لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۰۲

مشاور پیشین اوباما: ایران به ناآرامی‌های خاورمیانه دامن می‌زند


جیمز جونز، مشاور پیشین امنیت ملی باراک اوباما
مشاور پیشن امنیت ملی باراک اوباما روز یکشنبه هشدار داد که جمهوری اسلامی از قیام‌های اعتراضی خاورمیانه و آفریقا نفع می‌برد و به طور «منطقی» از این آشفتگی‌ها «خرسند است» و به آن «دامن می‌زند.»

جیمز جونز در مصاحبه با شبکه خبری سی‌ان‌ان توضیح داد که به دلیل هرج و مرج موجود در خاورمیانه جمهوری اسلامی دیگر مرکز توجه نیست و در حال حاضر در مورد برنامه اتمی ایران صحبت چندانی به میان نمی‌آید.

وی تأکید کرد که ایران «عملا همه چیز را تحت تأثیر قرار می‌دهد و در تلاش است تا در تمام کشورهایی» که درگیر اعتراض‌های ضد حکومتی هستند «نقشی داشته باشد» و از بیرون به «تحریک» ناآرمی‌ها می‌پردازد.

پیشتر نیز هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه ایالات متحده نسبت به مداخله ایران در ناآرامی‌های منطقه خلیج فارس هشدار داده بود.

وی هم اندیشی با متحدان آمریکا در مورد «نگرانی از رفتار ایران در منطقه» را از اصلی‌ترین اولویت‌ها خوانده و گفته بود که «فعالیت‌های ایران در خلیج فارس،‌از جمله تلاش برای گسترش مقاصدش در کشورهای همسایه،‌تهدیدی برای صلح و ثبات» به شمار می‌رود.

در راستای اظهارات ایالات متحده در مورد نقش ایران در تحولات و ناآرامی‌های منطقه، کویت نیز به تازگی اعلام کرد که «دو ایرانی مرتبط با سپاه پاسداران» و «یک کویتی» را به اتهام «جاسوسی برای ایران» به اعدام محکوم کرده است.

دولت کویت اعلام در این زمینه گفت که این افراد از پایگاه‌های کویتی و آمریکایی در خاک کویت برای ایران اطلاعات جمع‌آوری می‌کرده‌اند؛ اتهامی که ایران آن را رد کرده است.

علاوه بر این رهبر یکی از احزاب شیعه مخالف در بحرین نیز در تاریخ ۱۰ فروردین از ایران خواست تا در امور داخلی بحرین دخالت نکند و تأکید کرد که بحرین نباید به صحنه رقابت میان ایران و عربستان سعودی تبدیل شود.

همچنین به دنبال اعزام سربازان عربستانی و اماراتی به بحرین که به درخواست دولت بحرین صورت گرفت، جمهوری اسلامی بارها این اقدام را محکوم کرده است که متعاقب این اعتراض‌های پی در پی جمهوری اسلامی، این دو کشور نیز به ایران هشدار داده‌اند که در امور داخلی کشورهای حاشیه خلیج فارس «مداخله» نکند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG