لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۰۶

مخالفت آلمان و بریتانیا با طرح فرانسه برای کنترل فضای مجازی


نیکلا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه
در حالی که نیکلا سرکوزی، رئیس جمهور فرانسه، قصد دارد در نشست سالانه گروه هشت پیشنهاد تدوین قوانینی برای کنترل اینترنت را مطرح کند، بریتانیا و آلمان اعلام کرده‌اند که با این طرح موافق نیستند.

به نوشته روزنامه گاردین، نیکلا سارکوزی قصد دارد در نشست این گروه که روز پنج‌شنبه در دوویل فرانسه آغاز خواهد شد، پیشنهاد تنظیم قوانینی برای اینترنت به منظور، به گفته وی، جلوگیری از پایمال شدن حقوق فردی و تجاوز به فضای خصوصی افراد را مطرح کند.

وی روز گذشته نیز در نشست موسوم به «ای‌جی هشت»، نشستی با حضور هزاران مدیر‌ شرکت‌های اینترنتی از جمله گوگل و فیس‌بوک، در مورد نفوذ به فضای خصوصی افراد هشدار داد و گفت که اگر تکنولوژی امری خنثی ‌است، «نحوه استفاده از آن خنثی نیست».

وی با اشاره به حمایت از کودکان و احترام به فضای خصوصی به عنوان قواعد جهانی، گفت که عدم اقدام درخور دولت‌ها، می‌تواند منجر به هنجارشکنی و آشوب شود.

این در حالی است که دولت بریتانیا اعلام کرده است که غیر از تنظیم مقررات، روش‌های دیگری نیز برای کنترل فضای مجازی وجود دارد که بهتر است ابتدا به آن‌ها پرداخت و تأکید کرده است که در حال حاضر به فکر تنظیم قوانین اینترنتی نیست.

در عین حال پیتر فریدریش، وزیر کشور آلمان، نیز روز چهارشنبه پیشنهاد نیکلا سرکوزی در مورد کنترل حوزه اینترنت را رد کرده و تأکید کرد که آلمان از طریق موظف کردن کمپانی‌های اینترنتی به تنظیم مقررات شخصی، به راه‌حل بهتری دست یافته است.

وی خاطرنشان کرد که اینترنت برای شخصیت‌های حقیقی و حقوقی یک «منطقه آزاد» به شمار می‌رود.

به نوشته خبرگزاری رسمی آلمان، طرح پیشنهادی رئیس جمهور فرانسه تاکنون از سوی شماری از شرکت‌های اینترنتی نیز مورد انتقاد قرار گرفته است.

نشست گروه هشت، متشکل از کشورهای فرانسه، آلمان، ایتالیا، بریتانیا، ژاپن، ایالات متحده، کانادا و روسیه از روز پنج‌شنبه آغاز خواهد شد و قرار بر این است که پنج تن از اعضای نشست ای‌جی هشت، گزارشی را در مورد فضای مجازی تنظیم و برای بررسی به گروه جی هشت تحویل دهند.
XS
SM
MD
LG