لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۶ مهر ۱۴۰۰ تهران ۱۳:۱۹

انتقاد فعال ضد مسلمان آمریکا به نمایشگاه تمدن اسلامی


یک دستگاه موسیقی از کتاب دستگاه‌های خودکار بدیع‌الزمان جزری.
در روزهای اخیر «پاملا گلر» از فعالان سرشناس ضد اسلام در آمریکا حملات تبلیغاتی علیه نمایشگاهی از آثار علمی متعلق به تمدن اسلامی تحت عنوان «هزار و یک اختراع» را تشدید کرده‌است. این نمایشگاه که به ابتکار موسسه «نشنال جیوگرافیک» برگزار می‌شود از ماه اوت در موزه شهر واشنگتن افتتاح شده و قرار است تا ماه فوریه ادامه یابد.

به نوشته وب‌سایت «هافینگتون پست»، «پاملا گلر» در اعتراض به برگزاری این نمایشگاه از همراهی «کریستیان آدامز» که نویسنده و از دادستان‌های ارشد شهر واشنگتن است نیز برخوردار شده‌است.

به نوشته «هافینگتون پست» هدف برگزارکنندگان این نمایشگاه آشنایی با نقش دانشمندان دوران طلایی تمدن اسلامی در پیشرفت علوم و اختراعات و ارج‌گذاری به افرادی است که بسیاری از مردم در کشورهای غربی از نقش مهم آنها در پیشرفت علوم اطلاعی ندارند.

خانم «پاملا گلر» اخیرا در مقاله‌ای که در وبلاگ شخصی خود منتشر کرده این نمایشگاه را «تبلیغات اسلامی» و آثار ارائه شده در آن را «جعلی» توصیف کرده‌است. وی مدعی است که نگاه مندرج در توضیحات تاریخی این نمایشگاه «نادرست، تاثیرگذار و خطرناک است و می‌تواند ذهن کودکان آمریکایی را شستشو دهد.»

وی می‌افزاید که این نمایشگاه چهره‌ای بسیار نرم و رمانتیک از اسلام ارائه می‌دهد و باعث می‌شود که جوانان به جای ارزش‌گذاری و درک تمدن شیفته مظاهر فرهنگی اسلام شوند.

«کریستیان آدامز» از دادستان‌های سرشناس و محافظه‌کار شهر واشنگتن نیز ضمن پذیرش نکاتی هم‌چون فناوری‌های جالب و طراحی ارزنده این نمایشگاه، آن را «گمراه‌کننده» توصیف کرده‌است.

وی در مقاله‌ای که در مطبوعات محلی چاپ شده می‌نویسد که در این نمایشگاه از زبان بسیار زیرکانه‌ای استفاده شده که علاوه بر جلب بیننده بیشتر می‌تواند افراد را به سمت برداشت‌های تاریخی نادرستی سوق دهد. به گفته وی در بسیاری از موارد افسانه و علوم با هم آمیخته شده و یا شایعات جای حقایق تاریخی را گرفته‌اند.

یکی از نکات مطرح شده در این نمایشگاه که «کریستیان آدامز» به شدت به آن اعتراض کرده نسبت دادن اختراع دوربین و یا فن پرواز به دانشمندان کشورهای حوزه تمدن اسلامی است.

حقیقت این است که بر اساس دانشنامه علوم آمریکا یک دانشمند مسلمان و ساکن شهر قاهره به نام «ابوعلی الحسن ابن الحسن ابن الحیات» نخستین کسی بوده که شیئی به نام دوربین تاریک را توصیف کرده‌است که در واقع جد دوربین‌های امروزی است.

یکی از مسئولان موسسه «نشنال جیوگرافیک» که مدیریت نمایشگاه را بر عهده دارد در مقابل این انتقادها می‌گوید که هر بازدیدکننده‌ای نظر و برداشت متفاوتی از این نمایشگاه خواهد داشت و هدف اصلی نیز دقیقا همین است.

چند ماه پیش که این نمایشگاه سیار کار خود را در شهر لس‌آنجلس آغاز کرد هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا در مراسم گشایش آن شرکت داشت. این نمایشگاه در سال ۲۰۱۱ جایزه بهترین نمایشگاه سیار را از سوی بنیاد موزه‌های آمریکا دریافت کرده‌است.

دیدن نظرات (۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG