لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۷:۱۹
یک نوجوان چینی برای تهیه پول لازم برای خرید یک آی‌پد و آی‌فون، کلیه خود را فروخته است. این واقعه سال گذشته به وقوع پیوسته است اما مقام‌های مسئول پنج فرد مرتبط با این اقدام غیرقانونی را به تازگی دستگیر کرده‌‌اند.

به گزارش آسوشیتد پرس، روزنامه چینی «شینهوا» روز جمعه ۱۸ فروردین نوشت که یک نوجوان ۱۷ ساله چینی با نام خانوادگی «وانگ» برای واگذاری کلیه خود به مافیای پیوند غیر‌قانونی اعضای بدن، مبلغ سه هزار و پانصد دلار دریافت کرده و با این پول یک آی‌پد و آی‌فون خریداری کرده است.

این در حالی است که این باند برای انجام عملیات جراحی پیوند این کلیه به یک فرد دیگر، ۳۵ هزار دلار اخذ کرده‌اند.

عملیات پیوند کلیه ماه آوریل سال گذشته رخ داده است اما پلیس به تازگی پنج نفر را به تهام دست داشتن در این اقدام غیرقانونی بازداشت کرده است.

جزئیات این واقعه پس از آن کشف شد که مادر آقای وانگ، از فرزند خود پرسیده بود که پول لازم برای خرید این لوازم الکترونیک را از کجا تهیه کرده است که به دنبال آن پنج متهم این ماجرا دستگیر شدند.

به گزارش شینهوا ماجرا از این قرار بود که سال گذشته این نوجوان در دنیای مجازی با درخواستی برای خرید کلیه برخورد کرده و پس از آن برای فروش کلیه خود به شهری در نزدیکی محل سکونت خود سفر کرده و طی یک عمل جراحی یک کلیه خود را واگذار کرده است.

این روزنامه تأکید کرده است که پس از عمل جراحی دیگر کلیه آقای «وانگ» نیز دچار مشکلاتی شده است.

به گفته پلیس، «هِی وِی»، متهم اصلی این ماجرا است که در جست‌وجوی متقاضیان اهدای عضو بوده است. دیگر افراد بازداشت شده عبارتند از فردی که در اتاق‌های چت به دنبال متقاضیان پیوند عضو بوده، پزشک جراح و دو فرد دیگر که همگی متهم به ارتکاب عمل غیر قانونی و آسیب رساندن عمدی به آقای «وانگ» هستند.

به گزارش شینهوا حدود ۱.۵ میلیون تن در چین نیازمند عملیات پیوند عضو هستند و این در حالی است که سالانه تنها ۲۰ هزار عمل پیوند صورت می‌گیرد.

کمبود تعداد عملیات پیوند عضو در چین موجب شده است که در این کشور بازار سیاهی برای خرید و فروش اعضای بدن به راه بیافتد، اگرچه این اقدام از سال ۲۰۰۷ در چین غیرقانونی شناخته شده و حکومت مجازات‌های سنگینی برای این دست اقدامات در نظر گرفته است.
XS
SM
MD
LG