لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹ تهران ۱۵:۲۴

خبرخوان

توافق اتحادیه اروپا و بریتانیا در مورد مذاکرات سه مرحله‌ای برگزیت

طبق اطلاعیه مشترکی که روز چهارشنبه ۲۷ فروردین از سوی اتحادیه اروپا دولت بریتانیا منتشر شد دو طرف در مورد يک روند مذاکرات سه مرحله‌ای که هر مرحله آن يک هفته طول خواهد کشید توافق کردند.

در این مذاکرات قرار است چگونگی مناسبات بریتانیا با اتحادیه اروپا پس از برگزیت مشخص شود و در ماه ژوئن نتایج این مذاکرات مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

به گزارش خبرگزاری رویترز این مذاکرات از طریق تماس ویدئویی و درهفته هایی که با روز ۲۰ آوریل، ۱۱ مه و اول ژوئن آغاز می شوند برگزار خواهد شد.

دولت بریتانیا به دنبال یک توافق تجارت آزاد همه جانبه با اتحادیه اروپاست. تا زمان حصول یک توافق کامل این کشور به طور موقت تابع مقررات اتحادیه اروپاست.

تاریخ‌های تعیین شده برای مذاکرات آتی در جلسه گفتگوی میشل بارنیه، مسئول مذاکرات برگزیت در اتحادیه اروپا با دیوید فراست، همتای بریتانیایی او مورد توافق قرار گرفت و بیانیه پایانی دو طرف این جلسه را «سازنده» توصیف کرد.

در بخشی از این بیانیه گفته می شود «دو طرف جنبه‌های فنی توافق مورد بحث از زمان برگزاری اولین جلسه را بر اساس چارچوب حقوقی مورد تایید دو طرف بررسی کردند. این اقدامات در مشخص کردن عرصه‌های اصلی اختلاف و توافق نظر بسیار موثر بوده ولی دو طرف تصمیم گرفتند که تا ماه ژوئن سه دوره دیگر از گفتگو برای رسیدن به توافق نهایی برگزار شود.»

با وجود بحران کرونا که به شدت روی بریتانیا و بسیاری از کشورهای بزرگ اتحادیه اروپا تاثیر گذاشته و برای مدتی این مذاکرات را به تعویق انداخت دولت بریتانیا تاکید می کند که به هیج وجه قصد ندارد دوره انتقالی را که در ماه دسامبر امسال به پایان می رسد، تمدید کند.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

حکم اعدام محیط‌بان همدانی به دیه تبدیل شد

عکس از آرشیو

فرمانده یگان سازمان حفاظت محیط زیست ایران از نقض رای قصاص با اعدام برای یک محیط‌بان به نام سعید مومیوند از سوی دیوان عدالت اداری و تبدیل آن «به پرداخت دیه» خبر داد.

جمشید محبت‌خانی با اشاره به رأی شعبه دادگاه همدان که به دلیل نقص پرونده، حکم به اعدام این محیط‌بان صادر کرده بود، گفت: «این حکم پس از دو بار رفت‌ و برگشت و بعد از سومین اعتراض به دیوان عدالت کشور ارسال شد و این دیوان نسبت به رأی صادره واکنش نشان داد.»

به گفته آقای محبت‌خانی، در حال حاضر پرونده محیط‌بان مومیوند به شعبه هم‌عرض منتقل شده و با توجه به تکمیل نواقص پرونده، حکم اعدام این محیط‌بان به حکم «شبه عمد» تبدیل خواهد شد و بر اساس حکم جدید او محکوم به پرداخت دیه می‌شود.

آقای مومیوند در سال ۱۳۹۵ به همراه همکارانش در اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان همدان در منطقه محافظت‌شده «نشر»، شاهد حضور فردی مسلح و یک نفر دیگر در این منطقه می‌شود و اقدام به توقیف خودروی آن‌ها می‌کند. اما یکی از دو سرنشین خودرو، متواری می‌شود.

این محیط‌بان پس از اخطار به فرد متواری، اقدام به شلیک هوایی می‌کند، اما با توجه به ناهموار بودن زمین و شرایط منطقه این تیر ناخواسته به فرد خاطی اصابت می‌کند و فرد مجروح پس از ۱۷ روز کما، جان خود را از دست می‌دهد.

پس از دو سال رأی قصاص نفس برای محیط‌بان صادر و او در سال ۹۷ به اعدام محکوم شد، این حکم پس از آن که از سوی دیوان عدالت اداری به عنوان غیر عمد شناخته شد به پرداخت دیه تقلیل یافت.

درخواست مادر یک محکوم به اعدام برای عفو فرزندش

مادر شهروز کاظمی، جوان ۲۸ ساله‌ای که به اتهام «سرقت مسلحانه» به اعدام محکوم شده، از مقام‌های جمهوری اسلامی خواست حکم اعدام فرزندش را به اجرا نگذارند.

شهروز کاظمی به اتهام محاربه از طریق مشارکت در سرقت مسلحانه به اعدام محکوم شده و، به گفته خانواده‌اش، صبح روز سه‌شنبه، هشتم مهر برای اجرای حکم به یکی از سلول‌های انفرادی زندان دستگرد اصفهان منتقل شده است.

مادر این جوان در ویدئویی می‌گوید که فرزندش «از سر نداری و بیکاری» و برای تامین هزینه ازدواج خود دست به سرقت زده است.

مادر شهروز کاظمی در این ویدئو از رهبر جمهوری اسلامی و رئیس قوه قضائیه می‌خواهد از آنجا که فرزندش کسی را نکشته و ابراز پشیمانی کرده، «به او و جوانی‌اش و فرزند ۱۸ ماهه‌‌اش رحم کرده» و او را عفو کنند.

مقام‌های جمهوری اسلامی با اتهام محاربه، شدیدترین حکم ممکن یعنی اعدام را برای مجرمان صادر کرده و به وضعیت آنها هنگام ارتکاب جرم و نیز اثر اجرای حکم اعدام بر خانواده‌هایشان توجهی ندارند.

در همین حال به دنبال افزایش فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم‌ها بر شهروندان ایران، گزارش‌های متعددی از سرقت مسلحانه و زورگیری در نقاط مختلف ایران منتشر می‌شود.

بیشتر افراد دخیل در این پرونده‌ها جوانان هستند.

در همین زمینه حسن موسوی چلک، رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران، روز سه‌شنبه در گفت‌و‌گو با خبرگزاری مهر گفت: «گرانی‌ها باعث شده قیمت‌ها و فقر افسارگسیخته افزایش پیدا کند و در چنین شرایطی باید منتظر وقوع اتفاقات ناخوشایند در جامعه باشیم؛ افزایش آسیب‌های اجتماعی و جرایم بخشی از آنهاست.»

قیمت سکه طلا در ایران به ۱۴ میلیون تومان نزدیک‌تر شد

در ادامه روند افزایش قیمت ارز و طلا در ایران روز سه‌شنبه، هشتم مهرماه، قیمت دلار به ۲۹ هزار و ۴۰۰ تومان و قیمت هر سکه طلای تمام‌بهار آزادی طرح جدید به ۱۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسید.

اواخر تیرماه بعد از چند روز بحرانی در بازار ارز که قیمت دلار به حدود ۲۵ هزار تومان رسید با دخالت دولت و تزریق ارز به بازار، قیمت‌ها به حدود ۲۱ هزار تومان بازگشت، اما بعد از مدت کوتاهی دوباره روندی صعودی در پیش گرفت.

در اواخر شهریور روند افزایش قیمت ارز دوباره شدت گرفت و در آغاز مهرماه به قیمت ۲۸ هزار تومان رسید و در هشتمین روز مهرماه در حال گذر از کانال ۲۹ هزار تومان و نزدیک شدن به قیمت ۳۰ هزار تومان است.

قیمت سکه طلای تمام‌بهار آزادی طرح جدید هم امروز در مقایسه با روزهای گذشته افزایش یافت و به ۱۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسید.

فعالان بازار، علت اصلی بالا رفتن قیمت طلا و سکه در روزهای اخیر را افزایش چشمگیر قیمت ارز می‌دانند که موجب افزایش تقاضا برای خرید طلای خام و سکه در روزهای گذشته شده است.

پاییز پارسال، قیمت سکه حدود چهار میلیون تومان بود.

عفو بین‌الملل به خاطر «آزارهای دولت هند» مجبور به تعلیق فعالیت خود در این کشور شد

برخورد پلیس هند با معترضان علیه محدود شدن حق شهروندی مسلمانان آن کشور

سازمان عفو بین‌الملل روز سه‌شنبه، ۸ مهر، پس از مسدود شدن حساب‌های بانکی‌اش در هند اعلام کرد به خاطر «آزار و سرکوب» گروه‌های مدافع حقوق بشر در این کشور فعالیت‌های خود را به حالت تعلیق درمی‌آورد.

سازمان‌های غیردولتی مدت‌هاست می‌گویند که با آزار و اذیت دولت ملی‌گرای هندوی نخست وزیر هند، نارندرا مودی، روبه‌رو هستند که به‌ویژه به دلیل افشا کردن موارد نقض حقوق بشر، از جمله در کشمیر، عرصه را بر این نهادها تنگ می‌کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، عفو بین‌الملل خبر می‌دهد که در تاریخ ۱۰ سپتامبر متوجه شده که حساب‌های بانکی این سازمان در هند مسدود شده و در پی این قضیه، این سازمان مجبور شده است کارکنان خود را بیکار کرده و تمام کارهای در حال انجام و فعالیت‌های تحقیقاتی خود را در هند متوقف کند.

عفو بین‌الملل می‌گوید که مسدود شدن حساب‌هایش «اتفاقی نیست» و پس از آن روی داده که این سازمان مجموعه‌‌گزارش‌هایی را مربوط به «نقض شدید حقوق بشر» توسط پلیس در شورش‌های فرقه‌‌ای مرگبار در دهلی نو در ماه فوریه و همچنین مربوط به نیروهای امنیتی در کشمیر تحت مدیریت هند منتشر کرد.

آویناش کومار، مدیر اجرایی عفو بین‌الملل هند، می‌گوید دولت هند با سازمان‌های حقوق بشری «مانند گروه‌های جنایی و بزهکار» برخورد می‌کند و بدون هیچ مدرک معتبری آنها را سرکوب می‌کند «تا با ایجاد فضای ترس، هرگونه صدای مخالف را خفه کنند».

دولت هند هنوز در مورد اعلامیه عفو بین‌الملل توضیحی نداده است.

نماینده اردبیل: دو میلیون تومان شیرینی است، نه رشوه

کاظم موسوی در کنار علی لاریجانی

یک نماینده مجلس ایران که عضو کمیسیون اقتصادی هم هست در تعریف «رشوه» چنین نظر داد که رد و بدل شدن پول تا مبلغ دو میلیون تومان رشوه حساب نمی‌شود.

نماینده مردم اردبیل در مجلس شورای اسلامی با بیان این که اگر شیرینی «پُرملات» باشد با رشوه تفاوتی ندارد، گفت: «اعتقاد من بر این است اگر فردی یک جعبه شیرینی یا مبلغی معادل ۵۰۰ هزار تومان تا یک و دو میلیون تومان پرداخت کند، تنها شیرینی محسوب می‌شود.»

به گزارش خبرگزاری برنا، کاظم موسوی روز سه‌شنبه، هشتم مهرماه، درباره تفاوت «رشوه» و «شیرینی» در سیستم اداری کشور افزود: «اهدای این مبالغ مانند آن است که شخصی به خانه کسی می‌رود و به اندازه بضاعت خود هدیه می‌دهد، اما این‌که افراد مبلغ‌های صد یا ۵۰۰ میلیون تومانی در ادارات رد و بدل می‌کنند، رشوه محسوب می‌شود.»

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به مجازات درنظرگرفته‌شده برای دریافت رشوه تصریح کرد: «در اسلام هم رشوه‌گیرنده، هم رشوه‌دهنده و هم فرد واسطه جای‌شان «جهنم» است و در قانون مجازات اسلامی ما هم نسبت به این موضوع، جرم‌انگاری شده و از انفصال خدمت گرفته تا جریمه نقدی و حبس، مجازات در نظر گرفته شده است.»

آقای موسوی پیشنهادی هم برای تشدید مجازات رشوه ارائه داد و گفت: «به نظر من دو ماه الی یک سال حبس تادیبی برای رشوه‌گیرنده کافی نیست و باید مجازات آن‌ها تشدید شود.»

در ماده سه قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء، اختلاس و کلاهبرداری آمده است: «هر یک از مستخدمان و مأموران دولتی برای انجام دادن یا انجام ندادن امری که مربوط به سازمان‌های مزبور است، وجه یا مال یا سند پرداخت وجه یا تسلیم مالی را مستقیماً یا غیرمستقیم قبول کند، در حکم مرتشی است.»

در هیچ یک از قوانین مربوط به ارتشاء به میزان یا مبلغ خاصی برای تشخیص و تعیین رشوه اشاره نشده است.

«انتقال» بهنام محجوبی با بدن «فلج» به تیمارستان امین‌‌آباد

همسر بهنام محجوبی، درویش گنابادی زندانی، خبر داد که همسرش را در حالی‌ که به خاطر «قطع داروهایش»، نیمی از بدنش «فلج» شده، به بیمارستان روانپزشکی امین‌آباد تهران منتقل کرده‌اند.

صالحه حسینی روز سه‌شنبه در یک رشته توییت نوشت که مقام‌های زندان، بدون توجه به هشدارهای پزشک معالج، به آقای محجوبی «هر شب ۱۴ تا ۱۷ قرص خواب دادند تا ناگهان نصف بدنش از کار افتاد».

به نوشته خانم حسینی، همسر وی دارای بیماری عصبی «اختلال پنیک» است و «شنبه پنجم مهر، به دلیل عدم ارائه داروهایش توسط زندان... دچار تشنج شد و زمین خورد و نیمی از بدنش فلج شد.»

آن‌ طور که وی روایت کرده، مسئولان زندان، بهنام محجوبی را به «بهداری منتقل کردند و ابتدا گفتند به بخش مغز و اعصاب بیمارستان رازی فرستاده خواهد شد، اما ناگهان خودش خبر داد که او را در بخش ابوریحان تیمارستان امین آباد نگهداری می‌کنند».

خانم حسینی با ابراز نگرانی از نوع داروهای تجویزشده در بیمارستان روانپزشکی برای همسرش نوشت: «نمی‌دانیم با بهنام چه می‌کنند. به هم‌بندی‌های بهنام گفته‌اند که او به درخواست خود به تیمارستان منتقل شده است.»

وی اوایل شهریور نیز در نامه‌ای سرگشاده نوشته بود مسئولان زندان و بهداری، همسرش را که از بیماری عصبی رنج می‌برد، تهدید به قطع دارو کرده‌اند.

به نوشته خانم حسینی، شوهرش را در شرایطی به زندان بردند که بنا به توصیه پزشک معالجش و به همراه داشتن شهادت‌نامه پزشک، شرایط تحمل حبس را ندارد.

کمبود انسولین در ایران «به دلیل تحریم و مشکلات ارزی»

مسئول امور توزیع داروخانه‌ها در سازمان غذا و داروی ایران با اعلام این که در حال حاضر انسولین فقط بین ۵۰۰ داروخانه منتخب در تهران توزیع می‌شود، دلیل این اقدام را «تحریم و مشکلات ارزی» عنوان کرد.

علی رزازان روز سه‌شنبه، ۸ مهرماه، در گفت‌وگو با ایلنا درباره دلیل توزیع انسولین در تعدادی داروخانه خاص گفت: «چون انسولین به مقدار کم داریم، فقط متناسب با نیاز بیماران توزیع می‌شود، در صورتی که قبلاً به میزان مازاد هم داشتیم، بنابراین سعی کردیم تا توزیع را مدیریت کنیم و در واقع مجبور به چنین کاری شدیم.»

او با اشاره به سرگردانی بیماران در تهیه انسولین توضیح داد: «این شکل توزیع تا الان نیازها را برطرف کرده، اما مشکلی که وجود دارد این است که مردم یک مقدار سرگردان شده‌اند، چون قبلاً بیماران به هر داروخانه‌ای مراجعه و انسولین خود را تهیه می‌کردند، اما الان به دلیل تحریم و مشکلات ارزی که وجود دارد، این سطح دسترسی محدود شده است.»

آقای رزازان در مورد قیمت انسولین توزیعی در داروخانه‌ها هم گفت: «اگر در رابطه با بعضی از داروها افزایش قیمت به وجود بیاید، متناسب با نرخ تورم جامعه خواهد بود، ولی فعلاً افزایش قیمتی در رابطه با انسولین نداشتیم و الان قیمت آن حدود ۳۰ هزار تومان است.»

کاهش درآمد ارزی و تقلیل تخصیص ارز ۴۲۰۰ به واردات و عرضه دارو و تجهیزات پزشکی موردنیاز بیماران خاص در ماه‌های گذشته داروخانه‌ها را با کمبود برخی داروها از جمله انسولین مواجه کرده است.

از سوی دیگر این مقام مسئول در حالی از تحریم‌ها به عنوان یکی از دلایل کمبود انسولین سخن می‌گوید که مقامات آمریکایی چندین بار نظری مخالف داده و تاکید کرده‌اند که دارو جزء موارد تحریمی نیست.

رزم‌حسینی با رای مجلس وزیر صنعت و معدن شد

علیرضا رزم‌حسینی، وزیر پیشنهادی حسن روحانی برای تصدی وزارت صنعت، معدن و تجارت، روز سه‌شنبه موفق به کسب رای اکثریت نمایندگان مجلس شورای اسلامی شد.

به گزارش روز سه‌شنبه، هشتم مهر، درخبرگزاری تسنیم، آقای رزم‌حسینی موفق شد ۱۷۵ رای موافق از میان ۲۶۴ نماینده حاضر در جلسه را به دست آورد.

۸۰ نماینده نیز به وی رای مخالف و ۹ نماینده نیز رای ممتنع دادند.

حسن روحانی، رئیس جمهوری، اول مهرماه در نامه‌ای علیرضا رزم‌حسینی را به عنوان وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت به مجلس معرفی کرده بود.

حسینعلی امیری، معاون پارلمانی رئیس جمهوری اسلامی، اعلام کرد که ستاد ملی کرونا با حضور حسن روحانی در این جلسه مخالفت کرده و به جای او اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری، در صحن علنی حاضر خواهد بود.

مجلس پیش از این با حسین مدرس خیابانی، گزینه دیگر روحانی برای تصدی وزارت صمت، مخالفت کرده بود.

حضور نیافتن آقای روحانی که در جلسه بررسی صلاحیت مدرس خیابانی نیز جنجال‌برانگیز شده بود، این ‌بار هم با انتقاد شماری از نمایندگان مواجه شد.

علیرضا سلیمی، نماینده محلات، در اخطاری مستند به اصل ۱۳۱ قانون اساسی به عدم حضور رئیس جمهوری در جلسه رای اعتماد به وزیر پیشنهادی صمت اعتراض کرد.

با این حال محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در پاسخ به این اخطار گفت عدم حضور رئیس جمهوری در جلسه رأی اعتماد «خلاف آیین‌نامه نیست و به خاطر رعایت پروتکل‌ها و مسائل مربوط به کروناست.»

به نوشته خبرگزاری ایسنا، در جلسه علنی صبح امروز، علی‌اصغر عنابستانی، نماینده‌ای که به عنوان موافق رزم‌حسینی صحبت ‌کرد، اقدام به پخش ویدیویی چند دقیقه‌ای از قاسم سلیمانی، فرمانده سابق سپاه قدس ایران کرد.

در این ویدئو، سلیمانی در کنار آقای رزم‌حسینی در جلسه‌ای نشسته بود که پخش آن از مانیتورهای مجلس، اعتراض و فریاد نمایندگان را به دنبال داشت و باعث شد جلسه برای لحظاتی متشنج شود.

خبرگزاری ایرنا نوشته علیرضا رزم‌حسینی، ۵۹ ساله، فارغ‌التحصیل رشته علوم اقتصادی و بازرگانی دانشگاه باهنر کرمان است.

وی پیش از این سمت‌هایی چون ریاست ستاد فرماندهی سپاه هفتم «صاحب‌الزمان»، ریاست بنیاد حفظ آثار و نشر «دفاع مقدس»، استانداری کرمان و خراسان رضوی در دولت یازدهم را بر عهده داشت.

شناسایی و دستگیری «دلالان» داروهای کرونا توسط وزارت اطلاعات

وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی دوشنبه شب اعلام کرد که «شبکه سازمان‌یافته»ای از دلالان را که به طور «غیرقانونی» داروهای کرونا را می‌فروختند شناسایی و دستگیر کرده است.

خبرگزاری مهر بر اساس اطلاعیه این وزارتخانه می‌نویسد که «شبکه سازمان‌یافته‌ای از دلالان و سوداگران دارویی به صورت غیرقانونی و خارج از شبکه رسمی بهداشت و درمان اقدام به تهیه و فروش داروهای مورد استفاده در دوره درمان کرونا می‌نمودند».

آن طور که در این بیانیه آمده است، این افراد «با همدستی تعداد معدودی از پرسنل متخلف مراکز درمانی» داورهای مورد استفاده برای درمان ویروس کرونا را تهیه می‌کردند.

بر اساس آمار وزارت بهداشت ایران در روز دوشنبه، با درگذشت ۱۹۰ بیمار مبتلا به کرونا در شبانه‌روز گذشته، آمار رسمی قربانیان این ویروس در ایران به ۲۵ هزار و ۷۷۹ نفر رسید.

عباس جوانمرد، کارگردان کهنه‌کار تئاتر درگذشت

عباس جوانمرد، هنرمند کهنه‌کار تئاتر ایران، روز دوشنبه ۷ مهر در سن ۹۲ سالگی درگذشت.

خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، به نقل از فریده بهجت محمدی، یکی از بستگان آقای جوانمرد، گزارش داد که این هنرمند در تونتوری کانادا و در خانه خود لحظات آخر عمر را سپری کرده است.

به گفته وی، عباس جوانمرد به دلیل بیماری سه سال بود که اجازه پرواز و سفر به ایران را نداشت.

این گزارش به بیماری آقای جوانمرد و علت دقیق درگذشت او اشاره‌ای نمی‌کند.

عباس جوانمرد متولد ۱۳۰۷ در تهران از دهه ۱۳۳۰ وارد عرصه تئاتر شد و آثاری از بهرام بیضایی همچون «پهلوان اکبر می‌میرد» و «غروب در دیاری غریب» و دو نمایشنامه «شهر آفتاب مهتاب» و «قصه طلسم حریر و ماهیگیر» از علی حاتمی را به روی صحنه برد.

او به عنوان کارگردان تئاتر اجرای آثاری از آرتور میلر (همه پسران من) و جان‌استاین‌بک (موش‌ها و آدم‌ها) را نیز در کارنامه خود دارد.

عربستان می‌گوید یک هسته تروریستی آموزش دیده در ایران را متلاشی کرده است

Saudi Arabia and Islamic Republic of Iran combo flags.

عربستان سعودی روز دوشنبه هفتم مهرماه اعلام کرد در ماه جاری یک هسته تروریستی را که توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی آموزش دیده بودند متلاشی کرده است.

یک سخنگوی امور امنیتی عربستان گفته که ۱۰ عضو این هسته بازداشت و سلاح‌ها و مواد منفجره از آن‌ها ضبط شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این سخنگو که نامش فاش نشده است گفته سه نفر از دستگیرشدگان در ایران آموزش دیده بودند و بقیه «وظایف گوناگونی در این هسته داشته‌اند».

در بیانیه سخنگوی یاد شده آمده که اعضای این هسته به مدت چند هفته در اواخر سال ۲۰۱۷، «در پایگاه‌های سپاه پاسداران در ایران آموزش نظامی و میدانی دیده‌ بودند، از جمله اینکه چطور مواد منفجره بسازند».

این بیانیه می‌افزاید: سلاح‌ها و مواد منفجره ضبط شده از این افراد در یک خانه و یک مزرعه انبار شده بود.

عربستان سنی‌مذهب و ایران شیعه مذهب در شماری از جنگ‌های نیابتی در منطقه خاورمیانه از جمله یمن با هم درگیر شده‌اند.

کرونا تاکنون «۱۲ هزار میلیارد تومان» به بخش گردشگری ایران خسارت زده است

نمایی از غرفه گردشگری ایران در نمایشگاه گردشگری بین‌المللی در آلمان

یک مقام گردشگری ایران گفته است که خسارت وارده به گردشگری کشور به‌دلیل شیوع کرونا به ۱۲ هزار میلیارد تومان رسیده است که این برآورد دوم است و در برآورد بعدی قطعا بیشتر خواهد بود.

ولی تیموری، معاون گردشگری وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، گفته که خسارت یاد شده در برآورد اول سه هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان بود.

به گزارش خبرگزاری میزان، او افزود که ‌در خوش‌بینانه‌ترین حالت زیرمجموعه‌های گردشگری با «یک سوم» نیرو‌های خود در حال حاضر مشغول فعالیت هستند.

آقای تیموری افراد شاغل در حوزه سفر و گردشگری را، بر اساس آمار شورای جهانی سفر و مسافرت در سال ۲۰۱۹، بیش از «یک میلیون و ۳۵۰ هزار نفر» اعلام کرده است.

این مقام گردشگری ایران استقبال فعالان این حوزه از وام تسهیلات با بهره «۱۲ درصد» را «اندک» ارزیابی کرده ولی گفته که تاکنون ۲۵۰ میلیارد تومان وام به آن‌ها پرداخت شده است.

با شیوع کرونا در ایران از میزان مسافرت‌های داخلی و اقامت در هتل‌ها به شدت کاسته شد و ورود محدود گردشگران خارجی به کشور نیز به حداقل رسید.

مدیرمسئول کیهان از آیت‌الله سیستانی عذرخواهی کرد

حسین شریعتمداری، مدیرمسئول روزنامه کیهان

مدیرمسئول روزنامه کیهان با انتشار یادداشت تازه‌ای از آیت‌الله علی سیستانی، مرجع تقلید شیعه ساکن عراق، عذرخواهی کرده است.

حسین شریعتمداری در این یادداشت که روز دوشنبه هفتم مهر در خبرگزاری‌های فارس و تسنیم منتشر شده است، توضیح داده که یادداشت انتقادی قبلی‌اش درباره موضع آقای سیستانی «خطای ناخواسته» بوده و برداشت او «با واقعیت فاصله داشته است».

آقای شریعتمداری که به نمایندگی از رهبر جمهوری اسلامی روزنامه کیهان را اداره می‌کند، دو روز پیش در یادداشتی نوشته بود که آیت‌الله سیستانی به تازگی در دیدار با جنین هینیس پلاسخارت، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در عراق، خواسته است که انتخابات پارلمانی عراق تحت نظارت نمایندگانی از سازمان ملل انجام شود و این درخواست را «دون ‌شأن و جایگاه» این مرجع تقلید شیعه توصیف کرده بود.

او همچنین در انتقادی تندتر نوشته بود که «دعوت از سازمان ملل برای نظارت بر انتخابات یک کشور، اعلام ورشکستگی آن کشور، بدبینی به ملت و خوش‌بینی به بیگانگان است».

آقای شریعتمداری در یادداشت جدید می‌گوید با توجه به توضیحات دفتر این مرجع تقلید دریافته است که منظور آقای سیستانی «نظارت بر انتخابات توسط سازمان ملل» نبود، «بلکه از هماهنگی نظارت با ضوابط سازمان ملل سخن می‌گوید و معنای آن این است که نظارت صرفاً از سوی عراقی‌ها صورت می‌گیرد».

او همچنین با اشاره به اعتراض مقام‌های ارشد دولت عراق به یادداشت قبلی‌اش نوشته است که «اعتراض حضرات را می‌پذیرم و جایی برای خُرده‌گیری نمی‌بینم».

علی سیستانی بالاترین مرجع شیعه در عراق به‌شمار می‌آید و در پی این تحولات، محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، نیز روز دوشنبه در پیامی توئیتری به ستایش از آیت‌الله علی سیستانی پرداخته و او را «دژ استوار عراق» و «سرمایه‌ای برای جهان اسلام» لقب داده است.

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، نیز در توئیتی با اشاره به دیدارش با وزیر خارجه عراق، نوشت: «حمایت از خواست و اراده مرجعیت، سیاست دائم و غیر قابل تغییر جمهوری اسلامی ایران است».

پخش «فصل کرگدن» بهمن قبادی با بازی بهروز وثوقی و مونیکا بلوچی در نتفلکیس

بهمن قبادی (دوم از چپ) در کنار مونیکا بلوچی و بهروز وثوقی، بازیگران فیلم «فصل کرگدن»

نت‌فلیکس با خرید حق پخش آنلاین فیلم سینمایی «فصل کرگدن»، ساخته بهمن قبادی با بازی بهروز وثوقی و مونیکا بلوچی، این فیلم را در شبکه نمایش جهانی خود عرضه کرد.

«فصل کرگدن» پنجمین فیلم سینمایی بهمن قبادی، فیلمساز مقیم خارج از ایران، و اولین فیلم یک فیلمساز ایرانی با عوامل ایرانی است که در شبکه نت‌فلیکس پخش می‌شود.

بهمن قبادی که اغلب آثارش در جشنواره‌های بین‌المللی تحسین و ستایش شده، «فصل کرگدن» را سال ۲۰۱۲ در ترکیه ساخت. این فیلم روایتگر داستانی عاشقانه پس از تحولات سیاسی بعد از انقلاب ۵۷ ایران است.

فیلمبرداری این فیلم که تورج اصلانی عهده‌دار آن بوده، بیش از هرچیز دیگرِ این فیلم مورد توجه منتقدان و جشنواره‌ها قرار گرفته است.

«کسی از گربه‌های ایرانی خبر ندارد»، «لاک‌پشت‌ها هم پرواز می‌کنند»، و «زمانی برای مستی‌ اسب‌ها» از دیگر آثار سینمایی بهمن قبادی است.

ظریف: آمریکا سلیمانی را چنان زد که تنها یک دست برای ما باقی ماند

محمدجواد ظریف در کنار قاسم سلیمانی

وزیر خارجه ایران با اشاره به عملیات کشتن قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران، گفت در این عملیات آمریکایی‌ها «آن‌چنان زدند که تنها یک دست برای ما باقی ماند».

به گزارش ایرنا، محمدجواد ظریف که روز دوشنبه هفتم مهرماه در یک مراسم عمومی در وزارت خارجه سخن می‌گفت، از قاسم سلیمانی به عنوان «دشمن شماره یک داعش» نام برد و گفت نوع عملیاتی که منجر به کشتن آقای سلیمانی بود، نشان‌دهنده «ترسو و وحشی» بودن آمریکایی‌هاست.

مقام‌های دولت آمریکا به ویژه دونالد ترامپ، رئيس‌جمهوری آمریکا، بارها از با دفاع از عملیات منجر به کشتن قاسم سلیمانی، او را «تروریست شماره یک جهان» خوانده‌اند.

پیش از این هم برخی از مقام‌های جمهوری اسلامی با اشاره به عملیات ۱۳ دی‌ماه پارسال پهپادهای آمریکایی به خودروی قاسم سلیمانی، نوع این عملیات را نشان‌دهنده «ترس آمریکایی‌ها» از رویارویی مستقیم با فرمانده سابق نیروی قدس در میدان نبرد توصیف کرده بودند.

با این حال برخی از کاربران در شبکه‌های اجتماعی اظهارات آقای ظریف را به نوعی تمجید از قدرت عملیاتی آمریکا توصیف کرده‌اند.

بیشتر

XS
SM
MD
LG