لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ تهران ۲۱:۰۶

آتش‌بس در مرز قرقیزستان و تاجیکستان پس از درگیری‌های مرگبار دو روز گذشته


شماری از شهروندان قرقیزستان که در پی این درگیری خانه‌های خود را ترک کرده‌اند

آتش بس در مرزهای قرقیزستان و تاجیکستان که پس از دو روز درگیری‌های مرگبار برقرار شد، پایدار توصیف شده است.

این درگیری‌ها روز چهارشنبه هشتم اردیبهشت و در پی کشمکش بین ساکنان روستاهای مرزی دو کشور آغاز شد. تنش به سرعت افزایش یافت و به زد و خورد مسلحانه بین نیروهای مرزبانی دو کشور در ناحیه بادکند قرقیزستان منجر شد.

دولت قرقیزستان می‌گوید حداقل ۳۱ نفر از شهروندان این کشور کشته شده‌اند. به نظر می‌رسد که تلفات تاجیکستان کمتر بوده است.

معاون وزیر بهداشت قرقیزستان روز جمعه ۱۰ اردیبهشت به رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی گفت که در این درگیری‌ها ۱۵۴ نفر از جمله ۲۳ نیروی نظامی و انتظامی مجروح شده‌اند. به گفته مقامات قرقیزستان از روز پنجشنبه حدود ۲۰ هزار نفر از ساکنان روستاهای نزدیک مرز با تاجیکستان تخلیه شده‌اند.

دولت تاجیکستان که انتشار اخبار و اطلاعات را به شدت کنترل می‌کند در مورد تعداد تلفات سکوت کرده و فقط روز جمعه گفت که در مجموع ۹ نفر مجروح شده‌اند. اما خبرنگاران بخش تاجیکستان رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی از مناطق مرزی گزارش دادند که حداقل ۱۲ نفر از جمله ۴ پرسنل نظامی تاجیکستان کشته و ده‌ها نفر مجروح شده‌اند.

غروب پنجشنبه وزرای خارجه دو کشور اعلام کردند که بر سر آتش‌بس به توافق رسیده و نیروهای اعزامی به نوار مرزی را از منطقه خارج کرده و تلاش خواهند کرد مشکل را از طریق دیپلماتیک حل کنند.

خبرگزاری تاجیکی «خاور» نیز روز جمعه گزارش داد که روسای جمهور دو کشور برای بررسی این مشکل گفت‌وگو کرده‌اند.

به گزارش این خبرگزاری امامعلی رحمان، رییس جمهور تاجیکستان سادیر ژاپارف، رییس جمهور قرقیزستان را برای گفت‌وگو در مورد علامت‌گذاری نوار مرزی و حل این اختلاف به دوشنبه دعوت کرده ولی تاریخ این سفر هنوز اعلام نشده است.

خبرگزاری «خاور» افزود که روز شنبه ۱۱ اردیبهشت قرار است هیئت‌هایی از سوی دو کشور برای مذاکره در مورد علامت‌گذاری نوار مرزی در ناحیه بادکند قرقیزستان دیدار کنند.

همزمان، رییس جمهور قزاقستان ضمن ابراز خشنودی از برقراری آتش‌بس آمادگی خود برای کمک به حل اختلاف دو کشور را اعلام کرد.

وزارت خارجه روسیه نیز از دولت‌های تاجیکستان و قرقیزستان خواست که با تداوم مذاکره و رسیدن به یک توافق بلند مدت اختلافات مرزی خود را حل کنند.

سخنگوی امور سیاست خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا هم از دو کشور خواست ضمن رعایت آتش‌بس مذاکرات برای حل مسالمت‌آمیز این اختلاف را بلادرنگ آغاز کنند.

پلیس ناحیه بادکند در قرقیزستان روستاییان و نیروهای مرزی تاجیکستان را مسئول آغاز درگیری معرفی کرد و گفت آنها روز چهارشنبه به سوی قرارگاه‌های مرزی قرقیزستان شلیک کرده‌اند. در مقابل نیروی مرزبانی تاجیکستان ضمن رد این ادعا گفت که تیراندازی را نیروهای قرقیزستان شروع کرده‌اند.

نوار مرزی ۹۷۰ کیلومتری بین قرقیزستان و تاجیکستان همچون بسیاری از مرزهای دیگر بین کشورهای آسیای میانه پس از فروپاشی اتحاد شوروی در سال ۱۹۹۱ علامت‌گذاری نشده است. این مشکل به خصوص در دره فرقانه، محل تلاقی مرزهای تاجیکستان، قرقیزستان و ازبکستان پیچیده تر و همواره تنش‌آفرین بوده است.

با استفاده از گزارش رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی؛ ش.ر/س.ن

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG