لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰ تهران ۰۴:۱۰

توافق مسکو و کیف بر سر اعلام آتش‌بس مجدد در شرق اوکراین


پترو پوروشنکوی٬ ریيس جمهوری اوکراین (چپ) و ولادیمیر پوتین٬ همتای روس وی- عکس آرشیوی است.

به دنبال مذاکره رییس جمهوری اوکراین با رهبران روسیه٬ فرانسه و آلمان٬ پاریس اعلام کرد که رهبران روسیه و اوکراین توافق کرده‌اند تا برای آتش‌بس دو طرفه میان جدایی طلبان اوکراین و کیف٬ با یکدیگر همکاری کنند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، مقام‌های فرانسوی گفته‌اند که در این گفت‌و‌گوهای تلفنی که روز دوشنبه نهم تیرماه صورت گرفت، پیرامون آتش‌بس کامل میان شورشیان شرق و ارتش اوکراین٬ نظارت بین‌المللی بر مرزهای اوکراین و روسیه٬ آزادی زندانیان و گفت‌و‌گوی اساسی با جدایی‌طلبان تبادل نظر شد.

خبرگزاری رویترز گزارش داده که به دنبال این گفت‌و‌گوها، دفتر ریاست جمهوری فرانسه در بیانیه‌ای اعلام کرده که روسیه و اوکراین بر سر آتش‌بس دوجانبه میان جدایی‌طلبان و نیروهای دولتی و همچنین نظارت دقیق بر مرزهای مشترک دو کشور٬ توافق کرده‌اند.

مذاکره بر سر اعلام آتش بس در حالی صورت گرفته که میان شورشیان و نیروهای دولتی بارها آتش بس اعلام شده اما شورشیان از زمین گذاشتن اسلحه‌های خود خودداری کرده‌اند.

پترو پوروشنکو٬ ریيس جمهوری اوکراین روز٬ ۳۰ خرداد میان طرفین آتش‌بس اعلام کرد و اخیرا مدت آن را از هفت روز به ۱۰ روز افزایش داد.

مذاکرات میان رهبران چهار کشور یاد شده در حالی صورت گرفته است که مهلت این آتش بس ساعت ۱۰ شب روز دوشنبه به وقت محلی پایان می‌یابد.

به گزارش آسوشیتدپرس به رغم انجام این گفت‌و‌گوها٬ درگیری ها در شرق اوکراین همچنان به صورت پراکنده ادامه دارد و روز دوشنبه در اثر بمباران شهر اسلوویانسک٬ دستکم دو تن کشته و چندین ساختمان مسکونی تخریب شد.

درگیری‌ها در شرق اوکراین تا کنون بیش از ۴۰۰ کشته بر جای گذاشته است.

رییس جمهوری اوکراین روز دوشنبه خواستار آن شد که شورشیان شرق اوکراین ساختمان‌های دولتی تحت تصرف خود را تخلیه و به ناظران بین‌المللی اجازه دهند تا بر روند اجرای آتش‌بس نظارت کنند.

وی همچنین از روسیه خواست تا با نظارت دقیق‌تر بر مرزهایش٬ از احتمال ورود شبه‌نظامیان به خاک اوکراین جلوگیری کند.

آقای پوروشنکو تاکید کرده که اگر به دنبال اعلام آتش‌بس٬ شورشیان اسلحه‌های خود را کنار بگذارند٬ پس از آن اوکراین جدایی‌طلبانی را که جرایم اساسی‌ مرتکب نشده‌اند عفو خواهد کرد٬ انتخابات محلی زودهنگام برگزار خواهد کرد و با ایجاد تغییراتی در قانون اساسی اوکراین٬ قدرت مرکزی را کاهش داده و کنترل سیاسی بیشتری به نواحی مختلف اوکراین خواهد داد.

روسیه اعلام کرده است که خواهان تمدید مدت آتش‌بس و نظارت دقیق بر نحوه اجرای آن است.

کاخ کرملین همچنین روز دوشنبه درخواست کرد که دور بعدی مذاکرات میان نمایندگان دولت اوکراین و نمایندگانی از مناطق ناآرام این کشور برگزار شود و افزود که قرار است مذاکرات چهارجانبه میان روسیه٬ اوکراین٬ فرانسه و آلمان نیز در سطح وزرای خارجه ادامه پیدا کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG