لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۲۱:۲۸

یک اقتصاددان بریتانیایی برنده جایزه نوبل اقتصاد سال ۲۰۱۵ شد


انگس دیتون در حال حاضر استاد دانشگاه پرینستون آمریکا و دارای تابعیت دو گانه آمریکایی- بریتانیایی است.

آکادمی سلطنتی سوئد روز دوشنبه ۱۹ مهر اعلام کرد که جایزه نوبل اقتصاد سال ۲۰۱۵ به انگس دیتون، اقتصاددان بریتانیایی، اهداء خواهد شد.

این استاد ۶۹ ساله اقتصاد که متولد شهر ادینبورگ در اسکاتلند است،‌ بیش از هر چیز به خاطر نوشته‌ها و تحقیقاتش در زمینه بهداشت، رفاه اجتماعی و توسعه اقتصادی شهرت دارد.

آکادمی سلطنتی سوئد، علت اهداء این جایزه به انگلس دیتون، را نقش تحقیقات او در «کمک به نگرش جدید به مسائل مطرح در حوزه اقتصاد خرد، اقتصاد کلان و توسعه اقتصادی» اعلام کرد و افزود که تحقیقات او بیش از هرکس دیگری به درک بهتر این موضوع کمک کرده است.

تحقیقات دیتون بر این پایه استوار شده است که برای «برنامه ریزی اقتصادی که سبب ارتقاء رفاه اجتماعی و فقرزدایی می‌شود، ابتدا باید به عادات تک تک افراد جامعه در انتخاب و مصرف کالاها توجه کرد».

انگس دیتون که در حال حاضر استاد دانشگاه پرینستون آمریکا و دارای تابعیت دو گانه آمریکایی- بریتانیایی است، در کتاب معروفش «گریز بزرگ: بهداشت، سلامت و ریشه‌های نابرابری»، استدلال می‌کند که تجزیه و تحلیل پیچیده‌تر داده‌های اقتصادی نشان می‌دهد، در حالی که اکثر مردم جهان از لحاظ بهداشت و رفاه اجتماعی از محل رشد تولید ناخالص داخلی کشورهای‌شان بهره برده‌اند، بسیاری از گروه‌های اجتماعی از این رشد بی‌بهره مانده‌اند.

این استاد اقتصاد پس از اعلام نامش به عنوان برنده جایزه امسال، ضمن ابراز خشنودی از بردن این جایزه و اینکه کمیته نوبل آن را به تحقیقاتی اهدا کرده که به مسائل فقر و نحوه رفتار اقتصادی فقرا می پردازد، به خبرگزاری‌ها گفت که پیش‌بینی می کند روند کاهش فقر شدید در جهان ادامه یابد، اگرچه او نمی‌خواهد «کورکورانه خوشبین باشد».

انگس دیتون برای مثال به هند اشاره کرد «که به رغم پیشرفت و توسعه قابل توجه، بخش قابل توجهی از افراد بالغ و کودکان همچنان گرفتار مشکلات بهداشت و سلامت هستند».

نامزد دیگر دریافت جایزه نوبل اقتصاد، ریچارد بلاندل، استاد اقتصاد سیاسی در «دانشگاه کاج لندن» بود. اما این جایزه ۶۳۰ هزار دلاری نصیب انگس دیتون شد که او آن را در دهم دسامبر، سالروز درگذشت آلفرد نوبل، بنیانگذار این جایزه، در مراسمی در سوئد دریافت خواهد کرد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG