لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ بهمن ۱۴۰۰ تهران ۱۶:۲۸

رونمایی از آلبوم جهانی «بعد یازدهم» اثر حافظ ناظری در تهران


حافظ ناظری، موسیقی‌دان و خواننده ایرانی آلبومی را به تهیه‌کنندگی کمپانی سونی موزیک منتشر خواهد کرد.
آلبوم موسیقی «بعد یازدهم» تازه‌ترین اثر حافظ ناظری، روز یک‌شنبه، یازدهم اسفندماه، در گنبد آسمان برج میلاد رونمایی شد.

در این مراسم که با حضور شهرام ناظری (خواننده موسیقی سنتی ایران و پدر حافظ ناظری)، رسول خادم (عضو شورای شهر تهران)، جواد مجابی (نویسنده) و لوریس چکناواریان (آهنگساز) برگزار شد، حافظ ناظری وعده داد که این آلبوم شروع کار اوست و مخاطبان باید منتظر آثار بعدی او باشند.

آلبوم «بعد یازدهم» بخش اول از پروژه‌ای با نام «سمفونی رومی» است که کمپانی «سونی موزیک» در بخش مجموعه کلاسیک خود روز نوزدهم اسفندماه آن را به شکل جهانی منتشر خواهد کرد. کمپانی سونی این آلبوم را با نام «ناگفته» منتشر خواهد کرد.

آلبوم «بعد یازدهم» با همکاری حافظ ناظری و شهرام ناظری و مجموعه‌ای از نوازندگان جهان که همگی جز برندگان یا نامزدهای جایزه گرمی بوده‌اند و در موسیقی غرب و شرق چهره‌های سرشناسی به شمار می‌روند، اجرا و ضبط شده است. ذاکر حسین، گلن ولز، دیپاک چوپرا و تام لازاروس از جمله این هنرمندان‌اند. یکی از تهیه‌کنندگان این آلبوم نیز دیوید فراست است که سال گذشته برنده جایزه گرمی «بهترین تهیه‌کننده سال» شد.

حافظ ناظری در مراسم رونمایی آلبوم «بعد یازدهم» که در ایران توسط موسسه «هنر اول» پخش خواهد شد، گفته است که این اثر برای او صرفا «یک اثر موسیقیایی محسوب نمی‌شود.» بلکه او سعی کرده تا ایده‌های خودش را در برخورد با موسیقی ایرانی مطرح کند.

ناظری می‌گوید «نگاه من به موسیقی ایرانی شخصی نیست، بلکه در این راستا یک هدف ملی دارم.» آقای ناظری در سخنرانی‌اش افزوده که می‌داند مشکل موسیقی ایران چیست و معتقد است «ما ایرانی‌ها خیلی از هم جدا هستیم.»

با آنکه پی‌آر نیوزوایر، این آلبوم را تجلیل از اشعار و فلسفه مولانا دانسته، اما حافظ ناظری در مراسم رونمایی این آلبوم گفته «سمفونی رومی به هیچ وجه بر اساس اشعار مولانا نیست، بلکه تنها اسم این پروژه است که موسیقی غرب و شرق را در هم می‌آمیزد.»

فرزند شهرام ناظری درباره ویژگی‌های تکنیکی این آلبوم نیز گفته است که در این اثر سعی شده که در برخورد با ساز، حرکت تازه‌ای انجام شود و در بخش آواز نیز شعری وجود ندارد، چرا که «خواستیم از کلمات بیرون رویم و با هارمونی ارتباط بگیریم.»

حافظ ناظری، فرزند شهرام ناظری از ۱۹ سالگی در شهر نیویورک زندگی می‌کند
حافظ ناظری، فرزند شهرام ناظری از ۱۹ سالگی در شهر نیویورک زندگی می‌کند
آن‌طور که در ویدئوی تبلیغاتی این آلبوم گفته می‌شود، در همراهی ترانه‌ها از سه‌تاری که حافظ ناظری مشغول ساخت آن بود و آن را «حافظ» نامیده استفاده شده است.

در جریان رونمایی از این آلبوم که به زودی فروش جهانی آن آغاز خواهد شد، شهرام ناظری حرکت پسرش را حرکتی «بدیع» در دنیایی «آشفته و بی‌دروپیکر» خوانده است. لوریس چکناواریان نیز گفته که با شنیدن قطعات این آلبوم «خیلی تحت تاثیر» قرار گرفته است.

حافظ ناظری که سال‌هاست در شهر نیویورک زندگی می‌کند، قرار است «سمفونی رومی» را در چهار فصل مجزا پیش‌ببرد و «داستان آفرینش» را از خلال این چهار فصل روایت کند.

آقای ناظری همراه با پدرش و نوازندگان این آلبوم در سال ۲۰۱۴ نیز توری برگزار و قطعات این آلبوم را اجرا خواهند کرد.

دیدن نظرات (۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG