لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۳:۴۹

آغاز محاکمه ۲۲ نفر دیگر از معترضان به حکومت در بحرین


در حالى که حکومت بحرین در ادامه برخورد با تظاهرکنندگان ضد حکومتى در این کشور محاکمه ۲۲ نفر دیگر را آغاز کرده است، مخالفان می‌گویند این گونه اقدامات «تلافى‌جویانه» و «تحریک‌آمیز» مغایر «گفت‌وگوى ملى» در بحرین است.

به گزارش خبرگزارى رویترز، محاکمه ۲۲ نفر دیگر در بحرین به اتهام مشارکت در اعتراض‌هاى ضد حکومتى در این کشور روز سه‌شنبه آغاز شده است.

بر اساس اعلام خبرگزارى رسمى بحرین، ارتش این کشور ۵۲ نفر را در ارتباط با اعتراض‌هاى اوایل سال جارى میلادى دادگاهى کرده است که از این میان ۲۲ متهم دیگر با اتهام‌هایى مانند «حمایت از براندازى، انتشار تصاویرى به منظور ضربه زدن به اعتبار کشور و حمل شمشیر» روبه‌رو هستند.

این در حالى است که مخالفان حکومت سنى بحرین که اکثریت ساکنان آن را شیعیان تشکیل مى‌دهند اعلام کرده‌اند که صدها نفر در این کشور به دلیل شرکت در اعتراض‌هاى ضد حکومتى دادگاهى شده‌اند.

بر اساس اعلام گروه وفاق، به عنوان عمده‌ترین گروه شیعه مخالف در بحرین، تاکنون ۵۰ نفر محکوم شده و به مجازات‌هاى گوناگونى مانند زندان و حتى اعدام محکوم شده‌اند.

مخالفان از این گونه اقدام‌هاى حکومت با عنوان نوعى «انتقام‌جویى» یاد کرده‌اند. یکى از چهره‌هاى مخالفان حکومت بحرین که نخواست نامش فاش شود، با اشاره به برگزارى دادگاه‌هاى معترضان گفته است: «این اقدام به زبان ساده صرفاً انتقام‌جویى است.»

در مقابل حکومت پادشاهى بحرین که به ایالات متحده آمریکا نزدیک است، مى‌گوید شمار کسانى که دادگاهى شده‌اند به مراتب کمتر از میزانى است که مخالفان اعلام کرده‌اند و تنها کسانى محاکمه مى‌شوند که «مرتکب جرمى» شده باشند.

محاکمه شرکت‌کنندگان در اعتراض‌هاى ضد حکومتى در بحرین در حالى همچنان ادامه دارد که حکومت این کشور حدود دو هفته پیش حالت فوق‌العاده در این کشور را لغو کرده و از آمادگى خود براى گفت‌وگو با مخالفان خبر داده بود.

در ماه مارس سال جارى میلادى و به دنبال گسترش اعتراض‌ها در بحرین، حکومت پادشاهى این کشور حالت فوق‌العاده اعلام کرده و با حمایت نیروهاى نظامى اعزام شده از چند کشور عربى دیگر حوزه خلیج فارس از جمله عربستان و امارات به سرکوب شدید معترضان هوادار دموکراسى روى آورده بود.

از سوى دیگر فعالان هوادار دموکراسى در بحرین اعلام کرده‌اند که ۴۷ دانشجوى دانشگاه پلى‌تکنیک بحرین به دلیل انتشار مطالب سیاسى در وب‌سایت‌های فیس‌بوک و توییتر از دانشگاه اخراج شده‌اند.

در همین حال معاون رئیس این دانشگاه در گفت‌وگو با روزنامه الایام بدون اعلام شمار دانشجویان اخراج شده، گفته است عده‌اى از دانشجویان «به دلیل اقدام‌هاى مغایر با قانون اساسى» اخراج شده‌اند.

گروه اپوزیسیون وفاق با انتشار بیانیه‌اى محاکمه مخالفان و اخراج دانشجویان را در تضاد با برنامه اعلام شده از سوى حکومت براى انجام گفت‌وگوهاى ملى دانسته و از آن با عنوان اقدامى تحریک‌آمیز یاد کرده است.
XS
SM
MD
LG