لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ تهران ۰۸:۱۱

بارش برف بهاری زمستان را به ایران بازگرداند


بارش برف مسدود شدن محورهای ارتباطی در مناطق کوهستانی ایران را به دنبال داشته است
در حالی که نزدیک به یک ماه از آغاز بهار می‌گذرد، بارش غیرمنتظره برف در چند استان ایران بسته شدن محورهای ارتباطی و تعطیلی مدارس را به دنبال داشته است.

بارش برف بهاری از یکشنبه شب در برخی مناطق غرب و شمال غرب ایران آغاز شده است. بر اساس گزارش خبرگزاری های ایرنا و مهر، استان‌های اردبیل، کردستان، زنجان، قزوین و آذربایجان شرقی شاهد بارش برف در بیست و چهارمین روز بهار بوده‌اند.

بر اساس اعلام اداره راه و ترابری شهرستان خلخال واقع در استان اردبیل ارتفاع برف در بخش‌هایی از این شهرستان به بیش از نیم متر رسیده است. به گفته رييس اداره راه و ترابري خلخال بارش سنگين برف که از عصر روز گذشته در اين شهرستان آغاز شده هم اکنون نيز با شدت بيشتري ادامه دارد.

بر اساس این گزارش عبور خودروها از محورهای اصلی شهرستان خلخال که استان اردبیل را به استان‌های گیلان و زنجان متصل می‌کند، تنها با استفاده از زنجیر چرخ امکان پذیر است.

همچنین شهرستان سقز در استان کردستان نیز شاهد بارش برف بوده و بر اساس گزارش سازمان هواشناسی میزان بارش برف در این منطقه بیش از ده سانتی‌متر بوده است. خبرگزاری مهر از بارش شدید باران در سایر مناطق استان کردستان و آب گرفتگی در سطح معابر این استان گزارش داده است.

بارش برف از ساعات اولیه بامداد دوشنبه استان زنجان را نیز سفید پوش کرده و مردم را به روشن کردن بخاری‌ها و استفاده از پوشاک زمستانی واداشته است.

یکی از کارشناسان اداره هواشناسی استان زنجان علت بارش برف درسطح اين استان را نفوذ سامانه بارش‌زا از درياي سياه و مديترانه ذکر کرده و به ایرنا گفته است، بارندگي در اين استان از بعد ازظهر يکشنبه به صورت باران آغاز شده و اواخر وقت يکشنبه شب به صورت بارش برف ادامه يافته است.

بر اساس این گزارش دمای هوا در زنجان در روز دوشنبه با پنج درجه کاهش نسبت به روز یکشنبه به یک درجه زیر صفر رسیده است. به دنبال بارش شدید برف در استان زنجان کلیه مدارس در این استان در روز دوشنبه تعطیل شدند.

همچنین چندی محور مهم ارتباطی در این استان از جمله جاده زنجان به طارم مسدود شده است. مهدی کروبی از نامزدهای ریاست جمهور ایران که روز یکشنبه در ادامه سفرهای انتخاباتی‌اش به شهر طارم سفر کرده بود، بر اثر بارش برف سنگین در شهر طارم مجبور شدت مدتی بیشتر در این شهر باقی بماند. به گزارش مهر شماری از خبرنگاران همراه وی نیز در برف طارم گرفتار شده‌اند.

در استان گیلان واقع در شمال ایران نیز برف باریده است و ارتفاع برف در برخی مناطق این استان به چهل سانتی‌متر هم رسیده است. همچنین بارش شدید برف در گردنه حیران در حوالی ظهر روز دوشنبه نیز با شدت ادامه داشته است. گردنه حیران از مهم‌ترین مسیرهای ارتباطی در استان اردبیل به شمار می‌آید.

بر اساس اعلام اداره هواشناسی استان قزوین بارش برف در این استان از نخستین ساعات روز دوشنبه آغاز شده است و در برخی نقاط همچنان ادامه دارد. بارش شدید برف در مناطق کوهستانی این استان به بروز اختلال در رفت و آمد خودروها در محورهای ارتباطی منجر شده است.

بارش غیرمنتظره برف در استان‌های غرب و شمال غرب ایران باغداران را در این مناطق نسبت به سرمازدگی محصولات درختی نگران کرده است. هر چند این بارش‌ها موجب خوشحالی کشاورزان دیم‌کار شده است.
XS
SM
MD
LG