لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۱۶

انتقاد صریح آمریکا از گفته سلیمان درباره نبود فرهنگ دموکراسی در مردم مصر


رابرت گیبز، سخنگوی باراک اوباما
کاخ سفید روز سه‌شنبه اظهارات عمر سلیمان، معاون حسنی مبارک، را که از «نبود فرهنگ دموکراسی در میان مردم مصر» سخن به میان آورده بود، مورد انتقاد قرار داد و این ادعا را «کاملا بیهوده» ‌خواند.

به گزارش شبکه خبری سی‌ان‌ان، رابرت گیبز، سخنگوی باراک اوباما،‌ رئیس جمهور ایالات متحده، روز سه‌شنبه در این زمینه گفت که ادعای سلیمان در مورد مهیا نبودن شرایط دموکراسی در مصر، با آن چه که در خیابان‌های قاهره و سایر نقاط مصر در حال رخ دادن است، همخوانی ندارد.

عمر سلیمان در تاریخ ۱۷ بهمن در مصاحبه با شبکه خبری «اِی‌بی‌سی» تأکید کرده بود که حرکت به سوی دموکراسی در مصر تا زمانی که «مردم فرهنگ دموکراسی» نداشته باشند امکان‌پذیر نیست.

رابرت گیبز این اظهارات آقای سلیمان را «کاملا بیهوده» دانست و افزود که سخنان وی بر اندیشه‌ها و خواسته‌های معترضانی که خواهان «فرصت‌های بیشتر و آزادی» هستند منطبق نیست.

معاون حسنی مبارک در مصاحبه خود همچنین اعتراضات مصر را ناشی از تحریکات «دیگران» و «جریان اسلامی» دانست که به گفته وی جوانان را به اعتراض وامی‌دارند. وی افزود که این اعتراضات «ایده»‌ مردم مصر نیست و «از خارج» به آن‌ها دیکته می‌شود.

رابرت گیبز در واکنش به این اظهارات اعلام کرد که گفته‌های آقای سلیمان با آن‌چه که «در واقع در حال رخ دادن است، اختلاف فاحشی دارد».

عمر سلیمان که پیشتر اعلام کرده بود دولت مصر برنامه‌ای برای انتقال «مسالمت‌آمیز» قدرت در این کشور را آماده کرده در مصاحبه با «ای‌بی‌سی» نیز خاطرنشان کرد که روند انتقال قدرت از هم‌اکنون و همزمان با دیدار وی با اعضای احزاب مخالف آغاز شده است.

وی همچنین تأکید کرد که آقای مبارک تا انتخابات بعدی بر مسند قدرت باقی خواهد ماند و افزود که اگر حسنی مبارک کناره‌گیری کند، «دیگران» کشور مصر را به سوی «بی‌ثباتی» خواهند کشاند.

در پاسخ به این سخنان، رابرت گیبز روز سه‌شنبه ضمن اشاره به تداوم بازداشت‌، ضرب و شتم‌ و آزار خبرنگاران و فعالان حقوق بشری، دولت حسنی مبارک را مستقیما مورد انتقاد قرار داد و تأکید کرد که دولت مصر به این رفتار خود پایان دهد.

وی همچنین تأکید کرد که به باور وی در صورتی که اصلاحات به صورت عملی در این کشور به اجرا در نیاید، اعتراض‌های خیابانی در مصر همچنان ادامه خواهد داشت.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG