لینک‌های قابلیت دسترسی

یکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶ تهران ۰۲:۰۵

استیضاح رییس جمهوری رومانی در پارلمان بررسی می شود


ترایان باسسکو، رییس جمهوری رومانی
به دنبال برکناری روسای دو مجلس رومانی نمایندگان چپگرای پارلمان طرح استیضاح رییس جمهوری این کشور به جریان انداخته اند که در صورت موافقت پارلمان، طرح استیضاح رییس جمهوری تا یک ماه دیگر به رفراندوم گذاشته می شود.

به گزارش رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی، نمایندگان چپگرای پارلمان رومانی خواستار برگزاری جلسه ای ویژه در روزهای پنجشنبه و جمعه، ۱۵ و ۱۶ تیرماه، شده اند تا در این جلسه، نمایندگان درباره استیضاح ترایان باسسکو، رییس جمهوری این کشور، گفت‌و‌گو کنند.

در صورتی که پارلمان رومانی با استیضاح آقای باسسکو موافقت کند، ‌طرح استیضاح وی باید تا سی روز آینده به رفراندوم گذاشته شود.

نمایندگان چپگرای پارلمان، آقای باسسکو را به دخالت در امور قضایی متهم می کنند.

تصمیم نمایندگان چپگرای پارلمان مجلس پس از آن اتخاذ شد که ۱۳ تیرماه، قانونگذاران رومانی روسای دو مجلس رومانی و از هم‌پیمانان آقای باسسکو را برکنار و سیاستمدارانی نزدیک به ویکتور پونتا، نخست وزیر این کشور را جایگزین آن‌ها کردند.

در همین راستا، نخست وزیر چپگرای رومانی نیز حکمی صادر کرده و دادگاه قانون اساسی را از لغو تصمیم پارلمان منع کرده است تا اکثریت مجلس بتوانند راحت تر برای استیضاح باسسکو اقدام کنند.

اخیرا نیز حزب حاکم رومانی، ائتلاف سوسیال لیبرال، نیز قانونی را تصویب کرد که بر اساس آن پس از برگزاری رفراندوم درباره استیضاح رییس جمهوری، در صورتی که اکثریت مردم با استیضاح موافقت کنند، شرایط برای این اقدام فراهم شود.

آنچه امروز در رومانی رخ می دهد،‌ بار دیگر در سال ۲۰۰۷ میلادی اتفاق افتاده بود.

آن زمان، ‌سوسیال دمکرات‌های حامی پونتا،‌ آقای باسسکو را از مقام خود کنار گذاشتند ولی پس از برگزاری رفراندوم وی بار دیگر با اخذ آرای بالا قدرت را در دست گرفت.

با این‌حال به گزارش رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی، در سال‌های اخیر، خصوصا با اجرای طرح‌های ریاضت اقتصادی، محبوبیت عمومی آقای باسسکو و حامیان راست میانه‌ وی کاهش یافته است تا جایی که دو ماه پیش دولت راست میانه سقوط کرد و پونتا مقام نخست وزیری را احراز کرد و حزب ائتلافی سوسیال لیبرال حزب حاکم این کشور شد.

تحولات روزهای اخیر در رومانی نگرانی اتحادیه اروپا و آمریکا را به همراه داشته است.

مارک گیتنشتاین، ‌سفیر آمریکا در بخارست روز چهارشنبه درحالی که نخست وزیر رومانی نیز در محل سخنرانی حضور داشت از اهمیت استحکام نهادهای دموکراتیک سخن گفت.

سفیر آمریکا همچنین به مقام های رومانی یادآوری کرد که واشینگتن خواستار حفظ ثبات در رومانی است، کشوری که آمریکا قصد دارد بخشی از سپر دفاع موشکی اش را در آن مستقر کند.

همچنین گروه‌های مدافع حقوق بشر در رومانی نیز در نامه ای به کمیسیون اروپایی نوشته اند که حاکمیت قانون در کشورشان به شدت توسط ائتلاف سوسیال لیبرال مورد حمله قرار گرفته است.
XS
SM
MD
LG