لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۴:۵۴

صالحی: امنیت سفارتخانه‌های غربی در تهران تأمین است


علی‌اکبر صالحی، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی
همزمان با ابلاغ قانون کاهش روابط با بریتانیا از سوی محمود احمدی‌نژاد برای اجرا، وزیر خارجه ایران نیز با اشاره به حمله به سفارت بریتانیا در ایران، تأکید کرده است که امنیت سایر سفارتخانه‌های غربی در تهران تأمین است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور ایران، روز چهارشنبه قانون کاهش روابط با بریتانیا به سطح کاردار را که پیشتر در مجلس شورای اسلامی تصویب و به تأیید شورای نگهبان نیز رسیده بود برای اجرا ابلاغ کرده است.

بر اساس این قانون، علاوه بر کاهش روابط سیاسی ایران با بریتانیا، جمهوری اسلامی بر به حداقل رساندن روابط اقتصادی و بازرگانی با بریتانیا نیز تأکید کرده است.

با این ‌حال قانون مزبور تأکید دارد که در صورت تغییر سیاست‌های به گفته مجلس «خصمانه» بریتانیا، وزارت امور خارجه ایران می‌تواند سطح روابط را بار دیگر ارتقا دهد.

این تصمیم در حالی گرفته شده است که به دنبال حمله گروهی از، به گفته رسانه‌های جمهوری اسلامی، «دانشجوی بسیجی» به دو مجموعه دیپلماتیک بریتانیا در تهران، مقام‌های لندن ضمن فراخواندن تمامی کارکنان سفارت خود در ایران، دیپلمات‌های ایرانی مستقر در بریتانیا را نیز از خاک این کشور اخراج کرده است، اقدامی که از سوی ایران مورد انتقاد قرار گرفته است.

در همین زمینه علی‌اکبر صالحی، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، در گفت‌و‌گو با یک روزنامه آلمانی اظهار کرده است که به عنوان وزیر خارجه، خواستار داشتن روابط خوب با تمام کشورهاست و افزود که حادثه حمله به سفارت بریتانیا مورد حمایت وزارت خارجه نبوده است.

وی در گفت‌و‌گو با روزنامه «فرانکفورتر آلگِماینه سایتونگ» که روز چهارشنبه منتشر شد، تأکید کرد که پس از حمله معترضان به سفارت بریتانیا و باغ قلهک در تماس تلفنی با وزیر خارجه بریتانیا، از این حادثه ابراز تأسف کرده است.

آقای صالحی همچنین تأکید کرد که دیپلمات‌های غربی می‌توانند اطمینان داشته باشند که امنیت‌شان در ایران تأمین خواهد بود و افزود: «این واقعه تکرار نخواهد شد.»

این اظهارات در حالی مطرح شده‌ است که به دنبال حمله به سفارت بریتانیا آلمان، فرانسه و هلند سفرای خود در تهران را برای مشورت فراخوانده‌اند، ایتالیا اعلام کرده که تعطیلی سفارتش در ایران را بررسی می‌کند و نروژ نیز از تعطیلی موقت سفارت خود در ایران خبر داد.

در عین حال یک منبع دیپلماتیک فرانسوی گفته است که پاریس تصمیم دارد موقتا فعالیت‌ها و شمار وابستگان خود در تهران را کاهش دهد که این تصمیم، به گفته وی، شامل بخشی از کارکنان دیپلماتیک و همه خانواده‌های کارکنان سفارت فرانسه در تهران خواهد شد.

صالحی: آیا پلیس باید به تجمع‌کنندگان مقابل سفارت شلیک می‌کرد؟

علی‌اکبر صالحی در گفت‌و‌گوی خود با روزنامه «فرانکفورتر» اظهار کرد که چند روز پیش از حادثه حمله به سفارت بریتانیا، وزارتخانه‌اش تقاضای دانشجویان برای برگزاری تجمع مقابل سفارت بریتانیا را دریافت کرده بود که به گفته وی این تقاضا به اطلاع وزارت کشور، پلیس و سفارت نیز رسیده است.

وی خاطرنشان کرد که برای مقابله با افرادی که در این اعتراض دست به خشونت زدند پلیس «نهایت تلاش خود را انجام داد» و «سه تن»‌ از نیروهای پلیس نیز زخمی شدند و افزود اگر پلیس شدیدتر اقدام می‌کرد خشم معترضان بالا می‌گرفت و «همه چیز تشدید می‌شد».

آقای صالحی همچنین در حمایت از عملکرد پلیس پرسید: «[نیروهای پلیس] باید چه کار می‌کردند؟ به آنها [معترضان] شلیک می‌کردند؟»

به دنبال حادثه سفارت بریتانیا خبرگزاری‌های جمهوری اسلامی از بازداشت «۱۱ دانشجو» در این رابطه خبر دادند که این افراد نیز پس از دو روز بازداشت آزاد شدند.

غرب به طور گسترده وقوع حادثه سفارت بریتانیا را مورد انتقاد قرار داده است.

آمریکا،‌اتحادیه اروپا، فرانسه، آلمان، سوئد، دانمارک، کانادا، روسیه و چین حمله به سفارت بریتانیا در تهران را تقبیح کرده‌اند.

همچنین شورای امنیت سازمان ملل نیز به اتفاق آرا این حمله را محکوم کرد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG