیست در حال آسیب بود با صدای بلند فریاد بزنند و این نشان‌دهنده فضای باز ایجاد شده توسط دولت برای نقد منصفانه است.»

معصومه ابتکار با بیان اینکه تا دیدبانی و نقد جدی گرفته نشود و اصلاح و تغییر رویکردهای نادرست صورت نگیرد، شاهد اثربخشی فعالیت‌ها نخواهیم بود، گفت: « بسیار مهم است که تشکل‌ها نیز برای بهره‌مندی از نگاه علمی، تخصصی و دقیق به موضوعات تلاش کنند و علم آموزی داشته باشند تا در حوزه دیدبانی، توانمند شوند.»

معاون رئیس جمهور یکی از اقدام های حمایتی و مهم دولت یازدهم در زمینه تشکل‌های مردم نهاد را صدور مجوز شبکه سمن های مردم نهاد محیط زیستی توسط وزارت کشور برشمرد و افزود:«خوشبختانه با صدور مجوز، این شبکه دارای جایگاه رسمی شد.»

پیش از این، در مرداد سال ۹۴، نمایندگان سمن‌های محیط زیست برای حضور در جلسات تدوین فصل محیط زیست در برنامه ششم توسعه انتخاب شدند.

این برای نخستین‌بار بود که سازمان‌های مردم‌نهاد محیط زیستی تا این حد مستقیم، با حق رای در شورای تدوین فصل محیط زیست عضو شدند. آنها ۱۵۰ نماینده از سازمان‌های مردم‌نهاد محیط زیستی ایران بودند که در دومین اجلاس سراسری سمن‌های محیط زیستی در تبریز شرکت کردند.

سازمان مردم‌نهاد یا « سمن »‌ (NGO) سازمانی است که مستقیما بخشی از ساختار دولت محسوب نمی‌شود اما نقش بسیار مهمی به‌عنوان واسطه بین فرد‌فرد مردم و قوای حاکم ایفا می‌کند.

بسیاری از سازمان‌های مردم‌نهاد غیر انتفاعی هستند. بودجه این سازمان‌ها از طریق کمک‌های مردمی یا سازمان‌های دولتی تأمین می‌شود.

در این میان، بعضی از سازمان‌های مردم‌نهاد نیمه مستقل، وظایف و کارهای دولتی را نیز انجام می‌دهند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG