لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۸:۵۳
رهبران برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی، پنج کشور معروف به گروه بریکس، در پایان نشست دو روزه خود با تهدید نظامی علیه ایران مخالفت کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، رهبران «قدرت‌های در حال ظهور» روز چهارشنبه هفتم فروردین ماه در پایان اجلاس دو روزه خود در بندر دوربان در آفریقای جنوبی، بر مخالفت خود با تهدید نظامی علیه ایران تاکید کردند.

رهبران این پنج کشور، برزیل، روسیه هند، چین و آفریقای جنوبی، در پایان نشسته دو روزه خود اعلام کرده‌اند: «ما نگران تهدید به اقدام نظامی و همان اندازه نگران تحریم‌های یکجانبه هستیم.»

در هفته‌های اخیر، بحث‌ها درباره احتمال حمله نظامی اسرائیل به ایران بار دیگر بالا گرفته است. مقامات آمریکایی نیز در عین سخن‌گفتن راه‌حل دیپلماتیک برای پرونده هسته‌ای ایران، بر حق اسرائیل در دفاع از امنیت خود نیز تاکید کرده‌اند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده، در آستانه سفر به اسرائیل در مصاحبه‌ای گفت بیش از یک سال طول می‌کشد تا ایران بتواند یک بمب اتم تولید کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، باراک اوباما یک هفته پیش از سفر به اسرائیل در مصاحبه با شبکه دو این کشور گفت: «ما فکر می‌کنیم بیش از یک سال یا چیزی در این حدود طول خواهد کشید که ایران در واقع یک بمب تولید کند اما بدیهی است که ما نمی‌خواهیم به این موقع خیلی نزدیک بشویم.»

او در عین حال باراک روز ۳۰ اسفند در اسرائیل گفت: «حمایت ایالات متحده از اسرائیل در برابر تهدیدهای منطقه‌ای از جمله تهدید ایران اتمی تزلزل‌ناپذیر است و در جریان این سفر به مردم اسرائیل این پیام را می‌دهم که این حمایت بی‌قید و شرط ادامه خواهد یافت.»

دولت‌های غربی و اسرائیل درباره اهداف ایران از برنامه هسته‌ای ابراز تردید می‌کنند و تهران را به حرکت در مسیر تولید سلاح هسته‌ای متهم می‌کنند. ایران این اتهامات را همواره رد کرده است.

گروه بریکس که دو عضو صاحب حق وتو در شورای امنیت سازمان ملل یعنی روسیه و چین عضو آن هستند، خواسته است که رویارویی بر سر برنامه اتمی ایران از «شیوه‌های سیاسی و دیپلماتیک» حل شود.

این بیانیه درست بعد از آن منتشر شده است که رئیس جمهوری آمریکا باراک اوباما بر تعهد خود به این که همه گزینه‌ها را برای پیشگیری از تسلیحاتی‌شدن برنامه هسته‌ای ایران در نظر دارد.

رهبران بریکس همچنین «نگرانی عمیق» خود درباره امنیت رو به زوال و وضعیت انسانی در سوریه ابراز کرده‌اند و به طور ضمنی با درخواست دولت‌های غربی برای کنار رفتن بشار اسد مخالفت کرده‌اند.

این پنج کشور خواستار یک «روند سیاسی سوری‌محور» برای دستیابی به صلح از طریق گفت‌وگو شده‌اند که «خواسته‌های مشروع همه گروه‌های جامعه سوری را برآورده می‌کند و استقلال سوریه را نیز محترم می‌شمرد».

این گروه همچنین با «هر نوع نظامی‌تر شدن نزاع در سوریه» مخالفت کرده است.

کشورهای بریکس در عین حال خواستار اجازه دسترسی کمک‌های بشردوستانه به سوریه شده‌اند. حکومت سوریه تاکنون درخواست سازمان ملل و گروه‌های امدادی را برای دسترسی به مناطق تحت تسلط شورشیان رد کرده است.

دو سال از اعتراض و شورش در سوریه می‌گذرد و منابع سازمان ملل می‌گویند ۷۰ هزار نفر در این مدت در جریان این درگیری‌ها کشته شده‌اند. مخالفان بشار اسد، روسیه، ایران و چین را به حمایت از حکومت دمشق متهم می‌کنند. حکومت سوریه نیز آمریکا، ترکیه و برخی از دولت‌های عربی را به حمایت از شورشیان متهم می‌کند.
XS
SM
MD
LG