لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۰۷:۰۷

پيامدهای سفر شرودر به ايران


گرهارد شرودر و پرفسور مجید سمیعی (چپ) و حسین دهقان، رئیس بنیاد شهید

گرهارد شرودر -صدر اعظم سابق آلمان- در حال حاضر سمت سياسی ندارد، اما از جمله بلندپايه‌ترين رجل سياسی است که در ما‌ه‌های اخیر به ايران سفر می‌کند. کريستين گمليخ تفسيرگر خبرگزاری رويترز نگاهی دارد به پيامدهای اين سفر:

تا کنون تفسيرهای زيادی در مورد سفر چهار روزه گرهارد شرودر، صدر اعظم پيشين آلمان، به ايران ارائه شده است. برخی در انتقاد از اين سفر و ملاقات آقای شرودر با رئيس‌جمهوری اسلامی، با توجه به نزديک شدن انتخابات رياست‌جهموری ايران در خرداد ماه سال آينده، اين سفر را تقويت موقعيت محمود احمدی‌نژاد ارزيابی می‌کنند. اما شايد شديدترين اين انتقادات از طرف شورای مرکزی يهوديان آلمان ابراز شد که اين سفر را باعث «خدشه‌دار شدن وجهه جهانی آلمان» دانست.

گرت وايس‌کيرخن، کارشناس سياست خارجی حزب سوسيال دموکرات آلمان به خبرگزاری رويترز می‌گويد: «بايد اين پرسش را مطرح کرد، که آيا ارائه تفسيری مثبت از احمدی‌نژاد در آستانه انتخابات کار عاقلانه‌ای است يا نه؟»

اما در اين بين هستند کسانی که ملاقات‌های آقای شرودر در تهران را تقويت رويکرد جديد غرب نسبت به ايران ارزيابی می‌کنند و آن را در جهت سياست دولت اوباما برای متقاعد کردن ايران برای گفت‌وگوی مستقيم بر سر برنامه هسته‌ای‌اش می‌بينند.

گرهارد شرودر در تهران، شنبه ۳ اسفند ۱۳۸۷

يوهانس رايس‌نر کارشناس علوم سياسی در اين باره به خبرگزاری رويترز می‌گويد: «سفر شرودر به ايران در همان مقوله‌ای قرار می‌گيرد که راهبرد اوباما در مواجهه با ايران؛ اينکه ما آماد گفت‌وگوهای جدی با شما هستيم. تصميم با شما است.»

هر چند شخص آقای شرودر اين مسافرت را امری شخصی می‌داند، اما به گفته صاحب‌نظران در طول اين سفر به روشنی مشخص بود که تهران سفر رهبر بزرگترين اقتصاد اروپايی در سال‌های ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۵ را سفری سياسی می‌داند.

سخنگوی دولت آلمان در اين باره گفت که آقای شرودر محتوای مذاکرات خود در ايران را پيشتر با آنگلا مرکل، صدر اعظم کنونی آلمان، هماهنگ نکرده بود؛ اما در عين حال خاطر نشان ساخت که « صدراعظم و دولت آلمان بر اين تصور هستند که گفته‌های آقای شرودر مبتنی بر مواضع اين کشور است».

گرهارد شرودر که در پی از دست دادن قدرت از صحنه سياسی کنار کشيده، به صراحت اعلام کرده است که طرفدار همکاری با تهران است.

وولکر پرتس، مدير انجمن آلمانی امور امنيتی و بين‌الملل در گفت‌وگو با خبرگزاری رويترز می‌گويد که غيررسمی بودن سفر آقای شرودر اين امکان را به وی داد که آنچه مورد توجه غرب است را به صراحت منتقل کند.

او اضافه می‌کند: «دولتمردان پيشين در منطقه [خاورميانه] ارج و قرب دارند... مهم اين است که فردی بدون داشتن مأموريتی خاص بگويد: "اين زمان خوبی است که به طرف آمريکايی‌ها برويد" . . . به‌خصوص از اين لحاظ که شرودر از طرف هيچ دولتی حرف نمی‌زند، حرف‌های او برای ايرانی‌ها بسيار جالب خواهد بود».

برخی تفسيرگران سياسی در آلمان ابراز نگرانی کرده‌اند که انگيزه اصلی سفر آقای شرودر به ايران منافع اقتصادی و تجاری بوده است. البته اين دسته از انتقادها، پس از آنکه وی شغل رياست هيئت مديره پروژه نورد استريم را پس از برکناری از صدراعظمی آلمان برعهده گرفت نيز به گوش می‌رسيد. پروژه نورد استريم، پروژه خط ‌لوله گازی است که در اختيار شرکت گازپروم روسيه است.

به‌رغم اعمال تحريم از جانب سازمان ملل عليه ايران، آلمان يکی از بزرگترين صادرکنندگان کالا به ايران است. ارزش صادرات در سال ۲۰۰۷ ، سه ميليارد و ششصد ميليون يورو بود که در سال گذشته ميلادی به سه ميليارد و ۹۲۰ ميليون دلار افزايش يافت.

XS
SM
MD
LG