لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ آبان ۱۴۰۰ تهران ۰۱:۵۳

چین: ایران به مذاکرات هسته‌ای بازگردد


هو جین‌تائو، رئیس جمهوری چین
گزارش‌ها حاکی است که رئیس جمهور چین در دیدار با محمود احمدی‌نژاد در قزاقستان از وی خواسته است تا به پای میز مذاکرات هسته‌ای باز‌گردد و در جهت ایجاد اعتماد بین طرفین گفت‌و‌گو «گام‌های اساسی» بردارد.

به گزارش خبرگزاری‌ رویترز به نقل از خبرگزاری چینی شین‌هوآ، هو جین‌تائو و محمود احمدی‌نژاد که به منظور شرکت در دهمین اجلاس سازمان همکاری شانگهای در آستانه، پایتخت قزاقستان، حضور دارند، روز سه‌شنبه با یکدیگر دیدار داشته‌اند که در جریان این ملاقات هو جین‌تائو از آقای احمدی‌نژاد خواست تا شرایط لازم برای گفت‌و‌گوهای هسته‌ای را فراهم کند.

رئیس جمهور چین روز سه‌شنبه تأکید کرده است که از سرگیری مذاکرات علاوه بر این‌که به سود ایران است، برای برقراری صلح و ثبات در منطقه خاورمیانه سودمند خواهد بود.

این اظهارات در حالی بیان شده است که به دنبال اعلام ایران مبنی بر سه برابر کردن تولید اورانیوم ۲۰ درصدی، چین به همراه سایر کشورهای پنج به علاوه یک، نگرانی خود را از جنبه‌های احتمالا نظامی برنامه هسته‌ای تهران ابراز کرده و در بیانیه‌ای مشترک از ایران خواستند تا به گفت‌و‌گوهای هسته‌ای بازگردد.

خبرگزاری رویترز می‌نویسد که روز سه‌شنبه، محمود احمدی‌نژاد نیز اظهار کرده که کشورش مایل به از سرگیری مذاکرات هسته‌ای است.

آقای احمدی‌نژاد هفته گذشته نیز در جریان نشست خبری خود گفته بود که ایران همواره آماده مذاکره بوده است. وی با این حال تأکید کرده بود که هیچ عاملی موجب نخواهد شد جمهوری اسلامی از غنی‌سازی اورانیوم دست بکشد.

چین که یکی از خریداران بزرگ نفت ایران است، تاکنون بارها با مخالفت با اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران، مانع از اجماع قدرت‌های جهانی علیه ایران شده است، اما با این حال با هیچ یک از چهار قطعنامه تحریمی که شورای امنیت سازمان ملل از سال ۱۳۸۵ با هدف توقف غنی‌سازی علیه ایران صادر کرده مخالفت نکرده است.

کشورهای غربی معتقدند که فعالیت هسته‌ای ایران ماهیتی نظامی دارد، اما ایران ضمن رد این اظهارات همواره بر صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای خود تأکید کرده است.

دهمین اجلاس سازمان شانگهای

دهمین نشست سران سازمان همکاری شانگهای روز چهارشنبه در آستانه پایتخت قزاقستان به مدت یک روز ادامه خواهد داشت.

قرار بر این است که کشورهای عضو این سازمان در نشست خود در مورد امنیت منطقه و همکاری‌های اقتصادی با یکدیگر گفت‌و‌گو کرده و پس از آن در کنفرانس خبری حاضر شوند.

محمود احمدی‌نژاد نیز به منظور حضور در این نشست روز سه‌شنبه وارد قزاقستان شده است.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، به نقل از یک مقام دیپلماتیک روسیه، قرار بر این است که پس از اجلاس روسای جمهور ایران، روسیه و قزاقستان در نشستی سه‌جانبه شرکت کنند.

سازمان همکاری شانگهای که پیشتر تنها بر روی مسائل امنیتی تمرکز داشت، سال ۲۰۰۱ تأسیس شده و به نوعی رقیب سازمان ناتو به شمار می‌رود.

این سازمان دارای شش عضو اصلی، چین، روسیه، قزاقستان، تاجیکستان، ازبکستان و قرقیزستان، و چهار عضو ناظریعنی ایران، پاکستان، مغولستان و هند است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG