لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۵۲

مصادیق «محتوای مجرمانه» انتخابات ریاست‌جمهوری تعیین شد


روز دوشنبه ۲۳ بهمن کمیته‌ای به نام «کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه» فهرستی از آنچه از نظر این کارگروه «مصادیق محتوای مجرمانه مرتبط با انتخابات ریاست جمهوری» به شمار می‌آید منتشر کرد.

در متن این فهرست که در خبرگزاری فارس انتشار یافته مواردی نیز به چشم می‌خورد که فراتر از مسئله انتخابات ریاست جمهوری است و در بند یازدهم این فهرست آمده‌است که «انتشار هرگونه محتوا مشتمل بر توهین، افترا و نشر اکاذیب علیه نظام، قوای سه‌گانه، سازمان‌های حکومتی و نهادهای اجرایی و نظارتی انتخابات ریاست جمهوری» جرم به حساب می‌آید.

اتهاماتی کلی چون «تشویش اذهان عمومی، سیاه‌نمایی و بیان مطالب خلاف واقع علیه کشور، ایجاد اختلافات مابین اقشار جامعه به ویژه از طریق طرح مسائل قومی و نژادی» نیز در این فهرست از مصادیق «مجرمانه» ذکر شده‌اند.

در ارتباط با انتخابات بعدی ریاست جمهوری، در این فهرست آنچه «استفاده ابزاری از تصاویر اشخاص برای تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری» نامیده شده نیز جرم شناخته شده‌است.

تجمع اعتراض‌آمیز بدون مجوز، اعتصاب، تحصن و انتشار هرگونه محتوا به منظور ترغیب و تشویق مردم به تحریم و یا کاهش مشارکت در انتخابات نیز از دیگر مصادیق «مجرمانه» این فهرست است.

«انتشار هرگونه نتایج نظرسازی و نظرسنجی کاذب در خصوص انتخابات و نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری» از دیگر «جرم‌های» ذکرشده در این فهرست است اما تنظیم‌کنندگان این فهرست توضیحی درباره تعریف دقیق «نظرسازی و نظرسنجی کاذب» ندادند.

اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده نیروی انتظامی، روز هشتم بهمن ماه گفت که «در نظرسنجی‌های صورت گرفته، ۶۰ تا ۶۵ درصد نرخ مشارکت فعال مردم در انتخابات اعلام شده که ما معتقدیم در انتخابات ۶۰ تا ۷۰ درصد به صورت قطعی مشارکت فعال خواهند داشت.»

در همین رابطه، محمدحسین صفار هرندی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، روز نهم دی ماه امسال گفت که نرخ مشارکت در انتخابات آینده ۷۲ درصد خواهد بود.

یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری ایران قرار است روز ۲۴ خردادماه سال آینده برگزار شود و رهبر جمهوری اسلامی ایران به دلیل نگرانی از بروز تنش‌های ناشی از رقابت‌های انتخاباتی گفته که فعالیت در این زمینه هنوز زود است.

انتخابات دهم ریاست جمهوری پس از اعلام نتایج، با چالش بزرگی از سوی نامزدهایی که بازنده این انتخابات اعلام شدند مواجه شد و از جمله تظاهرات‌های گسترده به هواداری دو نامزد اصلاح‌طلب این انتخابات یعنی میرحسین موسوی و مهدی کروبی با سرکوب شدید نیروهای حکومتی روبه‌رو شد.

دیگر «مصادیق مجرمانه»

«انتشار هجو یا هجویه و یا هرگونه محتوای توهین‌آمیز یا تخریب در فضای مجازی علیه انتخابات و نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری» از دیگر موارد مندرج در فهرست یادشده است.

از دیگر موارد این فهرست می‌توان به «ادعای غیرواقع مبنی بر توقف انتخابات و یا هر اقدامی که به نحوی موجب اخلال در امر انتخابات ریاست جمهوری شود«و «انتشار محتوای خلاف واقع در ارتباط با نتایج بررسی صلاحیت‌ها، شمارش آرا، نتایج انتخابات» اشاره کرد.

عبدالصمد خرم‌آبادی، دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس خبر داد که این فهرست در تاریخ هجدهم بهمن ماه ۱۳۹۱، در جلسه کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه با حضور دادستان کل کشور، معاونین وزارتخانه‌های عضو کارگروه، دو تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و غیره تنظیم و مفاد آن تعیین شده است.

عبدالصمد خرم‌آبادی در تاریخ ۱۰ دی‌ماه در گفت‌وگو با فارس «مصادیق مجرمانه» مرتبط با انتخابات مجلس را نیز اعلام کرده‌ بود که محتوای آن فهرست قابل قیاس با محتوای فهرست جدید مرتبط با انتخابات ریاست‌جمهوری است.

در یکی از بندهای «مصادیق مجرمانه» مرتبط با انتخابات مجلس هم‌چنین آمده بود که «هرگونه دسترسی غیرمجاز، شنود، تخریب، تغییر، محو، متوقف کردن و سرقت اطلاعات محتوای تارنماها و پست الکترونیکی نامزدهای انتخاباتی و سامانه‌های رایانه‌ای مرتبط با انتخابات» جرم شناخته می‌شود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG