لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ تهران ۰۲:۰۳

«انتخابات ۹۲ نشان داد صندوق رای تعیین کننده نهایی است»


Iranian political analyst, Farrokh Negahdar
حسن روحانی، رئیس جمهوری آینده ایران اعلام کرده است که دولت آینده باید در چارچوب رای اکثریت مردم حرکت کند.

وی هفته گذشته با اشاره به اینکه رای اکثریت مردم به اعتدال، خردورزی، عقلانیت و دوری از افراط و خودسری بود، گفت: «همه باید تسلیم این رای باشند.»

فرخ نگهدار، تحلیلگر سیاسی در لندن، درباره سخنان آقای روحانی به رادیو فردا می‌گوید:

فرخ نگهدار: اگر ما هشت ساله اخیر را در نظر بگیریم می‌بینیم که اصلی‌ترین، شناخته شده‌ترین متحدان و مدافعان آقای روحانی در انتخابات اخیر از جانب جریان معینی در حکومت، در بهترین حالت به عنوان ساکتین فتنه و در حالت معمولی به عنوان سران فتنه و کسانی که می‌خواهند کشور را به خارجی بفروشند و عوامل سیا و موساد و اینها متهم شده‌اند.

الان همین کسانی که از آقای روحانی حمایت می‌کردند آقای روحانی دارد می‌گوید که این‌ها باید حضور داشته باشند. باید باشند. آدرسی که آقای روحانی می‌دهد متوجه کسانی است که در هشت ساله گذشته جنبش مردم را مطالبات مردم را خواستهای مردم را با عناوین فتنه و سران فتنه و ساکتین فتنه نام گذاشته‌اند.

حسن روحانی بر اهمیت صندوق‌های رای و انتخابات تاکید کرده و حرکت جامعه و کشور را از این طریق میسر دانسته. تاکید او را در این رابطه چگونه ارزیابی می‌کنید؟

خب انتخابات ۹۲ در اساس نشان داد که صندوق رای در نهایت تعیین کننده سرنوشت سیاست داخلی و خارجی کشور هست و اگر هم تعرض‌هایی از جانب نهادهای حاکمیت بری برهم زدن این اهمیت وجود دارد، اینها تلاش‌هایی است که به مشروعیت نظام لطمه می‌زند. تحلیل‌گران و مفسرانی که منافع ملی و اقتدار ایران را در مد نظر داشتند در طی این هشت ساله اخیر مکرر می‌گفتند که صندوق رای باید مبنای تشکیل دولت باشد، عدم مداخله نهادهای حاکمیت باید به رسمیت شناخته شود باید تامین و تضمین شود. امروز می‌بینیم که در سخن آقای روحانی خوشبختانه این امر، این واقعیت که مشروعیت سیاسی و قانونی نظام ناشی از صندوق رای است و هیچ نهاد دیگری به این عرصه نباید و نمی‌تواند تعرض کند، مورد تاکید قرار گرفته است.
XS
SM
MD
LG