لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸ تهران ۱۷:۱۵

دریچه تیر ماه ۹۸

تازه‌ترین رویدادهای حقوق بشری ایران در تیر ماه ۹۸ را هر روز در اینجا دنبال کنید.


۱۶:۰۸ ۲۵.۴.۱۳۹۸

حکم تبرئه یکتا فهندژ سعدی، شهروند بهایی ساکن شیراز

یکتا فهندژ سعدی شهروند بهایی ساکن شیراز، در دادگاه تجدیدنظر استان فارس از اتهامات مطرح‌شده در پرونده‌اش تبرئه شد.

او پیشتر در شعبه دو دادگاه انقلاب شیراز به اتهام «تیلیغ علیه نظام» و «تشکیل گروه با هدف بر هم زدن امنیت کشور» به ۱۱ سال زندان محکوم شده بود.

۱۶:۰۷ ۲۵.۴.۱۳۹۸

آزادی مادر صبا کردافشاری با وثیقه

راحله احمدی، مادر صبا کردافشاری، فعال مدنی زندانی، پس از چهار روز بازداشت با وثیقه‌ای ۷۰۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد.

صبا کردافشاری، فعال حوزه زنان، از ۱۱ خردادماه در بازداشت به سر می‌برد و به گفته مدافعان حقوق بشر برای اعرافات اجباری تحت فشار است.

او هم اکنون در زندان زنان شهر ری (قرچک) نگهداری می‌شود و مدافعان حقوق بشر نسبت به وضعیت او در این زندان ابراز نگرانی می‌کنند.

۱۶:۰۷ ۲۵.۴.۱۳۹۸

بازداشت مولود حاجی‌زاده،‌ روزنامه‌نگار در تهران

مولود حاجی‌زاده،‌ روزنامه‌نگار، روز دوشنبه ۲۴ تیرماه، در پی حضور در دادسرای اوین بازداشت و به زندان منتقل شد.

از علت بازداشت یا اتهام او خبری منتشر نشده است.

۱۶:۰۶ ۲۵.۴.۱۳۹۸

صدور حکم زندان برای سهند معالی، فعال مدنی زندانی

سهند معالی، فعال مدنی محبوس در زندان سراب، در پرونده‌ای دیگر به یک سال زندان و پرداخت جریمه نقدی محکوم شد.

اتهام او «درگیری با ماموران» در زمان بازداشتش عنوان شده است، در حالی که نزدیکان او همان زمان گفته بودند سهند معالی با خشونت و ضرب و شتم از سوی ماموران بازداشت شده بود.

او که از اردیبهشت‌ماه محکومیت ۱۰ ماه زندان خود را در پرونده قبلی‌اش می‌گذراند که در آن به «تبلیغ علیه نظام» متهم شده بود.

۱۶:۰۵ ۲۵.۴.۱۳۹۸

تایید خبر بازداشت یک شهروند ایرانی- فرانسوی توسط مقام‌های دو کشور

چند روز پس از انتشار گزارش‌هایی درباره بازداشت فریبا عادل‌خواه، شهروند ایرانی- ‌فرانسوی در تهران، وزارت خارجه فرانسه روز دوشنبه ۲۴ تیرماه، بازداشت این پژوهشگر را تایید کرد.

وزارت خارجه فرانسه از مقام‌های جمهوری اسلامی خواست که درباره این بازداشت توضیح بدهند و بلافاصله دسترسی کنسولی خانم عادل‌خواه را فراهم کنند.

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه نیز روز سه‌شنبه ۲۵ تیرماه، خبر بازداشت این شهروند ایرانی- فرانسوی را تایید کرد اما درباره علت بازداشت او توضیحی نداد.

با این حال گزارش‌ها از ایران حاکی است که فریبا عادل‌خواه، پژوهشگر «بنیاد مطالعات علوم سیاسی پاریس»، هفدهم خرداد پس از بازگشت به ایران توسط ماموران اطلاعات سپاه در منزل خود بازداشت شده است.

۱۶:۰۳ ۲۵.۴.۱۳۹۸

محمد مهدوی‌فر فعال مدنی توسط ماموران امنیتی بازداشت شد

محمد مهدوی‌فر، فعال مدنی روز شنبه ۲۲ تیرماه توسط ماموران امنیتی در شهرستان آران و بیدگل بازداشت و به زندان کاشان منتقل شد.

یکی از نزدیکان محمد مهدوی‌فر، به رادیوفردا گفت که علت بازداشت او «توهین به رهبر جمهوری اسلامی» عنوان شده است.

این فعال مدنی که در سال‌های اخیر بارها زندانی شده است، هم‌اکنون دوره تبعید خود را می‌گذراند. او از چند روز پیش به مرخصی اعزام شده بود.

محمد مهدوی‌فر، از امضاکنندگان نامه‌ای با ۱۴ امضاست که در آن خواستار استعفای علی خامنه‌ای از سمت رهبری جمهوری اسلامی شده بودند.

۱۶:۰۳ ۲۵.۴.۱۳۹۸

«ادامه بازداشت» مژگان صیامی، فعال مدنی

برخی فعالان مدنی در ایران از ادامه بازداشت مژگان صیامی، فعال مدنی و نویسنده اهل اردبیل خبر می‌دهند.

بر اساس این گزارش‌ها، مژگان صیامی از فروردین‌ماه امسال در بازداشت به سر می‌برد و با اتهاماتی همچون «توهین به مقدسات» و «توهین به رهبر جمهوری اسلامی» رو به رو ست.

۱۶:۰۲ ۲۵.۴.۱۳۹۸

صدور حکم زندان برای مهدی مقدری، عضو شورای شهر اصفهان

مهدی مقدری، عضو شورای شهر اصفهان، در دادگاه کیفری این شهر به دو ساب زندان و دو سال انفصال از خدمات دولتی و عضویت در شورای شهر محکوم شد.

«تبلیغ علیه نظام» و «تشویش اذهان عمومی» عنوان شده است.

این عضو شورای شهر اصفهان که دبیرکلی «سازمان عدالت و آزادی» را نیز برعهده دارد، مطرح شدن این اتهامات را به دلیل حمایتش از مهدی حاجتی، علی اصغر غروی، تجمع صنفی معلمان و دفاع از حقوق زنان عنوان کرده است.

۱۶:۰۱ ۲۵.۴.۱۳۹۸

صدور حکم زندان برای حسین جنتی، شاعر ساکن اصفهان

حسین جنتی، شاعر منتقد، در کانال تلگرامش از صدور حکم شش ماه زندان برای خود به اتهام «تبلیغ علیه نظام» خبر داد.

این حکم در شعبه اول دادگاه انقلاب اصفهان برای او صادر شده است.

حسین جنتی در پی انتشار شعری با مضمون انتقادی، در خردادماه توسط اطلاعات سپاه بازداشت و پس از یک هفته با وثیقه آزاد شده بود.

۱۸:۳۸ ۲۲.۴.۱۳۹۸

مجله هفتگی دریچه

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در ایران به همراه هفت تن دیگر از گزارشگران ویژه این سازمان، با انتشار بیانیه‌ای نسبت به «عدم دسترسی» زندانیان سیاسی در ایران ابراز نگرانی کردند.

همزمان خبرها از ایران حاکی از وضعیت نامناسب چند زندانی سیاسی و عقیدتی است، از جمله محمد نظری، سهیل عربی، ساناز الله‌یاری و امیرحسین محمدی‌فر.

و در ادامه برنامه دریچه این هفته:

بیشتر

XS
SM
MD
LG