لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹ تهران ۱۹:۱۱

خديجه مقدم پس از تفهيم اتهام جديد، آزاد شد


خدیجه مقدم، فعال حقوق زنان
خديجه مقدم، عضو کمپین یک میلیون امضا برای تغییر قوانین تبعیض‌آمیز، شامگاه چهارشنبه ۱۹ فروردین، پس از تفهيم اتهام برای پرونده‌ای جديد و با قرار وثيقه ۲۰ ميليون تومانی آزاد شد.

خانم مقدم روز ششم فروردين ماه به همراه ۱۱ تن ديگر از اعضای کمپين يک ميليون امضا و سازمان غيردولتی مادران صلح هنگامی که قصد داشتند برای ديدار مرسوم عيد نوروز به ديدار خانواده زهرا بنی‌يعقوب و خانواده برخی ديگر از زندانيان سياسی بروند، بازداشت شدند.

این فعال حقوق زنان، روز سه‌شنبه ۱۸ فروردين آخرين دفاع خود را در دادگاه انقلاب انجام داد و سپس قرار کفالت ۵۰ ميليون تومانی به جهت پرونده «بازديد نوروزی» برای وی صادر شد.

با اين همه داديار امنيت به بهانه وجود پرونده جديد ديگری برای خانم مقدم در دادگاه انقلاب از آزادی وی خودداری کرد.

اما بر اساس گفته نسيم غنوی، وکيل خانم مقدم، وی با توجه به موارد مطرح شده در پرونده جديد نيز تفهيم اتهام شده است. اتهام خانم مقدم در پرونده جديد فعاليت تبليغی عليه نظام از طريق فعاليت در کمپين يک ميليون امضا، فعاليت در کميته مادران، کمک مالی به کمپين و نيز تمرد از دستور پليس در جلوی سفارت فلسطين عنوان شده است.

پس از تفهيم اتهام برای موارد اتهامی در پرونده جديد، قرار وثيقه ۲۰ ميليون تومانی برای خديجه مقدم صادر و سرانجام وی ساعت ۹ شب چهارشنبه ۱۹ فروردين ماه، با توديع وثيقه و نيز کفالت ۵۰ ميليون تومانی به دادگاه انقلاب، از زندان آزاد شد.

پیش از این در روز سه‌شنبه ۱۸ فروردين ماه محبوبه کرمی ديگر بازداشتی دیدار نوروزی، نیز با قرار کفالت از زندان آزاد شده بود.

خانم مقدم و خانم کرمی آخرین کسانی هستند که در به دلیل تصمیم برای دیدار نوروزی با خانواده‌های زندانیان سیاسی و نیز خانواده زهرا بنی‌یعقوب در بازداشت به‌سر می‌بردند. دیگر بازداشت‌شدگان دیدار نوروزی، پس از گذراندن چند روز در زندان‌های اوین و قزل حصار، با قرار کفالت آزاد شدند اما مقام‌های قضایی ایران با رهایی خانم مقدم و محبوبه کرمی مخالفت کردند.
XS
SM
MD
LG