لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ تهران ۱۰:۱۹

بریتانیا با کشورهای خلیج فارس بر سر یک توافق تجارت آزاد مذاکره می‌کند


شورای همکاری کشورهای حاشیه خلیج فارس

وزارت تجارت بریتانیا اعلام کرد که این کشور روز چهارشنبه مذاکراتی را با شش کشور حاشیه خلیج فارس درباره یک توافق جدید تجارت آزاد خواهد داشت.

آن ماری ترولیان، وزیر تجارت بین‌الملل بریتانیا برای آغاز مذاکرات با شورای همکاری کشورهای خلیج فارس، متشکل از بحرین، کویت، عمان، قطر، امارات متحده عربی و عربستان سعودی به ریاض سفر می‌کند.

خانم ترولیان در اطلاعیه‌ای گفت: «من مشتاقم تا بازارهای جدیدی را به روی کسب و کارهای بزرگ و کوچک بریتانیا باز کنم و از بیش از ۱۰ هزار شرکت کوچک و متوسطی که هم‌اکنون کالاها و خدمات خود را به این منطقه صادر می‌کنند، حمایت به عمل آورم.»

پس از مذاکرات با هند، کانادا و مکزیک، این چهارمین مذاکرات بریتانیا طی سال جاری با هدف دستیابی به توافق تجارت آزاد خواهد بود.

بریتانیا می‌گوید که توافق با شورای همکاری کشورهای خلیج فارس فقط در یک مورد می‌تواند منجر به کاهش یا حذف تعرفه بر صادرات غذا و نوشیدنی بریتانیا به منطقه بشود که ارزش آن در سال گذشته ۶۲۵ میلیون پوند بود.

این توافق احتمالی اگرچه شامل ذخایر نفت و گاز کشورهای حاشیه خلیج فارس نخواهد شد، اما مذاکراتی درباره تولید و زنجیره تامین در بخش نفت و گاز نیز میان طرفین انجام خواهد شد.

وزارت تجارت بریتانیا تاکید کرده که این مذاکرات می‌تواند به کشورهای حاشیه خلیج فارس کمک کند تا اتکای آنها از حوزه نفت به بخش‌های دیگری منتقل شود و همچنین می‌تواند به حذف تعرفه بر کالاهایی نظیر قطعات توربین‌های بادی بریتانیایی منجر شود.

این مذاکرات در حالی صورت می‌گیرد که روز دوشنبه شورای روابط خارجی اتحادیه اروپا در لوکزامبورگ، سند «مشارکت راهبردی با شورای همکاری خلیح فارس» را تصویب کرد.

این شورا در اطلاعیه‌ای تعمیق همکاری میان اتحادیه اروپا و کشورهای حاشیه خلیج فارس را « اولویت کلیدی در راستای منافع مشترک » دانسته است.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ س.ن/ک.ر

XS
SM
MD
LG