لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۷:۱۸
وبسایت نوروز گزارش داده است که محسن میردامادی دبیرکل جبهه مشارکت روز چهارشنبه نهم اسفند از زندان اوین به مرخصی آمد.

این فعال سیاسی که پس از انتخابات مناقشه‌برانگیز ریاست‌جمهوری خرداد ۸۸ بازداشت شد، پیش از این نیز به مرخصی آمده بود.

او در اردیبهشت سال ۸۹ به جرم «اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی و فعالیت تبلیغی علیه نظام» به ۶ سال حبس و ۱۰ سال ممنوعیت از فعالیت حزبی و مطبوعاتی محکوم شد.

آقای میردامادی در مجلس ششم (۱۳۷۸ تا ۱۳۸۲) نماینده تهران و رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی بود اما صلاحیت او برای انتخابات مجلس هفتم در سال ۸۲ مورد تأیید شورای نگهبان قرار نگرفت.

محسن میردامادی همچنین مدیرمسئول روزنامه نوروز، ارگان حزب مشارکت و از جمله رسانه‌های عمده اصلاح‌طلب در زمان خود بوده است. این روزنامه در تیرماه ۱۳۸۱ توقیف شد و علاوه بر آن آقای میردامادی به ۶ ماه حبس محکوم شد.

او از سال ۱۳۸۵ به دبیرکلی حزب مشارکت ایران اسلامی انتخاب شد. دولت ایران این حزب را پس از انتخابات سال ۸۸ غیرقانونی اعلام کرده است.

شکایت از «سردار مشفق» و حبس مجدد

در مرداد ماه ۸۹، هفت فعال سیاسی اصلاح‌طلب و از جمله محسن میردامادی در شکایت‌نامه‌ای خطاب به رئیس قوه قضائیه و نیز رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح، برخی از فرماندهان قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران به دخالت‌های «غیرقانونی» در روند انتخابات متهم و درباره آنان اعلام جرم کردند.

این نامه به امضای محسن امین‌زاده، مصطفی تاجزاده، عبدالله رمضان‌زاده، فیض‌الله عرب‌سرخی، محسن صفایی فراهانی، محسن میردامادی و بهزاد نبوی منتشر شد که هر هفت نفر، در جریان محاکمه‌های پس از انتخابات ریاست جمهوری خرداد ۸۸ به تحمل حبس‌های طویل‌المدت محکوم شدند.

این هفت نفر در شکایت‌نامه خود با استناد به اظهاراتی که از یک مقام نظامی- اطلاعاتی با عنوان «سردار مشفق» منتشر شده بود، آن را سندی درباره دخالت‌های فرماندهان سپاه در انتخابات بر شمردند.

اظهارات این مقام امنیتی پیشتر در آذرماه سال ۸۸ با عنوان «سخنان معاون وزیر اطلاعات در جمع روحانیون مشهد» منتشر شده بود. او در این سخنان به تحلیل صحنه سیاسی ایران و وظایف سپاه در این باره پرداخته بود و به‌صراحت از فعالیت‌های سپاه درباره انتخابات و در برخورد با اصلاح‌طلبان سخن گفته بود.

انتشار این نامه باعث شد این هفت فعال اصلاح‌طلب که در مرخصی از زندان بودند یا با قرار وثیقه آزاد شده بودند، دوباره بازداشت و احضار شوند.
XS
SM
MD
LG