لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰ تهران ۲۲:۰۲

«ده‌ها کشته» بر اثر فوران آتشفشان در ژاپن


فوران کوه آتشفشان «اونتاکه» در کشور ژاپن ده‌ها کشته و زخمی برجای نهاده‌است.

مقامات محلی شمار کشته‌ها را تا حدود بیست و چهار ساعت بعد، دست‌کم ۳۱ تن و شمار زخمی‌ها را حدود چهل نفر اعلام کردند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیدپرس، فوران کوه آتشفشانی از ظهر شنبه پنجم مهر، بیست و هفتم سپتامبر، به وقت محلی آغاز شد که بر اثر آن، مواد مذاب، گدازه‌های آتشفشانی و خاکستری عظیم به طول چندین کیلومتر از بدنه کوه جاری شده‌است.

غلیان کوه آتشفشانی همراه با برخاستن ستونی قطور از دود و خاکستر تا ارتفاع حتی ۱۰ کیلومتر و فورانی از گدازه‌های سوزان به روی پهنه کوه، دستکم تا ظهر یکشنبه ادامه یافته بود.

محلی که آتشفشان کوه «اونتاکه» از آن بروز کرده، در میانه ژاپن و در ۲۱۰ کیلومتری غرب توکیو، پایتخت، در حد فاصل «ناگانو» و «گیفو» و بر سر راه جزیره مهم «هونشو» قرار دارد.

امدادگران زبده برای نجات جان گردشگران و مردم محلی که در اطراف این کوه گرفتار شده‌اند، به تلاش پرداخته‌اند؛ از بالگردهای پلیس برای این امدادرسانی استفاده می‌شود.

نیروهای تجسس و امداد می‌گویند در حال به‌کارگیری هلیکوپترهای نظامی برای جستجوی شماری از ناپدیدشدگان هستند.

روز شنبه در اولین ساعات پس از وقوع این آتشفشان، از ناپدید شدن رد پای چهل و پنج نفر خبر داده شد اما بنظر می‌رسد که با افزایش شمار جسدهای بدست آمده، از تعداد ناپدیدشدگان کم شده باشد.

نیروهای نظامی و امنیتی ژاپن در تلاش‌های امداد و نجات سهیم شده‌اند.

کوه «اونتاکه» با ۳۰۶۷ متر ارتفاع برای کوهنوردان پرجذبه است؛ در لحظه فوران گدازه‌های آتشفشانی، دویست و پنجاه کوهنورد در این کوه در گردش بودند.

براساس گزارش رسانه‌های محلی، کوهنوردان توانسته‌اند خود را نجات داده و به پایین کوه بیایند.

اما نجات‌یافتگان و مردم اطراف به خبرگزاری‌ها گفته‌اند، توده‌های غلیظ خاکستر ریخته شده از کوه آتشفشانی، راه نفس کشیدن را برای آنها بسیار سخت کرده‌است.

شرکت‌های هوایی منطقه برای جلوگیری از هر گونه رویداد احتمالی از پرواز بر فراز منطقه خودداری کرده و مسیر بسیاری از پروازهای عادی، تغییر کرده‌است.

نگرانی از این که فوران آتشفشان بر نیروگاه‌های هسته‌ای اثر بگذارد، وجود ندارد زیرا در نزدیکی‌های این کوه هیچ نیروگاه هسته‌ای برپا نشده‌است.

با وجود این، کارشناسان محیط زیست ژاپن بعید ندانسته‌اند که آتشفشان کوه «اونتاکه» بزودی تکرار شود.

ژاپن در سال‌های اخیر با فجایع زیست‌محیطی متعددی، از جمله در ارتباط با نیروگاه‌های هسته‌ای، که هزاران کشته و ویرانی‌های زیادی برجای نهاده، دست و پنجه نرم کرده‌است.

کوه «اونتاکه» هفت سال پیش نیز با فاجعه مشابه فوران آتشفشان روبه‌رو شد اما بزرگ‌ترین و پرتلفات‌ترین غلیان آتشفشان کوه ۳۵ سال پیش در سال ۱۹۷۹ رخ داده بود.

دیدن نظرات (۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG