لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸ تهران ۰۱:۱۱

همکاری ترکیه با ایران برای پیشبرد گفت‌و‌گوهای هسته‌ای


عبدالله گل، رئیس جمهور ترکیه در ایران
رئیس جمهور ترکیه روز پنجشنبه و پس از بازگشت از سفر چهار روزه خود از ایران اعلام کرد که این کشور بر سر طراحی «نقشه راهی» برای پیشبرد مسئله مناقشه برانگیز هسته‌ای جمهوری اسلامی، با ایران همکاری خواهد کرد.

خبرگزاری رسمی آلمان به نقل از خبرگزاری نیمه رسمی آناتولی در ترکیه می‌نویسد که عبدالله گل، رئیس جمهوری ترکیه گفته است که آنکارا و تهران توافق کرده‌اند تا با یکدیگر بر روی طرح «نقشه راه جدیدی برای انرژی هسته‌ای» ایران فعالیت کنند و افزوده است که ترکیه تمام تلاش خود را برای پیشبرد این مسئله از طریق «دیپلماسی و گفت‌و‌گو» به کار خواهد گرفت.

آقای گل در مورد جزئیات این همکاری توضیحی نداده و تنها گفته است که احمد داوود اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه و سعید جلیلی، گفت‌و‌گو کننده ارشد هسته‌ای ایران در این مذاکرات حضور خواهند داشت.

رئیس جمهور ترکیه که ۲۴ بهمن ماه برای یک سفر رسمی چهار روزه و به منظور تقویت روابط اقتصادی وارد تهران شد، کمتر از یک ماه پیش از این میزبان مذاکرات هسته‌ای ایران و شش قدرت جهانی بود؛ گفت‌و‌گوهایی که نتیجه خاصی در بر نداشت.

در این مذاکرات دو روزه، جمهوری اسلامی برای پیشرفت مذاکرات خواستار لغو تحریم‌ها و داشتن چرخه کامل سوخت هسته‌ای شد که این درخواست از سوی نمایندگان ۵+۱ رد شد، اگرچه جمهوری اسلامی بعدها تأکید کرد که تلقی غرب از خواسته‌های ایران به عنوان پیش‌شرطی برای گفت‌و‌گوها درست نیست.

کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت‌و‌گوهای هسته‌ای با ایران را «دلسرد کننده» خواند و اعلام کرد که قراری برای جلسه‌های بعدی مذاکره تعیین نشده است.

پس از این مذاکرات جمهوری اسلامی اعلام کرد که برای بحث پیرامون تبادل سوخت هسته‌ای حاضر به مذاکره مستقیم با روسیه است و نیازی نیست که فرانسه و آمریکا در این پروژه حضور داشته باشند؛ پیشنهادی که از سوی روسیه پاسخ روشنی به همراه نداشت.

غرب بر این باور است که فعالیت‌های هسته‌ای ایران ماهیتی نظامی دارد و خواهان آن است که ایران با شفاف سازی در مورد برنامه هسته‌ای خود، نگرانی‌های موجود را برطرف کند.

این در حالی است که جمهوری اسلامی ضمن تأکید بر صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای خود، می‌گوید که بر سر حقوق هسته‌ای خود با هیچ کشوری وارد مذاکره نخواهد شد و به غنی سازی اورانیوم ادامه خواهد داد.
XS
SM
MD
LG