لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۹ مهر ۱۴۰۰ تهران ۱۹:۳۰

در شرق اوکراین آتش‌بس کامل برقرار شد


گروهی از سربازان زن ارتش اوکراین در کی‌یف

بین ارتش و نیروهای مسلح اوکراین و شبه‌نظامیان مورد حمایت روسیه، در مناطق شرق اوکراین که سال‌ها درگیری در آن‌ها جریان داشت، آتش‌بس کامل برقرار شد.

آتش‌بس از دقیقه نخست بامداد ششم مرداد ماه به‌وقت محلی آغاز شد؛ ساعاتی پس از گفت‌وگوی ولودیمیر زلنسکی و ولادیمیر پوتین، روسای جمهوری اوکراین و روسیه، در مورد کشمکش و درگیری در شرق اوکراین.

آقایان زلنسکی و پوتین، هر دو حمایت خود را از اجرای آتش‌بس کامل اعلام کرده‌اند. توافق اولیه برای اجرای آتش‌بس، هفته پیش در جریان مذاکرات دو کشور و نیز سازمان امنیت و همکاری اروپا به دست آمده بود.

آودیفکا، دونتسک، شرق اوکراین؛ نوامبر ۲۰۱۹
آودیفکا، دونتسک، شرق اوکراین؛ نوامبر ۲۰۱۹

ولودیمیر زلنسکی در عین حال در گفت‌وگو با هم‌تای روس خود خواستار برداشته‌شدن گام‌های بعدی برای آزادی اسرای اوکراینی در مناطق شرقی این کشور، شبه‌جزیره کریمه و روسیه شده‌است.

کاخ کرملین از ولادیمیر پوتین نقل کرده است که تصمیم دولت کی‌یف برای برگزاری انتخابات منطقه‌ای در راستای توافق صلح مینسک نبود. اشاره به توافقی‌ست که در بهمن ۱۳۹۳ در بلاروس شکل گرفت و هدف آن پایان دادن به درگیری‌های نظامی مرگبار از سال ۲۰۱۴ به این سو بود.

دفتر ریاست‌جمهوری اوکراین نیز گفته در صورتی که آتش‌بس کامل بی‌خدشه ادامه یابد «راه برای اجرای دیگر مفاد [توافق مینسک] هموار خواه شد».

ولودیمیر زلنسکی سال پیش در اوکراین به قدرت رسید. یکی از اصلی‌ترین وعده‌های او پایان دادن به کشمکش‌ها، نبردها و بحران در شرق کشورش، در مناطق دونتسک و لوهانسک بود.

آلمان و فرانسه دو کشور اروپایی بودند که بین کی‌یف و مسکو و میانجی‌گری می‌کردند و در زمان شکل‌گیری توافق مینسک نیز حضور داشتند؛ توافقی که البته اجرای کامل آن به فرجام نرسید.

همچنان طرف‌ها باید گستره‌ای از اختلافات میان خود را حل کنند، از زمان‌بندی برگزاری انتخابات، کنترل مرزها تا خلع سلاح گروه‌های شبه‌نظامی یا عقب‌نشینی نیروها و جنگ‌افزارهای روسی.

دولت روسیه حضور نیروهای خود در شرق اوکراین را رد کرده‌است.

روابط روسیه و اوکراین، و نیز روسیه و غرب، در پی اعتراضاتی که به سقوط ویکتور یانوکوویچ، هوادار مسکو، انجامید، با الحاق شبه‌جزیره کریمه اوکراین توسط روسیه و درگیری‌ها در شرق اوکراین اوج گرفت، وارد دوری از تنش و بحران شده است. درگیری‌های شرق اوکراین بیش از ۱۳ هزار کشته برجای گذاشته است.

بر اساس گزارش رادیو اروپای آزاد|منابع: رویترز، اینترفکس، تاس

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG