لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ آبان ۱۴۰۰ تهران ۱۹:۴۵

شمار قربانی‌های اعتراضات در سوریه «از مرز هزار تن گذشت»


یکی از اعتراض‌های ضد حکومتی در شهر حمص- سوریه
در حالی که، به گفته گروه‌های حقوق بشری، شمار کشته‌شدگان ناآرامی‌های سوریه از مرز هزار تن گذشته، یک روزنامه سوری می‌گوید که بشار اسد بار دیگر از اصلاحات در سرتاسر کشور سخن به میان آورده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، روز چهارشنبه روزنامه دولتی «تشرین» سوریه گزارش کرد که بشار اسد، رئیس جمهور این کشور، قول اصلاحات در درعا و «تمام استان‌های سوریه» را داده است.

دولت بشار اسد که پیش از این نیز چندین بار به معترضان وعده اصلاحات داده، هفته گذشته نیز ضمن پایین آوردن قیمت بنزین، قول داد تا کنترل رسانه‌ای در سوریه را کاهش دهد.

اظهارات اخیر بشار اسد همزمان با فراخوان فعالان سوری برای برگزاری موج جدیدی از اعتراض‌ها در اعلام همبستگی با درعا منتشر شده است.

شهر درعا، یکی از مراکز اصلی اعتراض‌های ضد حکومتی سوریه، اکنون مدت‌هاست که توسط ارتش سوریه تحت محاصره قرار دارد و نیروهای امنیتی در چند هفته گذشته اعتراض‌های این شهر را به شدت سرکوب کرده‌اند.

سرکوب و کشتار از سوی نیروهای امنیتی سوریه در ۹ هفته گذشته در شهرهای دیگر سوریه نیز در جریان بوده و گزارش‌های گروه‌های حقوق بشری حاکی از آن است که شمار کشته‌شدگان در سوریه در این مدت از مرز هزار تن نیز گذشته است.

سازمان حقوق بشر سوریه، «سواسیه»، روز سه‌شنبه اعلام کرد که ارتش سوریه و نیروهای امنیتی در حدود دو ماه گذشته دست‌کم ۱۱۰۰ تن را از پای درآورده‌اند.

در اعتراض به سرکوب خشونت‌آمیز معترضان در سوریه، اتحادیه اروپا روز دوشنبه تحریم‌هایی را علیه بشار اسد و ۹ تن از مقام‌های بلند‌پایه حکومت سوریه به تصویب رساند و ضمن مسدود کردن دارایی‌های این افراد در اتحادیه اروپا، سفر آنان به کشورهای عضو این اتحادیه را ممنوع اعلام کرد.

اواخر اردیبهشت‌ماه نیز باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، طی فرمانی بشار اسد و شش مقام این کشور را به دلیل سرکوب معترضان مشمول تحریم عنوان و اعلام کرد که اموال و دارایی‌های این هفت تن در آمریکا توقیف می‌شود.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG