لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۶:۵۹

نتایج یک نظرسنجی که بنیاد تامسون رویترز روز پنج‌شنبه، ۲۵ شهریورماه، نتایج آن را منتشر کرد، نشان می‌دهد که ایالات متحده آمریکا بهترین کشور برای صاحبان کسب و کار و کارآفرینانی است که به دنبال مقابله با مشکلات اجتماعی هستند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در این نظرسنجی که در آن ۹۰۰ کارشناس مسائل اجتماعی از ۴۵ کشور دنیا شرکت داشتند، پس از آمریکا، کانادا و انگلستان در رتبه‌های دوم و سوم قرار گرفتند.

به دنبال این سه کشور، سنگاپور و اسرائیل بهترین اقتصادهای دنیا برای فعالیت کارآفرینان اجتماعی است.

کارآفرین اجتماعی به کسی گفته می‌شود که با استفاده از مهارت‌های کارآفرینانه و ایجاد کسب و کار فعالیت‌های عام‌المنفعه انجام می‌دهد.

در کارآفرینی اجتماعی، از مفاهیم کارآفرینی، سازماندهی، ایجاد و مدیریت سرمایه برای اصلاح، تغییر و رفع مشکلات اجتماعی استفاده می‌شود.

در نظرسنجی بنیاد تامسون رویترز، کشور ترکیه به عنوان بدترین محیط برای کارآفرینان اجتماعی معرفی شده است. ایرلند و ونزوئلا نیز از جمله کشورهایی هستند که شاخص‌های محیطی ضعیفی برای کارآفرینان اجتماعی دارند.

این نظرسنجی و رتبه‌بندی حاصل از آن، بر مبنای اندازه‌گیری و سنجش ۱۲ شاخص در حوزه‌های سیاست، اقتصاد، قانون و فرهنگ استوار است.

ایران اگرچه جزو ۴۵ اقتصاد بزرگ جهان به حساب می‌آید، اما در این نظرسنجی رتبه‌ای برای ایران در نظرگرفته نشده که بنیاد تامسون رویترز، دلیل آن را غیرممکن بودن امکان نظرسنجی و نمونه‌گیری در ایران توصیف کرده‌ است.

در بخش دیگری از گزارش رویترز تاکید شده است: «جای تعجب نیست کشورهای کانادا، سنگاپور و ایالات متحده با توجه به حضور تثبیت شده بخش‌های سرمایه‌گذاری اجتماعی، بهترین کشورها از نظر دسترسی برای سرمایه‌گذاری در این بخش باشند.»

بر اساس نتایج این نظرسنجی، هند و کره‌ جنوبی نیز در شمار کشورهایی هستند که کارآفرینان اجتماعی به راحتی و به آسانی می‌توانند سرمایه‌گذاری کرده و به منابع مالی دسترسی داشته باشند.

به رغم آن که سرمایه‌گذاران سنتی در مواجهه با کسب و کار اجتماعی و سرمایه‌گذاری در این حوزه با تردید روبه‌رو هستند، زنان و جوانان بین سنین ۱۸ تا ۳۴ سال، به طور فعال در این حوزه حضور دارند.

در نظرسنجی بنیاد تامسون رویترز، ۶۸ درصد کارشناسان شرکت کننده در این طرح اذعان کرده‌اند که زنان در مدیریت شرکت‌های اجتماعی به خوبی عمل کرد‌ه‌اند، اما فقط ۴۸ درصد از زنان، دریافتی و دستمزدی مشابه با مردان داشته‌اند.

این بررسی نشان می‌دهد که در میان زنان کارآفرین اجتماعی، زنان فیلیپینی بهترین موقعیت و جایگاه را داشته‌اند. مالزی، چین، هنگ کنگ، اندونزی و تایلند نیز از نظر جایگاه زنان کارآفرین اجتماعی، پنج کشور آسیایی در میان ده رتبه بالای جهان هستند.

شتاب تاسیس شرکت‌های فعال در حوزه کارآفرینی اجتماعی در کشورهای کانادا و ایالات متحده آمریکا از دیگر کشورها بیشتر است و سنگاپور، هند و استرالیا در تعقیب این دو کشور هستند.

بر اساس این گزارش، شیوه انجام این نظرسنجی که با همکاری دویچه بانک و دو بنیاد دیگر انجام شده، پرسشگری آنلاین از ۲۰ کارشناس کارآفرینی اجتماعی در هر کشور و جمع‌بندی و پردازش این نظرات بوده‌ است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG