لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۲۷

واکنش عراقچی به توکلی: محدود به واردات از کشور خاصی نیستیم


عباس عراقچی، معاون حقوقی و بین‌الملل وزیر امور خارجه ایران.
دو روز پس از انتقاد احمد توکلی، نماینده اصولگرای مجلس از آنچه که وی «تحمیل چهار شرکت آمریکایی» به ایران از سوی ۱+۵ خواند، عباس عراقچی، عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران، با رد این موضوع گفت که جمهوری اسلامی «طرف‌های مقابل تجاری‌اش را خود انتخاب می‌کند».

به گزارش خبرگزاری ایسنا، عباس عراقچی روز دوشنبه ۱۹ اسفند درباره موضوع «اجبار» ایران به خرید و واردات از کشورهای خاص در قالب طرح اقدام مشترک ژنو گفت که: «ایران برای تأمین کالاهای مورد نیاز خود محدود به واردات از هیچ کشور خاصی نیست.»

معاون حقوقی و بین‌الملل وزیر امور خارجه ایران افزود: «محدودیت‌هایی بر اساس تحریم‌های غیرعادلانه در سال‌های گذشته بر تجارت کشورمان تحمیل شده که در چارچوب توافق ژنو بخش قابل توجهی از این تحریم‌ها در حال رفع است.»

آقای عراقچی در ادامه گفت: «که بر اساس برنامه اقدام مشترک ژنو، جمهوری اسلامی ایران برای تامین کالاهای مورد نیاز خود به هیچ وجه محدود به خرید و واردات از شرکت یا شرکت‌ها در کشورهای خاصی نیست بلکه طرف‌های مقابل تجاری را تنها خود انتخاب می‌کند.»

این عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران با اشاره به مذاکرات با ۱+۵ تأکید کرد: «جمهوری اسلامی ایران هیچ‌گاه پیشنهادهایی را که کوچک‌ترین خدشه‌ای به استقلال و عزت کشور وارد کند، را نپذیرفته و نخواهد پذیرفت.»

این سخنان عباس عراقچی پس از آن بیان می‌شود که احمد توکلی، نماینده اصولگرای مجلس، روز شنبه هفدهم اسفندماه در نامه‌ای به حسن روحانی، رئیس جمهوری، از نحوه اجرای توافق «ژنو» انتقاد کرد.

احمد توکلی در این نامه گفت که برای خرید خارجی با دارایی‌های آزاد شده ایران از سوی ۱+۵ «چهار شرکت آمریکایی» به ایران تحمیل شده‌اند و افزود که: «چه توجیهی دارد که ما شرکت‌هایی را که می­‌خواهیم از آنان خرید کنیم به تأیید آمریکا برسانیم؟»

وی خطاب به حسن روحانی نوشت: «آیا جنابعالی اطلاع دارید که وزارتخانه ذیربط تنها ۸ شرکت خارجی را برای خرید کالاهای اساسی از طریق وزارت خارجه به ۱+۵ معرفی کرده و آنان تنها ۴ شرکت را پذیرفته­‌اند؟ آیا خبر دارید که مالکین هر ۴ شرکت آمریکایی هستند؟ آیا می­‌دانید این چهار شرکت در دوران دفاع مقدس به ما کالاهای اساسی نمی‌فروختند؟ وقتی انتقال ارز زیر نظر آنان انجام می­­‌شود دیگر چه نگرانی هست که ما از کدام شرکت خرید می‌کنیم؟»

احمد توکلی از رئیس جمهوری ایران پرسیده‌است که آیا از این مسئله مطلع است و در راستای اصلاح این موضوع «دستوری» صادر کرده‌است یا نه؟

ایران و پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل، یعنی آمریکا، روسیه، فرانسه، چین و بریتانیا به علاوه آلمان روز سوم آذرماه توافق کردند که در ازای موافقت ایران با محدود کردن شش‌ماهه برخی جنبه‌های فعالیت هسته‌ای خود برخی تحریم‌های موجود علیه ایران را لغو یا سبک‌تر کنند.

عباس عراقچی در واکنش روز دوشنبه خود به سخنان احمد توکلی در حالی از «در حال رفع بودن بخش قابل توجهی از تحریم‌ها» علیه ایران در چارچوب توافق ژنو سخن گفت که باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا، یک هفته پیش از آن گفته‌بود که «۹۵ درصد تحریم‌ها علیه ایران هنوز به قوت خود باقی است.»

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG