لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹ تهران ۰۴:۰۷

آمریکا با ناکافی خواندن تغییر دولت مصر خواستار «اصلاحات واقعی» شد


معترضین مصری خواستار برکناری حسنی مبارک، رئیس جمهور مصر هستند.
ساعاتی پس از معرفی احمد شفیق، وزیر هوانوردی و فرمانده پیشین نیروی هوایی را به نخست‌وزیری برگزید، کاخ سفید اعلام کرد که تغییر دولت برای بازگرداندن آرامش به کشور کافی نیست.

به گزارش خبرگزاری‌های خارجی، به دنبال جلسه اضطراری باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا و اعضای شورای امنیت ملی این کشور که در آخرین ساعات شنبه شب در واشینگتن برگزار شد، کاخ سفید با انتشار بیانیه‌ای خواستار آن شد که حسنی مبارک، رئیس جمهوری مصر اقدامی فراتر از تغییر دولت صورت دهد و «اصلاحات واقعی» در مصر را در پیش بگیرد.

در این بیانیه‌ آمده است که آمریکا همچنان بر پرهیز از خشونت در مصر تأکید دارد و از پیگیری اقدامات «قطعی» به منظور پیشبرد «اصلاحات سیاسی در مصر» حمایت می‌کند.

پیشتر نیز فیلیپ کرولی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در توئیتر خود نوشته بود که حسنی مبارک باید به وعده خود در خصوص انجام اصلاحات واقعی عمل کند.

در همین زمینه، بان گی‌مون، دبیر کل سازمان ملل متحد نیز روز یکشنبه بر «پرهیز» از خشونت در جریان اعتراض های مصر تأکید کرد.

وی خواستار «احترام به حقوق ابتدایی، آزادی‌ها و حقوق بشر» شد و افزود: «ما باید به دقت به صدای مردم، خواسته‌ها و اعتراض‌هایشان و همچنین امیدهایشان برای آینده بهتر گوش کنیم.»

روز یکشنبه و در ششمین روز از آغاز اعتراض‌ها در مصر، معترضان به حکومت حسنی مبارک در مصر، همچنان در خیابان‌ها حضور دارند.

علیرغم هشدار دولت مصر به مردم در مورد حضور در خیابان‌ها و حضور نیروهای ارتش در خیابان‌های قاهره، معترضان بار دیگر در مرکز قاهره گرد هم آمده‌اند.

به گزارش خبرگزاری‌ها در حدود ۲۰۰ نفر از شهروندان شب گذشته میدان آزادی (التحریر) قاهره را که یکی از مراکز اصلی تجمعات است، ترک نکرده و شب را در این میدان به صبح رسانده‌اند.

فرار صدها زندانی از از زندان‌های مصر

مقامات رسمی مصر روز یکشنبه اعلام کردند که صدها نفر از زندانیان مصر، از جمله برخی از اعضای حزب غیر قانونی اخوان المسلمین، از زندان‌ها گریخته‌اند.

حزب اسلامی اخوان المسلمین در تأیید این خبر گفته است که ۳۴ نفر از اعضایش از زندان‌های فرار کرده‌اند. خبرگزاری رویترز نیز افزوده است که ۷ نفر از این افراد از اعضای کمیته مرکزی حزب اخوان‌المسلمین هستند.

علاوه بر این به نوشته خبرگزاری فرانسه، هشت نفر از اعضای جنبش مقاومت اسلامی فلسطین، حماس نیز در میان زندانیان فراری بوده‌اند که تا کنون دو نفر از آنها وارد غزه شده‌اند.

به گفته مقامات مصر، زندانیان شب شنبه زندان‌ها را به آتش کشیده‌اند و پس از درگیری با محافظان زندان، فرار کرده‌اند.

این مقامات افزوده‌اند که این زندانیان از سوی باندهای مسلحی که از بیرون زندان را مورد حمله قرار داده بودند، حمایت می‌شدند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که در جریان این درگیری‌ها عده‌ای کشته و برخی دیگر زخمی شده‌اند. خبرگزاری فرانسه تعداد زندانیان کشته شده را دستکم هشت نفر اعلام کرده است.

این خبرگزاری افزوده است که ده‌ها جسد در خیابان نزدیک به زندان «ابو زعبل» قاهره مشاهده شده است.
XS
SM
MD
LG