لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۱۰

چهار هزار مدرسه به حوزه‌های علمیه واگذار می‌شوند


علی احمدی وزیر آموزش و پرورش تفاهم نامه واگذاری مدارس به حوزه ها را امضا کرده است
خبرگزاری مهر روز شنبه به نقل از یکی از مسئولان حوزه‌های علمیه ویژه زنان اعلام کرد که بیش از چهار هزار مدرسه در سراسر کشور در اختیار حوزه‌های علمیه قرار می‌گیرد.

این خبرگزاری افزود که تفاهم‌نامه‌ای در این زمینه میان علی احمدی وزیر آموزش و پرورش ایران و آیت الله مرتضی مقتدایی مدیر حوزه علمیه قم امضا شده است.

به گفته اصغر عبداللهی که خبرگزاری مهر از او با عنوان «معاون مالی و اداری مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران» نام برده است، چهار هزار و دویست واحد آموزشی در مقاطع ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان در سراسر کشور به مدت پنج سال در اختیار حوزه‌های علمیه قرار می‌گیرد.

بر اساس تفاهم‌نامه وزارت آموزش و پرورش ایران و مدیر حوزه علمیه قم آموزش و پرورش فضای آموزشی مورد نیاز را در قالب واگذاری مدارس تامین می‌کند و مدیران این مدارس نیز با توافق حوزه تعیین خواهند شد.

در تفاهم‌نامه وزارت آموزش و پرورش و حوزه علمیه همچنین آمده است، که وزارت آموزش و پرورش کادر تخصصی مورد نیاز این مدارس را بر عهده دارد و حوزه‌های علمیه هزینه‌های جاری مدارس را تامین می‌کنند. عبدللهی همچنین از ارایه خدمات مانند تعیین مستخدم برای مدارس را از دیگر تعهدات حوزه‌ها برشمرده است.

انتظار می‌رود در چارچوب این تفاهم‌نامه بخشی از چهار هزار و دویست مدرسه مورد توافق در مهر ماه سال جاری خورشیدی در اختیار حوزه‌های علمیه قرار گیرد.

معاون مالی و اداری مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران همچنین ابراز امیدواری کرده است، تفاهم‌نامه میان وزارت آموزش و پرورش و حوزه علمیه راه را برای واگذاری مدارس آموزش و پرورش به نهادهای مختلف حوزوی هموار کند.

در گزارشی دیگر خبرگزاری مهر به نقل از همین مقام حوزه علمیه قم از ایجاد مدارس پیش حوزوی در ایران خبر داده بود. بر این اساس قرار است با همکاری آموزش و پرورش در سراسر ایران مدارس پیش حوزوی دخترانه در مقاطع ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان تاسیس شود.

اصغر عبداللهی تاسیس مدارس پیش حوزوی را اقدامی در راستای اصل کوچک سازی دولت خوانده است. وی توضیح نداده است که آیا این مدارس جایگزین مدارس کنونی می‌شود یا به عنوان مکمل مدارس عمل خواهد کرد.

اما با توجه به این که تاسیس مدارس پیش‌حوزوی تنها برای دختران پیش بینی شده است، انتظار می‌رود که این اقدام به منظور آماده سازی دختران برای ورود به حوزه‌های علمیه صورت گیرد.

در این صورت با تاسیس مدارس پیش حوزوی در مقاطع ابتدایی و راهنمایی دختران از همان ابتدا تحت آموزش‌های حوزوی قرار می‌گیرند.

بر اساس این گزارش قرار است، در مرحله نخست در 700 ناحیه آموزش و پرورش در سراسر کشور دبیرستان‌های پیش حوزوی برای دختران تشکیل شود. در مراحل بعدی مدارس پیش حوزوی در مقاطع ابتدایی و راهنمایی نیز تشکیل خواهد شد.

علی احمدی وزیر آموزش و پرورش دولت احمدی نژاد بارها از لزوم تحول در آموزش و پرورش سخن گفته است و در این چارچوب وزارت آموزش و پرورش از مدت‌ها پیش برنامه تفکیک کتاب‌های درسی دختران و پسران را دنبال می‌کند.
XS
SM
MD
LG