لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۱۴

ارتش تايلند به روی مخالفان دولت آتش گشود


يک تظاهرکننده مخالف دولت در برابر نيروهای ارتش تايلند، نخستين ساعات روز دوشنبه ۲۴ فروردين ۱۳۸۸
بانکوک، پايتخت تايلند پس از يک شب پرتنش و برخورد بين تظاهرکنندگان و نيروهای ارتش، روز دوشنبه با شليک گلوله‌های سربازان ارتش به روی جمعيت معترض، شاهد شدت يافتن درگيری‌ها بود.

درگيری‌های روز و شب يکشنبه در حوالی بنای «پيروزی» در مرکز شهر بانکوک، نزديک به ۷۰ مجروح بر جای گذاشت. تظاهرکنندگان با پرتاب سنگ و بمب‌های آتش‌زا به مقابله با نيروهای نظامی پرداختند که به سمت آنها گلوله و گاز اشک‌آور شليک می‌کردند.

آپی‌سيت وای‌چاچی‌وا، نخست وزير تايلند، پيشتر ، پس از اينکه مخالفان مانع از برگزاری اجلاس کشورهای جنوب شرقی آسيايی (آسه آن ) در شهر ساحلی پاتايا شدند، در کشور وضعيت فوق‌العاده اعلام کرد.

مخالفان دولت عمدتاً طرفدار نخست‌وزير برکنار شده و اسبق تايلند، تاکسين شيناواترا هستند. حزب «جبهه متحد برای دموکراسی» که از جمله گروه‌های طرفدار آقای تاکسين است، در اعلاميه‌ای ارتش را به استفاده مفرط و بيش از اندازه از زور متهم کرد.

نخست‌وزير تايلند در پيامی تلويزيونی از مردم خواست که با همکاری با دولت به بحران کنونی پايان دهند. او گفت: «در سه تا چهار روز آينده دولت تلاش خواهد کرد تا نظم و امنيت را به کشور بازگرداند.»

اما آقای تاکسين نخست‌وزير سابق تايلند که در تبعيدی خود خواسته در خارج از کشور به سر می‌برد، در پيامی تلفنی روز يکشنبه از مردم خواست که «انقلاب» خود را به با جدیت پی‌گيری کنند.

او اضافه کرد: «اکنون که آنها تانک‌ها را به خيابان‌ها آورده‌اند وقت آن است که مردم انقلاب کنند. من هم هر زمان که لازم شد به کشور باز خواهم گشت.»

به موجب قانون، با اعلام حالت فوق‌العاده،در کشور تایلند، تجمع بيش از پنج نفر ممنوع خواهد بود، گزارش‌های رسانه‌ها را می‌توان سانسور کرد و ارتش می‌تواند برای پشتيبانی از نيروهای انتظامی و امنيتی وارد عمل شود.

تايلند از دسامبر سال ۲۰۰۶ پس از آنکه ارتش اين کشور با کودتا تاکسين شيناواترا نخست وزير سابق اين کشور را سرنگون کرد، وارد بحران سياسی شد.

به گزارش روزنامه آمرکایی وال استريت جورنال معترضان نخست وزير فعلی تايلند را بازيچه دست نظاميان می خوانند.

این روزنامه می افزاید که مقر دولت تايلند در بانکوک بيش از يک هفته است که به محاصره مخالفان دولت در آمده و نخست وزير اين کشور را مجبور کرده جلسه های کابينه خود را در ساختمان ديگری برگزار کند.

XS
SM
MD
LG