لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ تهران ۰۷:۱۹

انجمن بین‌المللی ایران‌شناسی: تهران به وصیت ریچارد فرای عمل کند


ریچارد فرای در کنفرانس انجمن بین‌المللی مطالعات جوامع فارسی زبان در سارایوو- بوسنی٬ شهریور ۱۳۹۲
انجمن بین‌المللی ایران‌شناسی از این که ایران٬ با گذشت یک ماه از درگذشت ریچارد فرای٬ ایران‌شناس برجسته آمریکایی٬ هنوز به درخواست او برای به خاک سپرده شدنش در اصفهان ترتیب اثر نداده٬ ابراز تاسف کرده است.

انجمن بین‌المللی ایران‌شناسی که در دانشگاه تورنتوی کانادا مستقر است روز پنجشنبه٬ ۲۵ اردیبهشت‌ماه٬ در بیانیه‌ای ضمن ابراز تاسف از درگذشت ریچارد فرای٬ تاکید کرد که پروفسور فرای بارها اظهار کرده بود که مایل است پس از مرگش٬ در اصفهان به خاک سپرده شود و محمد خاتمی و محمود احمدی‌نژاد٬ روسای جمهوری پیشین٬ نیز به وی در این خصوص اطمینان خاطر داده بودند.

این انجمن می‌افزاید که علیرغم این ضمانت‌ها و با وجود سپری شدن یک ماه از زمان فوت آقای فرای٬ مقام‌های ایران هنوز به این خواسته وی عمل نکرده‌اند.

ریچارد نلسون فرای هفتم فروردین‌ماه و در سن ۹۴ سالگی در آمریکا درگذشت. وی بنیان‌گذار مرکز مطالعات خاورمیانه هاروارد و نخستین کسی بود که در این دانشگاه صاحب کرسی ایران‌‌شناسی شد.

آقای فرای وصیت کرده بود که پس از مرگش در کنار زاینده‌رود به خاک سپرده شود٬ اما پیکر او همچنان در سردخانه‌ای در شهر زادگاهش بوستون نگهداری می‌شود.

۲۳ فروردین‌ماه کاظم موسوی بجنوردی٬ رئيس مرکز دائره‌المعارف بزرگ اسلامی و وصی ریچارد فرای٬ در نامه‌ای خطاب به حسن روحانی از او خواست تا با خاکسپاری آقای فرای در حاشیه زاینده‌رود موافقت کند.

۳۱ فروردین‌ماه نیز ۲۳۳ استاد دانشگاه ایران در نامه‌ای به رئیس جمهور ایران٬ همین خواسته را تکرار کردند.

با این‌حال این درخواست٬ مخالفانی نیز دارد. برخی نمایندگان اصول‌گرای مجلس٬ امام جمعه اصفهان٬ روزنامه کیهان و گروه‌های موسوم به لباس شخصی٬ از جمله مخالفان دفن این ایران‌شناس شناخته شده در ایران هستند.

علی جنتی٬ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی٬ تاکید کرده است که دولت جدید٬ تعهدی نسبت به اجرای وصیت ریچارد فرای ندارد.

انجمن بین‌المللی ایران‌شناسی ۲۵ اردیبهشت‌ماه در بیانیه خود اعلام کرد که به عنوان بزرگترین و قدیمی‌ترین مرکز مربوط به مطالعات ایران٬ از دولت ایران می‌خواهد تا به وظیفه اخلاقی خود عمل کرده و وصیت ریچارد فرای را به اجرا بگذارد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG