لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۴۹

خبرنگار بازداشت شده رادیو اروپای آزاد در ترکمنستان آزاد شد


دولت‌مراد یازقلی‌یف
دولت‌مراد یازقلی‌یف، گزارشگر بخش ترکمن رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی که در بازداشت به سر می‌برد، مورد عفو قرار گرفت و از زندان آزاد شد.

آقای یازقلی‌یف که پیش از این از سوی دادگاهی در ترکمنستان به پنج سال زندان محکوم شده بود، به دنبال یک عفو عمومی اعلام شده از سوی رییس جمهور ترکمنستان روز چهارشنبه آزاد شد.

دادگاه ترکمنستان ۱۲ مهرماه دولت‌مراد یازقلی‌یف را به اتهام «تشویق یکی از خویشاوندان خود به خودکشی» به پنج سال حبس محکوم کرده بود.

این در حالی است که به گفته بخش ترکمن رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی آقای یازقلی‌یف پیشتر به دلیل تهیه گزارش از انفجارهای مرگبار در انبار مهماتی در خارج از عشق‌آباد از سوی مقام‌های این کشور مورد تهدید قرار گرفته بود.

به دنبال صدور حکم حبس برای این گزارشگر، استیون کورن، مدیر رادیو اروپای آزادی/رادیو آزادی ضمن اعتراض جدی به این حکم، پرونده اتهامی علیه یازقلی‌یف را «بی عدالتی» توصیف کرده بود.

سازمان گزارشگران بدون مرز نیز همان زمان ضمن «مضحک» خواندن این اتهام و ابراز تعجب از صدور حکم حبس برای این گزارشگر رادیو اروپای آزاد، این حکم را نتیجه «گزارش‌های صریح و تحقیقی» آقای یازقلی‌یف دانسته بود.

همچنین چهار سناتور ارشد ایالات متحده آمریکا، از جمله رییس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا، اواخر مهرماه با ارسال نامه‌ای به سفیر ترکمنستان در واشینگتن درخصوص پرونده دولت‌مراد یاز‌قلی‌یف ابراز نگرانی کرده بودند.

در نهایت آقای یازقلی‌یف، روز چهارشنبه از زندان آزاد شد و همان روز در دیدار با یکی از گزارشگران رادیو اروپای آزاد، از تمامی کسانی که در این مدت برای آزادی وی تلاش کرده بودند، تشکر کرد.

استیون کورن نیز روز چهارشنبه در بیانیه‌ای ضمن ابراز خرسندی از آزادی این گزارشگر رادیو اروپای آزاد، تأکید کرد که آقای یازقلی‌یف «قربانی سیاست‌های ترکمنستان» است که به گفته وی «به شدت با آزادی رسانه دشمنی دارد».

حکومت ترکمنستان همواره از سوی گروه‌های دیده‌بان حقوق بشر به عنوان یکی از حکومت‌هایی شناخته شده است که در فاحش‌ترین موارد نقض آزادی بیان دست دارد.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG