لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۲۲

کروبی: با جنایات روز عاشورا، جمهوری اسلامی را ننگین کردندمهدی کروبی، در پیامی ویدئویی به مناسبت عاشورا، مسئولان جمهوری اسلامی را متهم کرد که به رغم کشتن مردم در روز عاشورای سال گذشته، «طلبکار» شده اند و افزود: « آبروی آن‌ها رفته است که این جنایت را کردند و جمهوری اسلامی را ننگین کردند.»

این نامزد اصلاح طلب با اشاره به وقایع عاشورای سال گذشته اعلام کرد: «روز عاشورا... حوادث تلخی پیش آمد و حرمت عاشورا را نگه نداشتند و عده‌ای از مردم عزیزمان را به شهادت رساندند و حالا عجیب این است که طلبکار هم شده‌ اند.»

وی افزود: «آنهایی که مردم را کشتند می ‌گویند خدا آبروی فتنه ‌گران را برد... خدا آبروی آنهایی را برد که کهریزک را به وجود آوردند، خدا آبروی آنهایی را برد که مردم و خانواده‌هایشان را عزادار کردند و جمعی را در خیابان‌ها در روز عاشورا به شهادت رساندند، خدا آبروی آنهایی را برد که حق ملت را تضییع کردند و جمعی از بچه‌های مردم را اعدام کردند.»

آقای کروبی اظهار داشت « به ما می ‌گویند فتنه‌گر... ما کاری نکردیم که آبروی ما رفته باشد... آبروی آن‌ها رفته است که این جنایت را کردند و جمهوری اسلامی را ننگین کردند.»

این نامزد معترض انتخابات ریاست جمهوری دهم در پیام ویدئویی خود بار دیگر تأکید کرد که انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته «مهندسی» شده بود و افزود آمادگی دارد تا بر سر «قانون شکنی» در انتخابات و حوادث پس از آن مناظره کند.

وی خطاب به کسانی که او و سایر معترضین را «فتنه گر» نامیده و عامل «کشتار و فتنه» می ‌دانند گفت: «آمادگی داریم در هر مسجد و یا هر دانشگاهی در هر شهری مناظره کنیم... ما با ادله ثابت می‌کنیم که شما قانون شکنی کردید و با استبداد خواستید از صندوق کسی را در بیاورید.»

آقای کروبی با اشاره به اینکه تمام بحث معترضین بر سر انتخابات بود افزود: «حالا هم می‌گوییم انتخابات مهندسی شده بود... من اینجا اعلام می‌کنم که من یکی از افراد معترض هستم و داوطلب انتخابات هم بود...ما می‌گوییم شما هستید که انتخابات را به هم زدید... تنها راهش هم همین است که بحث و گفت‌و‌گو بشود تا ببینیم کدام مقابل حقوق مردم ایستادند و دارند یزیدی عمل می‌کنند و در نتیجه در جبهه باطل قرار دارند و چه کسی از حق مردم دفاع می‌کند.»

پیش از این میرحسین موسوی، دیگر نامزد معترض به نتایج انتخابات نیز در آستانه عاشورا در بیانیه ای خود نوشت: «به یاد دارید که در عاشورای سال گذشته با عزاداران معترض چه کردند: آن‌ها را از پل‌ها به پایین انداختند، با ماشین از روی پیکر بی‌دفاع آنان گذشتند، سینه مالامال از عشق شان را هدف گلوله قرار دادند و آن‌گاه بی‌شرمانه عکس‌العمل مردم خشمگین را با نمایش ناقص و گزینشی در رسانه‌هایشان، شورش دست‌نشانده ای استکبار نامیدند و فریاد وا اسلاما سر دادند.»

در روزهای اخیر و با نزدیک شدن روز عاشورا، مقام های جمهوری اسلامی بارها از عملکرد معترضین به نتایج انتخابات که از آن‌ها تحت عنوان «فتنه‌گر» یاد می‌کنند، انتقاد کردند.

آیت‌الله صادق آملی لاریجانی، رئیس قوه قضائیه روز ۲۱ آذر با اشاره به اعتراض‌ها و حوادث پس از انتخابات گفت: «در روز عاشورا با شعار یا حسین یا حسین بر تنها حکومت شیعی جهان شوریدند... افرادی با سابقه و گذشته همراهی امام و انقلاب، در دام فتنه افتادند و با همه فرصت و مجالی که به آن‌ها داده شد اما باز هم در اشتباه خود باقی ماندند و هر روز بیانیه دادند و هنوز نیز بر عصبیت خود باقی هستند.»

احمد خاتمی، خطیب جمعه موقت تهران نیز روز سه شنبه، ۲۳ آذر گفت: «لکه ننگی که فتنه‌گران در سال گذشته از خود به جای گذاشتند را نمی‌توان با آب زمزم هم از بین برد.»

وی همچنین با اشاره به اینکه آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی پس از انتخابات ریاست جمهوری «۵۲ بار لفظ فتنه را درباره حوادث سال گذشته» به کار برده است، بر استفاده از عنوان «فتنه» برای این حوادث تأکید کرد.

اعتراض های معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری که ماه ها پس از اعلام نتیجه آن ادامه داشت در روز عاشورای سال گذشته به اوج خود رسید و بر اساس گزارشها، در این روز شدیدترین برخوردها بین مخالفان و نیروهای پلیس صورت گرفت.

در جریان این درگیری ها چندین نفر کشته شدند و دو طرف یکدیگر را به «حرمت شکنی» روز عاشورا متهم کردند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG